Świnica szczyt – najważniejsze informacje. Opis szlaku, dojazd, parking, czas podejścia

Świnica to jedna z tych tatrzańskich gór, wokół których wypadki zdarzają się najczęściej. Nawet przy dobrej pogodzie turyści powinni zachować szczególną ostrożność i dobrze przygotować się do wyjścia w góry. Dowiedz się więcej o trasach na szczyt!
świnica

Świnica to góra zwornikowa o dwóch, a według niektórych badaczy o trzech wierzchołkach. Czerwony szlak turystyczny przebiega przez ten najwyższy, położony na wysokości 2301 metrów nad poziomem morza. Odcinek od Zawratu przez kilka lat był całkowicie zamknięty. W 2021 r. udostępniono go ponownie, ale już tylko w jednym kierunku. Trudniejsze fragmenty są zabezpieczone łańcuchami przymocowanymi do turni. Świnica przyciąga turystów wspaniałymi widokami – ze szczytu doskonale widać nie tylko słowackie i polskie Tatry, ale też Babią Górę w Beskidach i wiele innych miejsc. Drugi z głównych wierzchołków pozostaje niedostępny dla piechurów. Prowadzi do niego wiele dróg wspinaczkowych, które wymagają pewnych umiejętności i doświadczenia w poruszaniu się po stromych zboczach nad przepaścią.

Masyw Świnicy w Tatrach Wysokich na grani głównej – dane podstawowe

Świnica góra

Wierzchołek Świnicy zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych gór. Jego wybitność (minimalna deniwelacja wysokości względnej) przekracza 350 metrów. Tatry Wysokie mają budowę alpejską, dlatego w masywie dominują skały granitowe i turnie, jedynie miejscami porośnięte niewielkimi, rzadko występującymi w Polsce roślinami. Nazwa upowszechniła się w połowie XX stulecia i pochodzi od przypominającej zwierzę sylwetki masywu lub trudności w zdobywaniu. Góra miała zachowywać się „po świńsku” wobec ambitnych turystów. Pierwsze potwierdzone wejście odnotowano w 1822 r.

Masyw Świnicy znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przez szczyt przebiega granica państwowa pomiędzy Polską a Słowacją. Po słowackiej stronie stoki schodzą w kierunku Doliny Cichej (Tichá dolina). U polskiego podnóżka góry znajdują się Dolina Pięciu Stawów Polskich oraz Dolina Gąsienicowa.

Wierzchołek szczytu Świnica wznosi się na wysokość 2301 m n.p.m.

Świnica panorama

Według niektórych pomiarów laserowych ma 2302 metry. Drugi, niższy wierzchołek Świnicy mierzy 2291 m n.p.m. – czasem określa się go mianem taternickiego. Zdaniem części badaczy trzecim wzniesieniem w masywie jest Świnicka Kopa (2298 m). Na tej samej granicy leży wiele turni, oddzielonych od siebie niewielkimi przełęczami. Między Świnicą a dużą przełęczą Zawrat, gdzie zaczyna się Orla Perć na Kozi Wierch, Zadni Granat czy Krzyżne, znajdują się między innymi:

  • Świnicka Szczerbina Wyżnia;
  • Gąsienicowa Przełączka:
  • Gąsienicowa Turnia (2280 m);
  • Niebieska Przełączka Wyżnia;
  • Niebieska Turnia (2262 m);
  • Niebieska Przełęcz;
  • Zawratowa Turnia (2247 m).
Zobacz też:  Góry Suche. Poznaj górskie szlaki Dolnego Śląska

Wejście na Świnicę. Szlaki turystyczne z Doliny Gąsienicowej, przez Zawrat, Liliowe i Świnicką Przełęcz

Świnica krajobraz

Otwarty szlak na Świnicę jest tylko jeden, ale można do niego dojść wieloma różnymi drogami. Aktualnie możliwe jest również podejście na szczyt z dwóch stron. Poniżej przedstawiamy kilka wariantów:

  1. Z zakopiańskich Kuźnic przez Dolinę Jaworzynkę i Halę Gąsienicową – 8,9 km, ok. 5:15–7 h w jedną stronę. Od dolnej stacji kolejki linowej na Kasprowy żółtym szlakiem w kierunku Siodłowej Perci. Na Karczmisku (Przełęczy między Kopami) odnogą niebieską w stronę schroniska Murowaniec. Przy Betlejemce i stacji IMGW czarnym szlakiem do Zielonej Doliny Gąsienicowej. Za Zielonym Stawem Gąsienicowym podejście na Świnicką Przełęcz. Stąd do Świnicy czerwoną ścieżką zostaje ok. 800 metrów, ale na ich pokonanie potrzeba ok. 65–75 minut.
  2. Granią z Kasprowego Wierchu przez Liliowe – 3,2 km, 2–3 h. Bliskość Kasprowego Wierchu, na który można wjechać kolejką, zachęca wielu turystów do wypróbowania swoich sił na krótkiej, ale naprawdę wymagającej trasie. Szlak prowadzi cały czas przez główną grań Tatr, ale nie pokrywa się idealnie z linią granicy państwowej. Główne punkty na drodze przed Świnicą to wierzchołek Beskid (2012 m), przełęcz Liliowe (geologiczna granica między Tatrami Zachodnimi i Wysokimi), Skrajna Turnia (2097 m), Pośrednia Turnia (2128) oraz Świnicka Przełęcz.
  3. Z Murowańca niebieskim szlakiem przez Kościelcowy Kocioł i Zawrat – 5,1 km, 3:30–5 h. Od schroniska prosto nad Czarny Staw Gąsienicowy. Podejście w okolicach Zmarzłego Stawu Gąsienicowego może się okazać naprawdę wyczerpujące, a na Zawracie nie ma wiele miejsca na zatrzymanie się i odpoczynek. Odcinek od przełęczy do Świnicy ponownie ma ok. 800 metrów długości, ale jego przejście zajmuje ok. godziny. Pamiętaj, że nie możesz wracać tą samą drogą! Musisz schodzić przez Świnicką Przełęcz. Jeśli czujesz się na siłach, możesz jeszcze zdobyć Kościelec (2155 m). Wystarczy, że przy Zielonym Stawie Gąsienicowym skręcisz w niebieską ścieżkę przez przełęcz Karb. Taka pętla do schroniska Murowaniec, przy powrocie przez Halę Gąsienicową, liczy łącznie 12,9 km i trzeba na nią przeznaczyć ok. 8–12 h.
  4. Z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świnicę do Doliny Gąsienicowej – 9 km, 5:20–7:45 h. Wycieczka od schroniska do schroniska. Najpierw ścieżką niebieską przy Wielkiej Siklawie, wzdłuż brzegów Wielkiego Stawu Polskiego. Za Solniskami i Walaczyskiem zaczyna się szlak na Zawrat, wciąż w tym samym kolorze. Po wejściu na przełęcz zmagania ze skalistą granią. Po zejściu ze Świnicy prosto na przełęcz Liliowe. Tu zielony szlak skręca w dół, w kierunku Dwoiśniaka. Do Murowańca przez Halę Gąsienicową prowadzi już trasa oznaczona kolorem żółtym.
Zobacz też:  Jaworz w Beskidzie Wyspowym. Jak go zdobyć, co zobaczyć po drodze?

Świnica – jak się przygotować do tatrzańskiej wycieczki?

Świnica turystka

TOPR-owcy i TPN podkreślają na każdym kroku, jak istotne są właściwe, dostosowane do wysokich gór buty oraz odzież. Brak odpowiedniego wyposażenia to jedna z głównych przyczyn wypadków i akcji ratowniczych na Świnicy. Zalegający śnieg czy tylko pozornie łagodny teren na odcinku Kasprowego Wierchu wymagają zarówno należytej kondycji, jak i sprzętu konkretnej jakości. Wszystkie akcesoria niezbędne do wyprawy w Tatry znajdziesz w sklepach Decathlon. Przed wypadem na Świnicę możesz zaopatrzyć się jeszcze w:

  • plecak turystyczny;
  • impregnaty do obuwia oraz środki ochronne do odzieży górskiej;
  • kijki trekkingowe;
  • latarki, czołówki, lampki;
  • apteczkę turystyczną.

Zejście ze Świnicy przez Żleb Blatona zimą

Żleb Blatona to południowo-wschodni fragment zbocza. Przez górną część żlebu przebiega znakowany tatrzański szlak turystyczny, ubezpieczony łańcuchami. Jednak przy oblodzonych lub śliskich od śniegu skałach nawet taka asekuracja może nie wystarczyć. Dlatego podczas schodzenia ze Świnicy w trudniejszych, zimowych warunkach należy zachować rozsądne tempo, starannie planować kolejne ruchy i pilnować przebiegu szlaku. Skalne urwisko nazwano na cześć prof. Jana Blatona – zasłużonego fizyka, który spadł ze żlebu 17 maja 1948 r.

Taternicka Świnica, czyli jeden z popularnych celów wypraw wspinaczkowych

Świnica widok

Większość dróg dla alpinistów wytyczono na stromych, północnych i wschodnich ścianach masywu. Jeden ze skalnych filarów stanowi doskonałe miejsce do nauki dla początkujących. Wspinacze wchodzący na Taternicką Świnicę lub główny wierzchołek upodobali sobie również:

  • Świnicką Ławkę (charakterystyczną półkę skalną, w profesjonalnej nomenklaturze zachód);
  • jaskinię Świnicka Koleba;
  • Konia (jedna ze skalnych formacji, o wymagającym „grzbiecie”);
  • trawers przez Żleb Dżentelmena (według anegdoty miał tu zginąć Jakub Bajaskin, kiedy chciał przepuścić turystki wędrujące w przeciwnym kierunku) w stronę Niebieskiej Turni.

Świnica jest znacznie trudniejszą górą, niż się to wydaje na pierwszy rzut oka. Świadczą o tym przytoczone przykłady wypadków, jakie miały miejsce na szlakach na szczyty. Nawet miejsca określane w opisach tras jako łatwiejsze mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne, jeśli turysta zapomni o podstawowych zasadach poruszania się po górach. Trudną do przecenienia rolę odgrywa także sprzęt. Przed podejściem na szczyt Świnicy lepiej sprawdź, jak naprawdę radzisz sobie w niższych partiach Tatr.

Zobacz też:  Masyw Śnieżnika zimą i latem – poznaj atrakcje na każdą porę roku

Fot. ilustracji: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 2.5


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts