Kozi Wierch – poznaj najciekawsze szlaki

Kozi Wierch budzi zainteresowanie miłośników górskich eskapad z wielu różnych powodów. Kwestia motywacji jest drugorzędna, najważniejsze pozostaje pytanie „Jak tam wejść i bezpiecznie zejść?”. Nasz artykuł naprowadzi cię na właściwą ścieżkę!
kozi wierch

Masyw Koziego Wierchu rozciąga się od Przełączki nad Dolinką Buczynową i Czarnych Ścian (2243 m n.p.m.) do Koziej Przełęczy i Zamarłej Turni (2179 m). Oddziela Dolinę Pięciu Stawów Polskich od Doliny Gąsienicowej. To jeden z najbardziej wymagających tatrzańskich szczytów. Przez Kozi Wierch przebiega Orla Perć – zdecydowanie najtrudniejszy szlak całego pasma, na którym zginęło już ponad 140 osób. A liczba ofiar systematycznie rośnie… Zachodni odcinek trasy, od przełęczy Zawrat, można pokonywać tylko w jednym kierunku. Na grań z Kozim Wierchem i Orlą Perć można wejść również w 5 innych punktach.

Kozi Wierch w Tatrach Wysokich to najwyższy szczyt leżący w całości w Polsce

Kozi Wierch w Tatrach Wysokich
Fot. Opioła Jerzy via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Jego wierzchołek znajduje się na wschód od Świnicy, na wysokości 2291 m n.p.m. To jedna z bocznych grani w Tatrach. Nazwa Koziego Wierchu wzięła się od częstych spotkań z kozicami górskimi, ale wcześniej górę określano mianem Czarnych Ścian. Jej najbardziej strome zbocza, po północnej i południowo-zachodniej stronie, wybijają się na ponad 200–250 metrów ponad otaczające je tereny. Ze skalistego szczytu roztaczają się rozległe i wyjątkowo urodziwe panoramy, praktycznie we wszystkich kierunkach.

Pierwszymi znanymi historii zdobywcami góry są Eugeniusz Janota i Maciej Sieczka. Swoją wyprawę zorganizowali w 1867 roku. Osoby zainteresowane alpinizmem znajdą tu wiele dróg wspinaczkowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Sam Kozi Wierch to nie jedyne interesujące miejsce w masywie. W pobliżu głównego wierzchołka znajdują się także:

  • Kozie Czuby – kilka wierzchołków i turni, o wysokości od 2239 do 2263 m;
  • Buczynowa Strażnica (2242 m);
  • wierzchołki Granatów (od 2225 do 2240 m);
  • Kozia Przełęcz Wyżnia (2235 m);
  • Mały Kozi Wierch (2228 m);
  • Wielka Orla Turniczka (2162 m).
  • Kozia Przełęcz Niżnia (2126 m, wg starszych pomiarów 2137 m).
Zobacz też:  Tarnica – najważniejsze informacje turystyczne. Dojazd, parking, najlepsze szlaki

Najtrudniejsze wejście na Kozi Wierch prowadzi przez Orlą Perć

Najtrudniejsze wejście na Kozi Wierch
Fot. Krzysztof Dudzik via Wikipedia, CC BY 3.0

Na czerwony szlak można wejść w kilku różnych miejscach. Jednokierunkowy fragment od Zawratu do Koziego Wierchu ma 1,4 km długości, ale szacowany czas przejścia wynosi 2:35–3:30 h. Z kolei jego część – ostatni odcinek od Koziej Przełęczy – to 600 metrów do pokonania w 1:30–2:15 h. W wielu miejscach trasa prowadzi trawersem, dlatego trzeba umiejętnie korzystać z przytwierdzonych na stałe łańcuchów. Jak się dostać do tych punktów? Oto przykładowe opisy szlaków na zachodnią część Orlej Perci, skąd można iść tylko na Kozi Wierch:

  1. Z Zakopanego na Zawrat – 8,9 km, 4:45–6 h. Za bramą TPN-u w Kuźnicach żółtą trasą przez dolinę Jaworzynkę. Od Przełęczy między Kopami niebieski szlak prowadzi do schroniska Murowaniec i wzdłuż masywu Kościelca. Trzeba okrążyć Czarny Staw Gąsienicowy, a następnie wspiąć się na Zawratowy Żleb.
  2. Z Doliny Gąsienicowej na Niżnią Kozią Przełęcz – 4,2 km, 2:30–3 h. Początek w Murowańcu, droga wokół Czarnego Stawu Gąsienicowego identyczna, jak powyżej. Odbicie na żółty szlak dopiero przy Zmarzłym Stawie Gąsienicowym, w stronę Koziej Dolinki.

Z Hali Gąsienicowej na Orlą Perć można wejść w czterech innych punktach i zdobyć Kozi Wierch od wschodniej strony. Jak wyglądają te trasy? Oto ich streszczenie, przy punkcie początkowym w schronisku Murowaniec i zejściami z wcześniej prezentowanych wariantów:

  • żółtym szlakiem, przez Dolinę Pańszczycy, na Orlej Perci przez przełęcz Krzyżne i szczyty Granatów – 8,4 km, 7–10 h;
  • żółtym szlakiem od Czarnego Stawu Gąsienicowego na Skrajny Granat i Orlą Perć – 5,3 km, 5–7 h.;
  • zielonym szlakiem zakosami przez Dolinkę Kozią na Zadni Granat – 5,7 km, 4–6 h;
  • czarnym szlakiem przez Żleb Kulczyńskiego – 5,1 km, 3:30–5 h.
Zobacz też:  Biskupia Kopa - wejście na szczyt. Poznaj szlaki piesze.

Szlaki turystyczne na Kozi Wierch z Doliny Pięciu Stawów Polskich

Szlaki turystyczne na Kozi Wierch z Doliny Pięciu Stawów Polskich
Fot. Tomasz O. via Wikipedia, domena publiczna

Najpierw trzeba przejść przez Dolinę Roztoki, obok Wodogrzmotów Mickiewicza, do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Taka wędrówka czerwonym, zielonym i czarnym szlakiem z Palenicy Białczańskiej, wzdłuż potoku Roztoka, liczy 7,5 km i zajmuje 3–3:30 h. Dalej do wyboru są 4 podstawowe warianty wejścia na Kozi Wierch – w każdym przypadku trzeba pokonać minimum 800 m nad Wielki Staw Polski, wzdłuż trasy niebieskiej nad Wielką Siklawą. A następnie do szczytu:

  • żółtym szlakiem z Zagonu Niżniego na Krzyżne i Orlą Perć – ok. 5,7 km, 6–9 h;
  • szlakiem czarnym na Wyżnią Kozią Przełęcz przez Szeroki Żleb – 2 km, 2–2:30 h;
  • trasą żółtą przez Wyżnie Solnisko i Pustą Dolinkę – 2,8 km, 2:50–3:45 h;
  • ścieżką niebieską na Zawrat – 4,4 km, 4:10–5:30 h.

Nawet łatwy fragment szlaku na Kozi Wierch z Palenicy Białczańskiej i Doliny Roztoki może sprawić trudności

łatwy fragment szlaku na Kozi Wierch
Fot. Qvidemus via Wikipedia, CC BY-SA 3.0 pl

Wystarczy, że wybierzesz się w góry bez odpowiedniego doświadczenia, kondycji i wyposażenia. Po uwzględnieniu wszystkich trudności technicznych, jakie czekają na szlakach i skalnych żlebach, właściwe przygotowania odgrywają jeszcze większą rolę. Podczas zdobywania Koziego Wierchu nieodzowne będą wysokogórskie buty turystyczne. Jeśli planujesz przechodzić przez Orlą Perć, przydatny może być sprzęt wspinaczkowy.

W sklepach Decathlon możesz kupić m.in.:

  • liny i uprzęże;
  • kask;
  • odzież alpinistyczną lub turystyczną wysokiej jakości;
  • plecak;
  • impregnaty do obuwia i odzieży.

Na Kozi Wierch nie powinny wybierać się osoby, które pierwszy raz wychodzą w Tatry – zwłaszcza że w pewnej części trasy praktycznie nie nie ma możliwości odwrotu, a na każdym odcinku Orlej Perci wymijanie innych jest trudne i niebezpieczne. Nawet łatwiejsze drogi są wymagające pod względem fizycznym i technicznym. Zanim zmierzysz się z większymi trudnościami, potrenuj na mniej ryzykownych szczytach.

Zobacz też:  Wielka Sowa – co warto o niej wiedzieć? Poznaj dojazd i najlepsze szlaki

Fot. główne: Krzysztof Dudzik via Wikipedia, CC BY 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zobacz też