Mały Kozi Wierch – piękny, ale wymagający szczyt w Tatrach

Mały Kozi Wierch to szczyt o wysokości około 2226 m n.p.m., położony w długiej wschodniej grani Świnicy w Tatrach Wysokich. Znajduje się na trasie słynnej Orlej Perci, między Zawratem a Zmarzłymi Czubami. Poznaj bliżej ten rozłożysty masyw i odkryj jego tajemnice.

Położenie i topografia Małego Koziego Wierchu

Mały Kozi Wierch znajduje się w grani głównej Tatr Wysokich, na odcinku między Zawratową Turnią na zachodzie, od której oddziela go przełęcz Zawrat (2157 m n.p.m.), a Zmarzłymi Czubami na wschodzie, oddzielonymi Zmarzłą Przełączką Wyżnią. Wysokość szczytu podawana jest najczęściej jako 2226 m n.p.m., choć niektóre źródła wskazują 2228 m n.p.m. Masyw Małego Koziego Wierchu jest rozłożysty i posiada trzy granie. 

Dwie z nich biegną wzdłuż szlaku Orlej Perci, natomiast trzecia, południowa, odchodzi w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich, oddzielając Dolinkę pod Kołem od Dolinki Pustej. W tej grani znajduje się wierzchołek Kołowa Czuba oddzielony od głównego szczytu przełęczą Schodki.

Mały Kozi Wierch orla perć
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY 2.5

Ściany i żleby

Północne stoki Małego Koziego Wierchu opadają stromą ścianą do Kotła Zmarzłego Stawu Gąsienicowego. We wschodniej grani szczytu wyróżniają się dwie szerokie turnie – Zmarzłe Czuby, których strome ściany schodzą w kierunku Dolinki Pustej.

Zmarzłe Czuby oddzielone są od głównego wierzchołka wąską Zmarzłą Przełączką Wyżnią, z której na północ opada głęboki żleb Honoratka, dawniej znany jako Żydowski Żleb. Nazwy te mają niejasne pochodzenie, a starsza z nich może nawiązywać do tragicznej śmierci żydowskiego turysty, który zginął w tym miejscu w 1925 roku.

Historia i turystyka

Pierwsze odnotowane wejścia turystyczne na Mały Kozi Wierch miały miejsce w drugiej połowie XIX wieku. Latem szczyt zdobyli prawdopodobnie Karl Kolbenheyer (24 sierpnia 1875 r.) oraz na pewno Janusz Chmielowski i Jakub Gąsienica Szustek (10 lipca 1892 r.). Zimą pierwsi na wierzchołku stanęli Józef Lesiecki, Leon Loria, Mariusz Zaruski i Stanisław Zdyb (1 kwietnia 1911 r.).

Zobacz też:  Kozica tatrzańska – co wiemy o symbolu Tatrzańskiego Parku Narodowego?

Nazwa Mały Kozi Wierch pojawiła się na początku XX wieku, jednak do 1903 roku oznaczała Zamarłą Turnię. W 1905 roku przez szczyt poprowadzono trasę Orlej Perci, która przyczyniła się do wzrostu popularności tego miejsca wśród turystów.

Jak się dostać na Mały Kozi Wierch?

Aby dostać się na Mały Kozi Wierch, należy podjąć wędrówkę po jednym z najbardziej wymagających i ekspozycyjnych szlaków w polskich Tatrach – Orlą Percią. Wejście na Mały Kozi Wierch możliwe jest z przełęczy Zawrat, która jest dostępna z kilku kierunków, w tym od strony Doliny Pięciu Stawów Polskich. Szlak na Orlą Perć jest jednokierunkowy i prowadzi od Zawratu w stronę Granatów oraz przełęczy Krzyżne.

Wspinaczka na Mały Kozi Wierch wymaga pokonania trawersu przez głazowisko, przy czym w trudniejszych partiach szlaku turystom pomagają ułatwienia w postaci łańcuchów i klamer. Alternatywną trasą może być czarny szlak z Koziego Wierchu do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Mały Kozi Wierch pokryty śniegiem
Fot.: Adam Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Co zabrać ze sobą na wyprawę na Mały Kozi Wierch?

Warto pamiętać, że Orla Perć jest szlakiem o wysokim stopniu trudności, dlatego przed jej przemierzeniem należy odpowiednio się przygotować, a także sprawdzić aktualne warunki pogodowe i turystyczne. Najważniejsze jest wyposażenie się w dobrze dopasowane buty trekkingowe, które zapewnią stabilność i ochronę stóp na nierównym terenie. Niezbędne będą również warstwy odzieży dostosowane do zmiennej pogody w górach – lekka, oddychająca bielizna termoaktywna, ciepły polar oraz wiatro- i wodoodporna kurtka.

Jeśli potrzebujesz uzupełnić swój górski ekwipunek, sklep Decathlon oferuje szeroki asortyment sprzętu turystycznego i odzieży outdoorowej. Znajdziesz tam wszystko, co niezbędne do bezpiecznego i komfortowego trekkingu – od technicznej odzieży, przez sprzęt nawigacyjny, aż po akcesoria turystyczne. Pracownicy Decathlon są do dyspozycji, aby doradzić w wyborze odpowiedniego sprzętu, który sprawdzi się podczas wyprawy na Mały Kozi Wierch i innych górskich przygodach.

Zobacz też:  Tatry Grześ – jakie szlaki prowadzą na szczyt? Przeczytaj!

Widoki i wypadki

Z Małego Koziego Wierchu rozciąga się szeroka panorama, uznawana za ciekawszą niż ta z pobliskiego Zawratu. Już w 1876 roku widoki ze szczytu polecał w swoich przewodnikach Karl Kolbenheyer. Niestety, Mały Kozi Wierch był również miejscem tragicznych wypadków. Do 2012 roku na szczycie i w jego okolicach odnotowano 6 śmiertelnych zdarzeń, co podkreśla konieczność zachowania ostrożności i odpowiedniego przygotowania podczas wędrówki w tym rejonie.

Warto poznać historię tego szczytu, sięgającą XIX wieku, a także docenić piękno widoków rozciągających się z jego wierzchołka. Jednocześnie należy pamiętać o trudnościach i zagrożeniach związanych z wędrówką w tym rejonie, wymagającym odpowiedniego przygotowania i ostrożności. Mały Kozi Wierch pozostaje jednym z najbardziej charakterystycznych i wartych odwiedzenia miejsc na szlaku Orlej Perci, oferując niezapomniane wrażenia i możliwość obcowania z dzikością tatrzańskiej przyrody.

Fot. Główne: Adam Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts