Kozi Wierch – poznaj najciekawsze szlaki

Kozi Wierch budzi zainteresowanie miłośników górskich eskapad z wielu różnych powodów. Kwestia motywacji jest drugorzędna, najważniejsze pozostaje pytanie „Jak tam wejść i bezpiecznie zejść?”. Nasz artykuł naprowadzi cię na właściwą ścieżkę!
kozi wierch

Szlaki na Kozi Wierch

Na Kozi Wierch prowadzą dwa znakowane szlaki turystyczne PTTK:

 • Szlak czarny z Doliny Pięciu Stawów Polskich – najłatwiejszy i najpopularniejszy wariant. Czas wejścia ok. 2 h, trasa wiedzie przez próg doliny i grzbietem na szczyt. Zimą to standardowa trasa na Kozi Wierch.
 • Szlak czerwony graniowy (Orla Perć) – najtrudniejszy wariant, tylko dla wprawnych turystów. Czas przejścia całej Orlej Perci to ok. 6–8 h. Szlak prowadzi granią i obfituje w trudne technicznie, eksponowane miejsca, ubezpieczone łańcuchami.

Oba szlaki są dość dobrze oznakowane, ale wymagają doświadczenia górskiego, odpowiedniego sprzętu i bardzo dobrej kondycji. Najlepszy okres to lipiec-wrzesień. Zimą niezbędne są raki, czekan, kask i umiejętność poruszania się w warunkach zimowych.

Szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich

Najpierw trzeba przejść przez Dolinę Roztoki, obok Wodogrzmotów Mickiewicza, do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Taka wędrówka czerwonym, zielonym i czarnym szlakiem z Palenicy Białczańskiej, wzdłuż potoku Roztoka, liczy 7,5 km i zajmuje 3–3:30 h. Dalej do wyboru są 4 podstawowe warianty wejścia na Kozi Wierch – w każdym przypadku trzeba pokonać minimum 800 m nad Wielki Staw Polski, wzdłuż trasy niebieskiej nad Wielką Siklawą. A następnie do szczytu:

 • żółtym szlakiem z Zagonu Niżniego na Krzyżne i Orlą Perć – ok. 5,7 km, 6–9 h;
 • szlakiem czarnym na Wyżnią Kozią Przełęcz przez Szeroki Żleb – 2 km, 2–2:30 h;
 • trasą żółtą przez Wyżnie Solnisko i Pustą Dolinkę – 2,8 km, 2:50–3:45 h;
 • ścieżką niebieską na Zawrat – 4,4 km, 4:10–5:30 h.
Kozi Wierch w Tatrach Wysokich
Fot. Opioła Jerzy via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Szlak czarny z Doliny Pięciu Stawów Polskich to najpopularniejsza trasa na Kozi Wierch. Punktem startowym jest parking na Palenicy Białczańskiej (ok. 3 h podejścia do schroniska). Spod schroniska PTTK szlak prowadzi wzdłuż Wielkiego Stawu, a następnie stromo podchodzi na grzbiet Koziego Wierchu. Podejście jest dość monotonne, ale nie nastręcza większych trudności technicznych. Jedynie końcowy odcinek tuż pod szczytem jest bardziej stromy i może być eksponowany. Zimą ten fragment wymaga szczególnej ostrożności – warto mieć raki i czekan.

Zobacz też:  Lackowa - co warto wiedzieć? Poznaj dojazd i najlepsze szlaki

Łączny czas wejścia na Kozi Wierch tą trasą to ok. 5–6 h (w zależności od tempa i warunków), a cała wycieczka w obie strony zajmuje ok. 9–10 h. Szlak oferuje piękne widoki na Dolinę Pięciu Stawów i otaczające szczyty.

Orla Perć przez Kozi Wierch

Orla Perć to najtrudniejszy i najbardziej wymagający szlak w polskich Tatrach. Wiedzie granią z Zawratu przez Kozi Wierch, Granaty aż do Krzyżnego. Pokonanie całej trasy zajmuje ok. 6–8h i wymaga dużego doświadczenia górskiego.

Odcinek Orlej Perci przez Kozi Wierch obfituje w trudne technicznie i eksponowane miejsca. Są tu strome podejścia ubezpieczone łańcuchami, wąskie przejścia i przepaściste urwiska. Szczególnie trudny jest trawers Szerokiego Żlebu – śliskie, nachylone płyty skalne.

Orla Perć to szlak jednokierunkowy (tylko z Zawratu na Krzyżne). Wejście na nią wymaga wcześniejszego zarejestrowania się w schronisku (Murowaniec lub Pięć Stawów) i poinformowania ratowników TOPR. Niezbędny jest kask i asekuracja.

Przygotowanie do wyprawy

Po uwzględnieniu wszystkich trudności technicznych, jakie czekają na szlakach i skalnych żlebach, właściwe przygotowanie odgrywa jeszcze większą rolę. Podczas zdobywania Koziego Wierchu nieodzowne będą wysokogórskie buty turystyczne. Jeśli planujesz przechodzić przez Orlą Perć, przydatny może być sprzęt wspinaczkowy. W sklepach Decathlon możesz kupić m.in.:

 • liny i uprzęże;
 • kask;
 • odzież alpinistyczną lub turystyczną wysokiej jakości;
 • plecak;
 • impregnaty do obuwia i odzieży.

Na Kozi Wierch nie powinny wybierać się osoby, które pierwszy raz wychodzą w Tatry – zwłaszcza że w pewnej części trasy praktycznie nie nie ma możliwości odwrotu, a na każdym odcinku Orlej Perci wymijanie innych jest trudne i niebezpieczne. Nawet łatwiejsze drogi są wymagające pod względem fizycznym i technicznym. Zanim zmierzysz się z większymi trudnościami, potrenuj na mniej ryzykownych szczytach.

Widoki z Koziego Wierchu

Panorama ze szczytu Koziego Wierchu należy do najpiękniejszych w Tatrach. Rozciąga się stąd widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich, Dolinę Gąsienicową, a także na wiele okolicznych szczytów – m.in. Świnicę, Granaty, Rysy. Przy dobrej pogodzie z Koziego Wierchu zobaczymy też odległe pasma górskie – Tatry Zachodnie, Góry Choczańskie, Małą Fatrę. Warto mieć ze sobą mapę i lornetkę, aby móc w pełni docenić otaczający krajobraz.

Zobacz też:  Kiczory – najważniejsze informacje o szczycie w Beskidzie Śląskim
Najtrudniejsze wejście na Kozi Wierch
Fot. Krzysztof Dudzik via Wikipedia, CC BY 3.0

Sam szczyt Koziego Wierchu to rozłożysta, skalista kopuła. Znajduje się tu niewielki metalowy krzyż oraz tablica upamiętniająca Józefa Oppenheima – wybitnego taternika, ratownika TOPR i pioniera narciarstwa wysokogórskiego.

Dojazd i parkingi

Najdogodniejszym punktem startowym wycieczek na Kozi Wierch jest parking na polanie Palenica Białczańska. Dojazd własnym samochodem z Zakopanego zajmuje ok. 30 minut (12 km), kierując się drogą nr 960 w stronę Morskiego Oka. Parking jest płatny, cena jest zależna od dnia tygodnia i sezonu i waha się w granicach od 36 do 59 zł za dzień. Alternatywą jest dojazd busem z Zakopanego. Busy odjeżdżają spod dworca kolejowego i dowożą turystów bezpośrednio na parking na Palenicy Białczańskiej. Cena przejazdu w jedną stronę to 10 zł, a podróż trwa ok. 35 minut. 

Wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego, na terenie którego znajduje się Kozi Wierch, jest płatne. Ceny biletów zaczynają się od 5 zł (ulgowy) i 10 zł (normalny) za dzień. Bilety można kupić w kasach przy wejściu do parku.

Szlaki turystyczne na Kozi Wierch z Doliny Pięciu Stawów Polskich
Fot. Tomasz O. via Wikipedia, domena publiczna

Kozi Wierch w Tatrach Wysokich – najważniejsze informacje

Masyw Koziego Wierchu rozciąga się od Przełączki nad Dolinką Buczynową i Czarnych Ścian (2243 m n.p.m.) do Koziej Przełęczy i Zamarłej Turni (2179 m). Oddziela Dolinę Pięciu Stawów Polskich od Doliny Gąsienicowej. To jeden z najbardziej wymagających tatrzańskich szczytów. Przez Kozi Wierch przebiega Orla Perć – zdecydowanie najtrudniejszy szlak całego pasma, na którym zginęło już ponad 140 osób. A liczba ofiar systematycznie rośnie… Zachodni odcinek trasy, od przełęczy Zawrat, można pokonywać tylko w jednym kierunku. Na grań z Kozim Wierchem i Orlą Perć można wejść również w 5 innych punktach.

Jego wierzchołek znajduje się na wschód od Świnicy, na wysokości 2291 m n.p.m. To jedna z bocznych grani w Tatrach. Nazwa Koziego Wierchu wzięła się od częstych spotkań z kozicami górskimi, ale wcześniej górę określano mianem Czarnych Ścian. Jej najbardziej strome zbocza, po północnej i południowo-zachodniej stronie, wybijają się na ponad 200–250 metrów ponad otaczające je tereny. Ze skalistego szczytu roztaczają się rozległe i wyjątkowo urodziwe panoramy, praktycznie we wszystkich kierunkach.

Pierwszymi znanymi historii zdobywcami góry są Eugeniusz Janota i Maciej Sieczka. Swoją wyprawę zorganizowali w 1867 roku. Osoby zainteresowane alpinizmem znajdą tu wiele dróg wspinaczkowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Sam Kozi Wierch to nie jedyne interesujące miejsce w masywie. W pobliżu głównego wierzchołka znajdują się także:

 • Kozie Czuby – kilka wierzchołków i turni, o wysokości od 2239 do 2263 m;
 • Buczynowa Strażnica (2242 m);
 • wierzchołki Granatów (od 2225 do 2240 m);
 • Kozia Przełęcz Wyżnia (2235 m);
 • Mały Kozi Wierch (2228 m);
 • Wielka Orla Turniczka (2162 m).
 • Kozia Przełęcz Niżnia (2126 m, wg starszych pomiarów 2137 m).
Zobacz też:  Elbrus – szczyt Kaukazu w Rosji. Czy to on jest najwyższy w Europie?
łatwy fragment szlaku na Kozi Wierch
Fot. Qvidemus via Wikipedia, CC BY-SA 3.0 pl

Kozi Wierch to obowiązkowy punkt dla każdego miłośnika Tatr. Zdobycie najwyższego szczytu leżącego w całości w Polsce to nie lada wyczyn i satysfakcja. Szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich pozwala poznać piękno tatrzańskiej przyrody, a panorama ze szczytu zapiera dech w piersiach. To miejsce niezwykłe, emanujące surowością i dzikością gór. Wejście na ten szczyt to nie tylko sportowe osiągnięcie, ale też duchowe przeżycie i lekcja pokory wobec potęgi natury. Warto podjąć to wyzwanie, by na własnej skórze przekonać się o magii tego miejsca.

Fot. główne: Krzysztof Dudzik via Wikipedia, CC BY 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts