Schronisko PTTK na Hali Ornak – dokładna lokalizacja
Schronisko PTTK na Hali Ornak znajduje się na Małej Polance Ornaczańskiej w górnej części Doliny Kościeliskiej, na wysokości 1100 m n.p.m. Jest obszarem ochrony ścisłej, leżącym na terenie w Tatrzańskiego Parku Narodowego. Do schroniska turystycznego można dostać się tylko pieszo. Samochodem da się dojechać jedynie do Kirów, skąd do schroniska prowadzi szlak turystyczny o długości około 5,6 km. Czas przejścia pieszo z Kirów to około 1,5 godziny. Co ciekawe, schronisko Ornak jest odrębną miejscowością turystyczną. Administracyjnie leży w granicach gminy Kościelisko.
Szlaki turystyczne, które prowadzą do schroniska PTTK na Hali Ornak
Do schroniska PTTK na Hali Ornak prowadzą dwa główne szlaki turystyczne. Pierwszy z nich to zielony szlak z Kirów przez Polanę Pisaną o długości 5,6 km. Drugi to żółty szlak z Polany Starorobociańskiej (Dolina Chochołowska) przez Iwaniacką Przełęcz). Schronisko stanowi doskonały punkt wypadowy na dalsze wędrówki po Tatrach Zachodnich. W pobliżu znajdują się szlaki na Czerwone Wierchy, grań Ornaku, Błyszcz, Starobociański Wierch czy do Doliny Chochołowskiej. Dla mniej wprawionych turystów ciekawą propozycją jest wycieczka do jaskiń Doliny Kościeliskiej.
Opis szlaku z Kir do schroniska PTTK na Hali Ornak
Zielony szlak swój początek ma w Kirach. Znajduje się tam kilka płatnych parkingów, na których można zostawić samochód. Alternatywny dojazd stanowią busy, kursujące m.in. z Zakopanego. Trzeba jednak wcześniej sprawdzić dojazd, ponieważ niektóre z nich działają jedynie w sezonie turystycznym.
Zaczynając w Kirach pierwszy przystanek można zrobić na Cudakowej Polanie, znajdująca się tuż przed Wyżnią Kirą Miętusią. Prowadzony jest tu kulturowy wypas owiec, co zapobiega jej zarastaniu. Widoki są więc naprawdę pocztówkowe. Stąd do Wyżniej Kiry jest tylko 5 minut marszu. Można odbić do Jaskini Mroźnej, jednej z najchętniej odwiedzanych w Dolinie Kościeliskiej. Na szlaku jest również Jaskinia Mylna i Wąwóz Kraków – te miejsca zdecydowanie warto obejrzeć, zwłaszcza jeśli twoim celem jest tylko schronisko turystyczne.
Ostatnim etapem jest wejście do Tomanowej Doliny, skąd już kilka kroków do celu. Warto wspomnieć, że przez dolinę biegną szlaki dzikich zwierząt (m.in. niedźwiedzi). Znaleziono tu również tropy dinozaurów, pochodzące z okresu górnego triasu. Ślady zostały zabezpieczone i przetransportowane do Muzeum Przyrodniczego TPN.
Jeśli ktoś chciałby skrócić wędrówkę, może dojechać góralską dorożką do Polany Pisanej (w zimie saniami), a potem iść pieszo 30 min. My jednak radzimy, by podjąć wyzwanie i zdecydować się na pokonanie całej trasy na własnych nogach. Poradzi sobie z tym nawet początkujący turysta.
Szlak z Doliny Chochołowskiej do schroniska PTTK na Hali Ornak
Można też zrobić bardziej wymagającą trasę i przejść z Doliny Chochołowskiej, aż do Hali Ornak. Jest to jednak wymagająca wyprawa – zwłaszcza dla tych, którzy nie planują korzystać z podwózek. Warto przeczytać, jak wygląda wędrówka słynną Doliną Chochołowską.
Wędrówka z doliny do schroniska na Hali Ornak również jest ciekawym rozwiązaniem. Idąc od Polany Huciska, gdzie znajdują się parkingi i kasy TPN, trzeba trzymać się zielonych znaków. Po minięciu Leśniczówki Chochołowskiej i dotarciu do Starorobociańskiej Doliny zmieniamy je na żółte. Początkowo trasa biegnie wzdłuż Potoku Starorobociańskiego, ale szybko wchodzimy na Iwaniacką Przełęcz. Odbijają stąd szlaki na Bystrą i Starorobociański Wierch, jednak my trzymamy się obranego celu. Można stąd było dojść również na Kominiarski Wierch, jednak droga została zamknięta w 1987 r.
Jak przygotować się do wyjścia w Tatry?
Przygotowanie się do wyjścia w Tatry wymaga odpowiedniego podejścia i zaplanowania:
- przed wyruszeniem na szlak należy dokładnie sprawdzić prognozę pogody, ponieważ w górach warunki atmosferyczne mogą zmieniać się bardzo szybko;
- niezbędne jest zabranie odpowiedniego ubioru, który zapewni ochronę przed deszczem, wiatrem i chłodem. Warto zaopatrzyć się w kurtkę przeciwdeszczową, ciepłą bluzę, czapkę i rękawice;
- kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednie obuwie. Buty powinny być wygodne, posiadać dobrą przyczepność i zabezpieczać przed obtarciem stóp. Zaleca się buty trekkingowe lub wysokie trapery;
- nieocenione będą również kijki trekkingowe, które odciążą stawy i ułatwią pokonywanie stromych podejść;
- nie można zapomnieć o plecaku, w którym należy spakować wodę, przekąski energetyczne, mapę, kompas, nóż, apteczkę pierwszej pomocy oraz zapasowe ciepłe ubrania.
Warto również zabrać naładowany telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją RATUNEK na wypadek konieczności wezwania pomocy. Odpowiednie przygotowanie się do wyjścia w Tatry jest kluczowe dla bezpieczeństwa i komfortu podczas wędrówki. Dlatego wcześniej dobrze jest odwiedzić sklep Decathlon, by skompletować potrzebny ekwipunek.
Historia schroniska – to warto wiedzieć o budynku na Hali Ornak
Schronisko na Hali Ornak stanowi własność PTTK. Obiekt posiada 48 miejsc noclegowych w pokojach 2, 4 i 8-osobowych. Znajduje się w nim również recepcja, sala jadalna, bufet oraz kuchnia turystyczna serwująca ciepłe posiłki. Budynek schroniska został wzniesiony pod koniec lat 40. XX wieku – powstał oczywiście w stylu zakopiańskim. W 1973 r. w stylu otrzymał imię prof. Walerego Goetla. Niewielki obiekt zastąpił dawne schronisko na Hali Pyszniańskiej, które spłonęło podczas II wojny światowej. Było to pierwsze schronisko turystyczne wybudowane na terenie Doliny Kościeliskiej.
Z okien schroniska rozciągają się malownicze widoki na okoliczne szczyty i polany. Zmęczonym turystów schronisko oferuje możliwość wysuszenia mokrej odzieży przy tradycyjnym piecu lub lodowym źródle. W okresie zimowym można skorzystać z wypożyczalni nart biegowych i sań.
Atrakcje w okolicy
Okolice schroniska PTTK na Hali Ornak obfitują w liczne atrakcje turystyczne. Niedaleko znajduje się Polana Chochołowska z charakterystycznym drewnianym budynkiem oferującym noclegi. Warto również odwiedzić Polanę Pisaną, skąd roztaczają się widoki na Dolinę Chochołowską. Miłośnicy jaskiń mogą zwiedzić położoną nieopodal Jaskinię Raptawicką lub Jaskinię Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków. Dla aktywnych turystów interesującym celem będzie wejście na Przysłop Miętusi lub Błyszcz.
Schronisko PTTK na Hali Ornak to miejsce, w którym można spróbować również sportów zimowych, np. skitouringu. Wytyczono kilka ciekawych tras skitourowych. Jeśli zatem szukasz celu kolejnej wyprawy w Tatry, mogą okazać się nim opisane przez nas okolice.
Fot.: Opioła Jerzy via Wikipedia, CC BY 2.5
Może Cię także zainteresować:
- Hala Ornak. Szlaki i schronisko w Dolinie Kościeliskiej
- Starorobociański Wierch – szlakiem z Hali Ornak czy Siwej Polany? Sprawdź!
- Siwa Przełęcz – serce Tatr Zachodnich. Szlaki turystyczne, ciekawostki
- Bystra, Tatry Zachodnie – najważniejsze informacje
- Kończysty Wierch, czyli Tatry Zachodnie dla początkujących