Na Orlą Perć – poznaj najlepsze szlaki na Kozi Wierch

Kozi Wierch budzi zainteresowanie miłośników górskich eskapad z wielu różnych powodów. Kwestia motywacji jest drugorzędna, najważniejsze pozostaje pytanie „Jak tam wejść i bezpiecznie zejść?”. Nasz artykuł naprowadzi cię na właściwą ścieżkę!
kozi wierch

Masyw Koziego Wierchu rozciąga się od Przełączki nad Dolinką Buczynową i Czarnych Ścian (2243 m n.p.m.) do Koziej Przełęczy i Zamarłej Turni (2179 m). Oddziela Dolinę Pięciu Stawów Polskich od Doliny Gąsienicowej. To jeden z najbardziej wymagających tatrzańskich szczytów. Przez Kozi Wierch przebiega Orla Perć – zdecydowanie najtrudniejszy szlak całego pasma, na którym zginęło już ponad 140 osób. A liczba ofiar systematycznie rośnie… Zachodni odcinek trasy, od przełęczy Zawrat, można pokonywać tylko w jednym kierunku. Na grań z Kozim Wierchem i Orlą Perć można wejść również w 5 innych punktach.

Kozi Wierch w Tatrach Wysokich to najwyższy szczyt leżący w całości w Polsce

Jego wierzchołek znajduje się na wschód od Świnicy, na wysokości 2291 m n.p.m. To jedna z bocznych grani w Tatrach. Nazwa Koziego Wierchu wzięła się od częstych spotkań z kozicami górskimi, ale wcześniej górę określano mianem Czarnych Ścian. Jej najbardziej strome zbocza, po północnej i południowo-zachodniej stronie, wybijają się na ponad 200–250 metrów ponad otaczające je tereny. Ze skalistego szczytu roztaczają się rozległe i wyjątkowo urodziwe panoramy, praktycznie we wszystkich kierunkach.

Pierwszymi znanymi historii zdobywcami góry są Eugeniusz Janota i Maciej Sieczka. Swoją wyprawę zorganizowali w 1867 roku. Osoby zainteresowane alpinizmem znajdą tu wiele dróg wspinaczkowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Sam Kozi Wierch to nie jedyne interesujące miejsce w masywie. W pobliżu głównego wierzchołka znajdują się także:

 • Kozie Czuby – kilka wierzchołków i turni, o wysokości od 2239 do 2263 m;
 • Buczynowa Strażnica (2242 m);
 • wierzchołki Granatów (od 2225 do 2240 m);
 • Kozia Przełęcz Wyżnia (2235 m);
 • Mały Kozi Wierch (2228 m);
 • Wielka Orla Turniczka (2162 m).
 • Kozia Przełęcz Niżnia (2126 m, wg starszych pomiarów 2137 m).

Najtrudniejsze wejście na Kozi Wierch prowadzi przez Orlą Perć

Na czerwony szlak można wejść w kilku różnych miejscach. Jednokierunkowy fragment od Zawratu do Koziego Wierchu ma 1,4 km długości, ale szacowany czas przejścia wynosi 2:35–3:30 h. Z kolei jego część – ostatni odcinek od Koziej Przełęczy – to 600 metrów do pokonania w 1:30–2:15 h. W wielu miejscach trasa prowadzi trawersem, dlatego trzeba umiejętnie korzystać z przytwierdzonych na stałe łańcuchów. Jak się dostać do tych punktów? Oto przykładowe opisy szlaków na zachodnią część Orlej Perci, skąd można iść tylko na Kozi Wierch:

 1. Z Zakopanego na Zawrat – 8,9 km, 4:45–6 h. Za bramą TPN-u w Kuźnicach żółtą trasą przez dolinę Jaworzynkę. Od Przełęczy między Kopami niebieski szlak prowadzi do schroniska Murowaniec i wzdłuż masywu Kościelca. Trzeba okrążyć Czarny Staw Gąsienicowy, a następnie wspiąć się na Zawratowy Żleb.
 2. Z Doliny Gąsienicowej na Niżnią Kozią Przełęcz – 4,2 km, 2:30–3 h. Początek w Murowańcu, droga wokół Czarnego Stawu Gąsienicowego identyczna, jak powyżej. Odbicie na żółty szlak dopiero przy Zmarzłym Stawie Gąsienicowym, w stronę Koziej Dolinki.

Z Hali Gąsienicowej na Orlą Perć można wejść w czterech innych punktach i zdobyć Kozi Wierch od wschodniej strony. Jak wyglądają te trasy? Oto ich streszczenie, przy punkcie początkowym w schronisku Murowaniec i zejściami z wcześniej prezentowanych wariantów:

 • żółtym szlakiem, przez Dolinę Pańszczycy, na Orlej Perci przez przełęcz Krzyżne i szczyty Granatów – 8,4 km, 7–10 h;
 • żółtym szlakiem od Czarnego Stawu Gąsienicowego na Skrajny Granat i Orlą Perć – 5,3 km, 5–7 h.;
 • zielonym szlakiem zakosami przez Dolinkę Kozią na Zadni Granat – 5,7 km, 4–6 h;
 • czarnym szlakiem przez Żleb Kulczyńskiego – 5,1 km, 3:30–5 h.

Szlaki turystyczne na Kozi Wierch z Doliny Pięciu Stawów Polskich

Najpierw trzeba przejść przez Dolinę Roztoki, obok Wodogrzmotów Mickiewicza, do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Taka wędrówka czerwonym, zielonym i czarnym szlakiem z Palenicy Białczańskiej, wzdłuż potoku Roztoka, liczy 7,5 km i zajmuje 3–3:30 h. Dalej do wyboru są 4 podstawowe warianty wejścia na Kozi Wierch – w każdym przypadku trzeba pokonać minimum 800 m nad Wielki Staw Polski, wzdłuż trasy niebieskiej nad Wielką Siklawą. A następnie do szczytu:

 • żółtym szlakiem z Zagonu Niżniego na Krzyżne i Orlą Perć – ok. 5,7 km, 6–9 h;
 • szlakiem czarnym na Wyżnią Kozią Przełęcz przez Szeroki Żleb – 2 km, 2–2:30 h;
 • trasą żółtą przez Wyżnie Solnisko i Pustą Dolinkę – 2,8 km, 2:50–3:45 h;
 • ścieżką niebieską na Zawrat – 4,4 km, 4:10–5:30 h.

Nawet łatwy fragment szlaku na Kozi Wierch z Palenicy Białczańskiej i Doliny Roztoki może sprawić trudności

Wystarczy, że wybierzesz się w góry bez odpowiedniego doświadczenia, kondycji i wyposażenia. Po uwzględnieniu wszystkich trudności technicznych, jakie czekają na szlakach i skalnych żlebach, właściwe przygotowania odgrywają jeszcze większą rolę. Podczas zdobywania Koziego Wierchu nieodzowne będą wysokogórskie buty turystyczne. Jeśli planujesz przechodzić przez Orlą Perć, przydatny może być sprzęt wspinaczkowy.

W sklepach Decathlon możesz kupić m.in.:

 • liny i uprzęże;
 • kask;
 • odzież alpinistyczną lub turystyczną wysokiej jakości;
 • plecak;
 • impregnaty do obuwia i odzieży.

Na Kozi Wierch nie powinny wybierać się osoby, które pierwszy raz wychodzą w Tatry – zwłaszcza że w pewnej części trasy praktycznie nie nie ma możliwości odwrotu, a na każdym odcinku Orlej Perci wymijanie innych jest trudne i niebezpieczne. Nawet łatwiejsze drogi są wymagające pod względem fizycznym i technicznym. Zanim zmierzysz się z większymi trudnościami, potrenuj na mniej ryzykownych szczytach.

Fot. ilustracji Krzysztof Dudzik via Wikipedia, CC BY 3.0


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zobacz też