Wielu turystów przyciąga Schronisko na Turbaczu im. Władysława Orkana (położone na wysokości 1283 m n.p.m). Znajduje się tam 110 miejsc noclegowych, a w to miejsce prowadzą niego liczne szlaki. Zatrzymują się tu osoby, które chcą podziwiać panoramę Tatr, a niekoniecznie planują zdobyć szczyt. Pod schroniskiem zbiegają się aż cztery szlaki na Turbacz i każdy z nich ma coś ciekawego do zaoferowania turystom. Którą trasę wybrać? Podpowiadamy!
Turbacz – najwyższy szczyt w Gorcach
Skąd wzięła się nazwa Turbacz? Zdania są podzielone. Jedni uważają, że pochodzi od nazwy Hali Turbacz, inni, że wywodzi się od rumuńskiego słowa turba oznaczającego darń, torf. Istnieją również teorie mówiące, że szczyt zawdzięcza swą nazwę potokowi Turbacz. Z języka rumuńskiego słowo turbat tłumaczy się jako „wściekły, mętny, zmącony”. Warto zauważyć, że niegdyś wierzchołek był określany jako Niedźwiedź lub Niedźwiedzica, co wynikało z błędu kartografów. Oznaczyli oni na mapach miejscowość Niedźwiedź w miejscu Turbacza, skąd odchodzi aż 7 grzbietów górskich, przez co przypomina on rozgwiazdę.
Na samej górze wznosi się kamienny obelisk, a także żelazny krzyż z datami 1945-1985. Turbacz otoczony jest gęstym świerkowym lasem. Oprócz schroniska znajduje się tam budynek Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK. Otwarta w 1980 roku placówka prezentuje zbiory zdjęć i dokumentów.
Turbacz – szlak Nowy Targ, Kowaniec
- Aby podążyć tym szlakiem, musisz udać się do północnej dzielnicy Nowego Targu, Kowańca.
- Stąd można przemieścić się autobusem miejskim aż do końcowego przystanku niedaleko Kościoła pw. Matki Boskiej Anielskiej.
- Na Turbacz prowadzą stąd aż dwie trasy. To zielony szlak i szlak żółty. Dojście do schroniska PTTK zajmuje około 3 godzin. Cała droga pnie się spokojnie do góry.
- Jeśli wybierzesz żółty szlak, trafisz na polanę wisielców. To tzw. Wisielakówka, na której chowano niegdyś samobójców.
W latach 20. XX wieku wybudowano tu niewielkie schronisko, które spłonęło kilka lat później. Dziś w tym miejscu wznosi się Kaplica Papieska, w której w drugą niedzielę sierpnia odbywa się Święto Gór. Co ciekawe, w Kaplicy Papieskiej na polanie Wisielakówka przez wiele lat msze odprawiał ks. Tischner. Dziś stoi tam także pomnik pamięci żołnierzy wyklętych. Na trasie warto zatrzymać się na polanie Bukowina Waksmundzka, która jest doskonałym punktem widokowym.
Szlak na Turbacz – Obidowa i Stare Wierchy
Innym sposobem, by dostać się na Turbacz jest wyjście szlakiem ze wsi Obidowa. Po drodze trafisz aż na dwa gorczańskie schroniska – Schronisko PTTK Stare Wierchy i Schronisko PTTK na Turbaczu. Trasa, która jest pętlą o niewielkim stopniu trudności, zaczyna się i kończy w tym samym miejscu. Najtrudniejszym fragmentem jest odcinek od Obidowej do Starych Wierchów. Będziesz się nim przemieszczać około 40 minut. Ze Starych Wierchów na Turbacz wiedzie czerwony szlak biegnący w większej części przez lasy, z rzadka poprzecinane polanami, z których roztacza się piękny widok na Gorce i Beskidy. Warto po drodze wspiąć się także na Obidowiec.
Trasa na Turbacz z Łopusznej
Na opisywany przez nas szczyt można się dostać z miejscowości Łopuszna, w której mieści się stary dworek i drewniany kościół. Szlak jest mało uczęszczany i nieco bardziej meczący niż wcześniej omawiane trasy. Do schroniska dochodzi się przez Halę Długą znajdującą się na wysokości 1200 m n.p.m. Stąd roztacza się piękny widok na Beskid Wyspowy, Sądecki, Pieniny, a przy wyjątkowo ładnej pogodzie również na Tatry. Przez Halę Długą biegnie Główny Szlak Beskidzki na odcinku z Turbacza na Kiczorę.
Wejście na najwyższy szczyt Gorców przez Koninki
Jednym z ciekawszych szlaków turystycznych wiodących na Turbacz jest trasa z Koninek. Warto skorzystać z wyciągu na Tobołów, ponieważ podejście jest mało atrakcyjne. W ten sposób dostaniesz się na polanę Tobołów i udasz pod szczyt Suhory, gdzie znajduje się Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Przez polanę Suhory możesz zejść na Przełęcz, skąd prowadzi Kopana Droga na Stare Wierchy. Z tego miejsca warto wejść na Obidowiec (1106 m n.p.m). Po drodze mija się pomnik upamiętniający katastrofę samolotu sanitarnego i wieżę przekaźnika. Ze szczytu możesz zejść do hali Turbacz (znajduje się tu ołtarz polowy, a także tablica upamiętniająca mszę odprawioną przez Karola Wojtyłę), a dalej na Polanę Czoło Turbacza, skąd roztaczają się piękne widoki na Beskid Wyspowy i Pasmo Babiogórskie.
Najładniejsza trasa na Turbacz
Jaką jeszcze trasą możesz wejść na szczyt Turbacza? Jedną z bardziej malowniczych dróg jest szlak biegnący z Lubomierza. To długa, ale bardzo przyjemna droga o długości ponad 15 km.
- Od wejścia Gorczańskiego Parku Narodowego aż do Przełęczy Borek wiedzie niebieski szlak, a następnie do schroniska na Turbaczu prowadzi żółty.
- Wędrówkę można rozpocząć także w przysiółku Lubomierz-Rzeki, gdzie biegnie trasa oznaczona kolorem żółtym (Szlak Dziesięciu Polan).
- Podążając nią, trafisz na ścieżkę edukacyjną „W dolinie Gorcowego Potoku”.
- Kolejno przechodzisz przez polany. To Jaworzynka, Podskały (z pasterskimi szałasami), Adamówka, Gorc Troszacki i Pustak.
- Po drodze wspinasz się na szczyt Kudłonia, na którym wznosi się krzyż.
Rabka-Zdrój i trasa na Turbacz
Podróż na szczyt rozpoczyna się przy stacji PKP w Rabce. Trzeba przejść przez miasto, część uzdrowiskową i sanatorium. Z miasta wyprowadza szlak czerwony wiodący na szczyt Tatarów oraz Maciejowa, gdzie dochodzi szlak czarny. Na pobliskiej polanie znajduje się bacówka PTTK. Na Starym Wierchu mieści się schronisko – to tu znajduje się ważny węzeł szlaków turystycznych (niebieskiego, zielonego, żółtego).
Przygotuj się na wędrówkę szlakami Gorców
Gorce to doskonałe miejsce wypraw letnich i zimowych, z ciekawymi szlakami i miejscami wartymi zwiedzenia. Zanim jednak wyruszysz na wyprawę, przygotuj wszystko, co będzie ci potrzebne na szlaku. Nie zapomnij zabrać aparatu fotograficznego lub kamery, by uwiecznić ważne momenty – pamiętaj, że ze szczytów, które zdobędziesz, rozciąga się widok na okoliczne góry i miasta.
- W górach przyda ci się pojemny plecak oraz ubranie dostosowane do zmiennych warunków atmosferycznych.
- Jeśli wędrujesz latem, koniecznie weź ze sobą przeciwdeszczową kurtkę, a zimą nie zapomnij o ocieplanych butach, grubych skarpetach i rękawicach.
- Pomyśl także, czy nie warto zaopatrzyć się w latarkę czołową, w pełni wyposażoną apteczkę i bidon.
Wymienione akcesoria, a także odzież znajdziesz w sklepach sieci Decathlon. Jeśli chcesz zdobyć Koronę Gór Polski, sprawdź też trasy na pobliskie szczyty: Mogielicę, Lubomir i Rysy.
Niezależnie od tego, czy trasa na Turbacz prowadzi szlakiem niebieskim, czerwonym, czy czarnym, musisz być przygotowany na każdą ewentualność, np. nagły deszcz, burzę, chłód, otarcia nóg, skaleczenia, kontuzje. Jeśli w swoim plecaku będziesz mieć niezbędnik turysty, wyprawa będzie okaże się udana. Nie dasz się zaskoczyć i dotrzesz bezpiecznie do celu.
Fot. ilustracji: Rafał M. Socha (Azymut) via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Może Cię także zainteresować:
- Lubomir – szczyt w Beskidzie Wyspowym. Poznaj najważniejsze informacje turystyczne
- Mogielica – poznaj najważniejsze szlaki
- Waligóra – jak wejść na szczyt? Poznaj najważniejsze szlaki
- Gorce w Beskidach Zachodnich. Szlaki i inne atrakcje turystyczne
- Przełęcz Knurowska – brama do serca Gorców