Jeśli wybierasz się w Tatry, koniecznie powinieneś zastanowić się, jakie miejsca chciałbyś odwiedzić. Masz odpowiedni sprzęt, doświadczenie i kondycję? Powinieneś postawić na bardziej wymagające trasy, które pozwolą ci na sprawdzenie swoich możliwości, a także zobaczenie piękna gór. Najtrudniejsze szlaki w Tatrach to obszerna lista ciekawych propozycji. My postanowiliśmy wskazać kilka z nich, które powinny zainteresować osoby najbardziej wymagające i gotowe na wyzwania.
Najtrudniejsze szlaki w tatrach – tylko dla najlepszych!
W polskich Tatrach jest przynajmniej kilka dwutysięczników, które można zdobyć – jedne wymagają mniej, inne więcej wysiłku. Jeśli jesteś miłośnikiem wyzwań i masz odpowiednie możliwości, żeby chodzić po najwyższych szczytach, mamy dla ciebie kilka propozycji. Najtrudniejsze szlaki w Tatrach to bez wątpienia poniższe propozycje (choć oczywiście jest ich więcej).
Na Świnicę z Zawratu
Dawniej wejście na Świnicę z Zawratu było przedłużeniem Orlej Perci, ale jakiś czas temu trasa została zmieniona. Obecnie jest jednokierunkowa i prowadzi z Zawratu na wspomniany szczyt. Już samo wejście na Zawrat jest wymagające, ale dalej jest tylko trudniej. Wejście jest strome, a z jednej strony znajduje się przepaść. Z pomocą przybywają łańcuchy i klamry, ale oceniając całościowo – podejście jest niezwykle wymagające. Mimo to daje satysfakcję, a nagrodą jest wierzchołek na wysokości 2301 m n.p.m. No i piękny widok!
Na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem
Przełęcz pod Chłopkiem jest najwyżej położoną przełęczą w polskich Tatrach (2308 m n.p.m.). Wejdziesz na nią spod Morskiego Oka zielonym szlakiem. Zdecydowanie największym wyzwaniem jest ekspozycja, a także towarzysząca nam przez większość trasy przepaść. Trzeba być ostrożnym, bo jeden źle postawiony krok może skończyć się tragedią. Na trasie nie ma ponadto wielu ułatwień – co najwyżej kilka klamer. Spod Morskiego Oka do przełęczy idzie się około dwóch godzin.
Na Orlą Perć
Pozycja obowiązkowa na każdej tego typu liście. Wejście na Orlą Perć uznawane jest za najtrudniejsze w polskich Tatrach. Całkiem zresztą słusznie, ponieważ niespełna pięciokilometrowa trasa jest bardzo wymagająca – prowadzi od przełęczy Zawrat na przełęcz Krzyżne. Podejścia są wymagające, a ekspozycja duża. Na trasie nie brakuje klamer i łańcuchów, a także słynnej drabinki umieszczonej w litej skale. Szlak jest co prawda jednokierunkowy, ale w sezonie bardzo zatłoczony, co również nie ułatwia wędrówki. Wchodząc tym szlakiem, musisz mieć odpowiedni sprzęt oraz dobrą kondycję.
Wyjście w góry a odpowiednie przygotowanie
Zanim wybierzesz się na najtrudniejsze szlaki w Tatrach, powinieneś zadbać o swoje ciało. Ćwiczenia, budowanie kondycji, a w końcu próby na mniej wymagających trasach. Budowanie wydolności organizmu wymaga czasu i jest niezbędne podczas najbardziej wymagających tras.
Podobnie jest ze sprzętem, który powinien być trwały i dobrze dobrany. Od jakości obuwia, wytrzymałości lin czy w końcu termoizolacji zależy powodzenie każdej wysokogórskiej wyprawy. W sklepie sieci Decathlon znajdziesz wszystko, co niezbędne na takiej trasie. Na liście powinny znaleźć się:
- buty trekkingowe;
- kask wspinaczkowy;
- liny;
- taśmy;
- spodnie trekkingowe;
- plecak sportowy;
- buty wspinaczkowe;
- uprzęże wspinaczkowe.
Trudność szlaku a jego kolor
Warto na koniec wyjaśnić sprawę oznaczenia szlaków. Istnieje przekonanie, jakoby kolor szlaku w polskich Tatrach był uzależniony od jego trudności – czyli przykładowo czarny jest bardzo trudny, natomiast żółty łatwy (to jedna z wielu teorii). Pamiętaj, że nie jest to prawdą, a kolor szlaku nigdy nie określa jego trudności. Te dwie zmienne nie są za sobą w żaden sposób powiązane.
Przechodzenie najtrudniejszych szlaków w Tatrach to wyzwanie, ale jednocześnie duża satysfakcja. Wybieraj się w taką podróż tylko w momencie, gdy jesteś odpowiednio przygotowany – zarówno fizycznie, jak i pod względem sprzętu. Bezpieczeństwo jest kluczem do powodzenia!
Może Cię także zainteresować:
- Szpiglasowa Przełęcz w Tatrach – szlak w drodze na Szpiglasowy Wierch
- Mały Kozi Wierch – piękny, ale wymagający szczyt w Tatrach
- Kozi Wierch – poznaj najciekawsze szlaki
- Tatry zimą – początkujące i średniozaawansowane szlaki zimowe w Tatrach
- Mało uczęszczane szlaki w Tatrach. Poznaj mało popularne i z małą ilością ludzi szlaki!