Hala Krupowa. Schronisko, parking oraz szlaki z Sidziny i Zawoi

Hala Krupowa to jedno na najbardziej widokowych miejsc w Beskidzie Żywieckim. Można się tam łatwo dostać zarówno z Sidziny, jak i Zawoi. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat szlaków wejściowych i schroniska.
Hala Krupowa

Hala Krupowa, zwana też Halą Sidzińską, jest popularnym celem wycieczek weekendowych, zwłaszcza wśród turystów pochodzących ze Śląska i Małopolski. Łatwo tu dojechać, na drogach nie ma korków, a szlaki wejściowe nie sprawiają trudności. Panorama przyprawia o zawrót głowy, bo widać zarówno Policę, Babią Górę, Pogórze Orawskie, jak i szczyty Tatr Wysokich. Przy dobrej widoczności widać nawet zabudowania Krakowa, w tym Zamek na Wawelu. Dodatkową atrakcją Hali Sidzińskiej jest schronisko, gdzie można odpocząć i posilić się. Planujesz wycieczkę w Beskid Żywiecki? Przygotowania zacznij od lektury tego artykułu.

Hala Krupowa – podstawowe informacje

Hala Krupowa śnieg

Hala Krupowa to pasterska łąka na zboczach Okrąglicy, w paśmie Policy w Beskidzie Żywieckim. Zarośnięta w dużej mierze krzewinkami dzikich borówek polana leży na wysokości ok. 1110 m n.p.m. W pobliżu znajduje się Przełęcz Kucałowa, a na niej druga urokliwa polana i węzeł szlaków turystycznych. To Hala Kucałowa, połączona czarnym szlakiem z niewielką łąką, znaną jako Sidzińskie Pasionki. Na tej właśnie łące znajduje się schronisko na Hali Krupowej. Warto pamiętać, że szlakowskazy kierujące na Halę Krupową prowadzą właśnie do schroniska. Przez właściwą Krupową Halę przebiega zielony szlak z Sidziny (początek przy przystanku i Domu Wczasów Dziecięcych) na Halę Kucałową.

Hala Sidzińska. Panorama na Beskidy i Tatry

Warto obejść schronisko z każdej strony, aby znaleźć dogodny dla siebie punkt obserwacyjny. Jeśli masz ze sobą lornetkę i aparat z dobrym zoomem, zapewne zrobisz sporo świetnych fotografii. Warunkiem jest też oczywiście odpowiednia widoczność. Inne widokowe punkty w pobliżu to szczyt Policy, Okrąglicy i Kiczorka. Nic jednak nie przebija panoramy z Babiej Góry, w tym wspaniałego widoku na Tatry. Dlatego weekend w Beskidzie Żywieckim warto przeznaczyć także na zdobycie tego szczytu.

Zobacz też:  Hala Łabowska – szlaki, schronisko i atrakcje turystyczne

Parkingi i szlaki do schroniska na Hali Krupowej

Hala Krupowa schronisko

Na Halę Krupową możesz wejść od strony Sidziny lub z drugiego kierunku, szlakami z Zawoi i Skawicy. Parkingi znajdziesz w miejscowościach, gdzie zaczynają się szlaki. Do wyboru masz kilka tras:

  • czarny szlak z Sidziny przez Wielką Polanę (czas przejścia – 1,5 godziny);
  • szlak niebieski z Przełęczy Zubrzyckiej na Policę i z Policy za czerwonymi znakami
    do schroniska (czas przejścia – ok. 3 godziny);
  • niebieski szlak ze Skawicy zboczem szczytu Tokarniak do schroniska na Krupowej Hali, warto też podejść na szczyt Okrąglicy i obejrzeć Kapliczkę Matki Bożej Opiekunki Turystów (czas przejścia trasy – ok. 2,5 godziny);
  • zielony szlak z Zawoi do schroniska i zejście zieloną trasą przez właściwą Halę Krupową do Sidziny (czas przejścia – ok. 5 godzin);
  • czerwony szlak z przełęczy Krowiarki przez Głowniak, Kiczorkę, Policę do schroniska (czas przejścia – ok. 8 godzin).

Czarnym szlakiem z Sidziny na Halę Krupową

To najkrótszy szlak, bo wejście zajmuje około 1,5 godziny. Trasa ma początek w pobliżu przystanku autobusowego. Gruntowa droga, miejscami kamienista, wiedzie dość stromo przez las, w pobliżu potoku Zakulawka. Dalej skręca w prawo i przecina mniejsze cieki wodne. Piękne widoki będziesz podziwiać dopiero na samej górze. Szlak ten warto połączyć z innymi i zrobić pętlę. Możesz zejść do Sidziny szlakiem zielonym albo czerwonym przez Policę i dalej niebieskim do drogi asfaltowej na Przełęczy Zubrzyckiej.

Schronisko PTTK na Hali Krupowej

Obecny budynek schroniska PTTK im. Kazimierza Sosnowskiego oddano do użytku w 1955 roku. Klimatyczna chata z drewna stoi na wysokości 1152 metrów i jest otwarta dla turystów przez cały rok. W jadalni pachnie domowym żurkiem i wędzoną kiełbasą. Aromaty przenikają się z zapachem starych drewnianych bali. Obsługa chętnie doradzi w kwestii wyboru szlaku. W schronisku znajdują się bufet turystyczny, pokoje noclegowe z miejscami dla 38 osób oraz stacja GOPR.

Zobacz też:  Hala Gąsienicowa - szlak wysoko w Tatrach i u progu marzeń

Wycieczka w Beskid Żywiecki. Co zabrać ze sobą?

Hala Krupowa krajobraz

Każda wycieczka w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Dopasuj sprzęt do pory roku i prognozy pogody. W sklepach sieci Decathlon znajdziesz wszystkie elementy ekwipunku:

  • buty i kijki trekkingowe;
  • wygodną odzież i kurtkę przeciwdeszczową;
  • nakrycie głowy zimowe bądź chroniące przed słońcem;
  • raczki lub rakiety śnieżne do trekkingu zimowego;
  • plecak podręczny na wodę, przekąski i zapasową bluzę na wypadek ochłodzenia.

Wiesz już, gdzie leży Hala Krupowa i jak na nią dotrzeć. Skompletuj wyposażenie, wybierz dowolny szlak i ruszaj w drogę. Miłej wędrówki!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts