Historia schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Początki schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich sięgają 1876 roku. Wtedy to z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego powstał nad Małym Stawem niewielki, jednoizbowy budynek z bloków granitowych, nazwany imieniem geologa Ludwika Zejsznera. Służył on turystom i taternikom za schronienie, jednak z uwagi na surowe warunki szybko niszczał i wymagał częstych remontów. W 1896 roku Towarzystwo Tatrzańskie podjęło decyzję o budowie nowego, większego i wygodniejszego obiektu. Prace ukończono w 1898 roku. Nowe schronisko miało drewniane ściany, piec i prycze do spania, dzięki czemu zapewniało lepszą ochronę przed zimnem i warunkami atmosferycznymi.
Powojenna rozbudowa i funkcjonowanie
Obecny budynek schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich powstał w latach 1947–1953. Wzniesiono go nad Przednim Stawem na wysokości 1670 m n.p.m., co czyni go najwyżej położonym tego typu obiektem w Polsce. W kolejnych latach schronisko było prowadzone przez różnych gospodarzy, m.in. braci Andrzeja i Józefa z żonami, a następnie córki Andrzeja – Marię i Martę wraz z mężem Kubą Marusarzem.
Dziś schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich dysponuje 67 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 4, 6, 7, 8 i 10-osobowych. Obiekt czerpie energię elektryczną z turbogeneratora o mocy 50 kW, zasilanego wodą z Wielkiego Stawu. Na miejscu działa wypożyczalnia sprzętu turystycznego i narciarskiego.
Oferta i atrakcje schroniska
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oferuje nie tylko noclegi, ale też wyżywienie. Turyści mogą skosztować m.in. słynnego żurku czy szarlotki. W obiekcie organizowane są różnego rodzaju kursy i wycieczki przewodnickie, dostępne w ofercie biura Turystyki Górskiej 5+. Schronisko stanowi doskonałą bazę wypadową do pieszych wędrówek i eksploracji Tatr Wysokich. W pobliżu znajduje się wiele popularnych szlaków turystycznych, m.in. na Szpiglasową Przełęcz, Kozią Przełęcz czy Świstową Czubę. Okolice zachwycają malowniczymi widokami na Dolinę Pięciu Stawów Polskich z charakterystycznymi stawami polodowcowymi: Wielkim, Przednim, Małym, Zadnim i Wole Oko.
Przygotowanie do wizyty w schronisku
Planując wizytę w schronisku PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Przede wszystkim konieczne jest zabranie odpowiedniej odzieży i obuwia. Nawet latem w wysokich partiach gór pogoda może być zmienna, dlatego warto mieć ze sobą ciepłe i nieprzemakalnie ubrania. W asortymencie sklepu Decathlon znajdziesz ubrania i buty górskie, a także niezbędny w górach sprzęt sportowy. Ważnym elementem ekwipunku jest również mapa i kompas lub GPS. Mimo że szlaki są dobrze oznakowane, w przypadku nagłego załamania pogody orientacja w terenie może być utrudniona. Nie można też zapomnieć o odpowiednim zapasie wody i przekąsek energetycznych na trasę.
Zasady bezpieczeństwa w górach
Bezpieczeństwo w górach powinno być priorytetem dla każdego turysty. Przed wyruszeniem na szlak należy sprawdzić aktualną prognozę pogody i dostosować plan wycieczki do panujących warunków. Warto również poinformować kogoś o planowanej trasie i przewidywanym czasie powrotu. W przypadku jakichkolwiek problemów na szlaku należy niezwłocznie skontaktować się z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Numer alarmowy TOPR powinien być zapisany w telefonie każdego turysty wybierającego się w Tatry.
Jak dotrzeć do schroniska?
Do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich najłatwiej dotrzeć szlakiem niebieskim z Palenicy Białczańskiej przez Wodogrzmoty Mickiewicza i Dolinę Roztoki (ok. 4 godz.) lub szlakiem żółtym z Morskiego Oka przez Świstówkę Roztocką (ok. 2 godz.). Alternatywnie można wybrać dłuższą, ale bardzo widokową trasę czerwonym szlakiem z Kasprowego Wierchu przez Liliowe i Świnicką Przełęcz (ok. 5 godz.).
Niezależnie od wybranego wariantu, dotarcie do schroniska wymaga dobrej kondycji i odpowiedniego przygotowania. Warto zarezerwować sobie cały dzień na tę wycieczkę, by móc w pełni nacieszyć się pięknymi tatrzańskimi krajobrazami i urokami Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Flora i fauna Doliny Pięciu Stawów Polskich
Okolice schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich to miejsce występowania wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. W pobliżu można spotkać kozice, świstaki czy orły przednie. Wśród roślinności dominują gatunki typowe dla piętra alpejskiego, takie jak sasanka alpejska czy szarotka alpejska. Warto pamiętać, że cały obszar Tatr jest objęty ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Oznacza to konieczność przestrzegania zasad ochrony przyrody, takich jak zakaz zbierania roślin czy niepokojenia zwierząt. Turyści powinni poruszać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach i dbać o czystość otoczenia.
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich to miejsce wyjątkowe pod wieloma względami. Położone na rekordowej wysokości 1670 m n.p.m., zachwyca widokami na otaczające szczyty i stawy. Oferuje turystom noclegi, wyżywienie oraz doskonałe warunki do górskich wędrówek. Wizyta w schronisku PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich to niezapomniane przeżycie dla każdego miłośnika gór. Warto poświęcić czas i siły, by dotrzeć do tego urokliwego zakątka i na własne oczy przekonać się o jego wyjątkowości.
Fot. Główne: Cybularny via Wikipedia, CC0
Może Cię także zainteresować:
- Dolina Pięciu Stawów Polskich – urokliwie dzikie szlaki, gdzieś wysoko w górach
- Przełęcz Krzyżne – szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich i Hali Gąsienicowej
- Dolina Roztoki w Tatrach. Schronisko i szlaki turystyczne
- Szpiglasowy Wierch – opis szlaku z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Szpiglasową Przełęcz
- Schronisko PTTK Jagodna na Przełęczy Spalona – dojazd, piesze szlaki