Najtrudniejsze szlaki w Tatrach. Tatry Polskie wysokie najtrudniejsze szlaki turystyczne.

Tatry dają ogromne możliwości w zakresie doboru tras, również pod względem trudności. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy wyzwań i dużego wysiłku. Najtrudniejsze szlaki w Tatrach? Oto one!
najtrudniejsze szlaki w tatrach

Jeśli wybierasz się w Tatry, koniecznie powinieneś zastanowić się, jakie miejsca chciałbyś odwiedzić. Masz odpowiedni sprzęt, doświadczenie i kondycję? Powinieneś postawić na bardziej wymagające trasy, które pozwolą ci na sprawdzenie swoich możliwości, a także zobaczenie piękna gór. Najtrudniejsze szlaki w Tatrach to obszerna lista ciekawych propozycji. My postanowiliśmy wskazać kilka z nich, które powinny zainteresować osoby najbardziej wymagające i gotowe na wyzwania.

najtrudniejszy szlak turystyczny w tatrach

Najtrudniejsze szlaki w tatrach – tylko dla najlepszych!

najtrudniejsze szlaki w tatrach słowackich

W polskich Tatrach jest przynajmniej kilka dwutysięczników, które można zdobyć – jedne wymagają mniej, inne więcej wysiłku. Jeśli jesteś miłośnikiem wyzwań i masz odpowiednie możliwości, żeby chodzić po najwyższych szczytach, mamy dla ciebie kilka propozycji. Najtrudniejsze szlaki w Tatrach to bez wątpienia poniższe propozycje (choć oczywiście jest ich więcej).

Na Świnicę z Zawratu

Dawniej wejście na Świnicę z Zawratu było przedłużeniem Orlej Perci, ale jakiś czas temu trasa została zmieniona. Obecnie jest jednokierunkowa i prowadzi z Zawratu na wspomniany szczyt. Już samo wejście na Zawrat jest wymagające, ale dalej jest tylko trudniej. Wejście jest strome, a z jednej strony znajduje się przepaść. Z pomocą przybywają łańcuchy i klamry, ale oceniając całościowo – podejście jest niezwykle wymagające. Mimo to daje satysfakcję, a nagrodą jest wierzchołek na wysokości 2301 m n.p.m. No i piękny widok!

Na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem

Przełęcz pod Chłopkiem jest najwyżej położoną przełęczą w polskich Tatrach (2308 m n.p.m.). Wejdziesz na nią spod Morskiego Oka zielonym szlakiem. Zdecydowanie największym wyzwaniem jest ekspozycja, a także towarzysząca nam przez większość trasy przepaść. Trzeba być ostrożnym, bo jeden źle postawiony krok może skończyć się tragedią. Na trasie nie ma ponadto wielu ułatwień – co najwyżej kilka klamer. Spod Morskiego Oka do przełęczy idzie się około dwóch godzin.

Zobacz też:  Czeski Raj – opis, dojazd, atrakcje. Co warto zobaczyć?

Na Orlą Perć

Pozycja obowiązkowa na każdej tego typu liście. Wejście na Orlą Perć uznawane jest za najtrudniejsze w polskich Tatrach. Całkiem zresztą słusznie, ponieważ niespełna pięciokilometrowa trasa jest bardzo wymagająca – prowadzi od przełęczy Zawrat na przełęcz Krzyżne. Podejścia są wymagające, a ekspozycja duża. Na trasie nie brakuje klamer i łańcuchów, a także słynnej drabinki umieszczonej w litej skale. Szlak jest co prawda jednokierunkowy, ale w sezonie bardzo zatłoczony, co również nie ułatwia wędrówki. Wchodząc tym szlakiem, musisz mieć odpowiedni sprzęt oraz dobrą kondycję.

Wyjście w góry a odpowiednie przygotowanie

najtrudniejszy szlak w tatrach wysokich

Zanim wybierzesz się na najtrudniejsze szlaki w Tatrach, powinieneś zadbać o swoje ciało. Ćwiczenia, budowanie kondycji, a w końcu próby na mniej wymagających trasach. Budowanie wydolności organizmu wymaga czasu i jest niezbędne podczas najbardziej wymagających tras.

Podobnie jest ze sprzętem, który powinien być trwały i dobrze dobrany. Od jakości obuwia, wytrzymałości lin czy w końcu termoizolacji zależy powodzenie każdej wysokogórskiej wyprawy. W sklepie sieci Decathlon znajdziesz wszystko, co niezbędne na takiej trasie. Na liście powinny znaleźć się:

  • buty trekkingowe;
  • kask wspinaczkowy;
  • liny;
  • taśmy;
  • spodnie trekkingowe;
  • plecak sportowy;
  • buty wspinaczkowe;
  • uprzęże wspinaczkowe.

Trudność szlaku a jego kolor

Warto na koniec wyjaśnić sprawę oznaczenia szlaków. Istnieje przekonanie, jakoby kolor szlaku w polskich Tatrach był uzależniony od jego trudności – czyli przykładowo czarny jest bardzo trudny, natomiast żółty łatwy (to jedna z wielu teorii). Pamiętaj, że nie jest to prawdą, a kolor szlaku nigdy nie określa jego trudności. Te dwie zmienne nie są za sobą w żaden sposób powiązane. 

Przechodzenie najtrudniejszych szlaków w Tatrach to wyzwanie, ale jednocześnie duża satysfakcja. Wybieraj się w taką podróż tylko w momencie, gdy jesteś odpowiednio przygotowany – zarówno fizycznie, jak i pod względem sprzętu. Bezpieczeństwo jest kluczem do powodzenia!

Zobacz też:  Kotlina Kłodzka i jej okolice – odkryj atrakcje turystyczne obszarów Ziemi Kłodzkiej

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts