Góry Kaczawskie – 5 najciekawszych rzeczy

Góry Kaczawskie są pasmem górskim rozciągającym się na terenie Sudetów. Średnia wysokość szczytów górskich wynosi 600 m n.p.m. Na północy graniczą z Pogórzem Kaczawskim, na południu można dostrzec zarys Karkonoszy. Dlaczego warto zobaczyć Góry Kaczawskie?
góry kaczawskie

Góry Kaczawskie leżą w południowo-zachodniej części Polski, w Sudetach Zachodnich, na terenie Dolnego Śląska, blisko Jeleniej Góry. To niewysokie góry, które idealnie nadają się na wycieczki całą rodziną. Najsłynniejszy szczyt to Skopiec mierzący 724 m n.p.m. Aby podziwiać widoki z samej góry, wystarczy zaledwie pół godziny wspinaczki. Góry Kaczawskie to pasmo liczące 30 km, złożone z grzbietu Północnego, Małego, Południowego i Wschodniego.

Na terenie gór odnaleziono ślady aktywności wulkanicznej. Stąd też miejsce to określa się mianem Krainy Wygasłych Wulkanów. Góry Kaczawskie zbudowane są ze skał metamorficznych i są najniższym pasmem w całych Sudetach. Nazwę swą zawdzięczają przepływającej tędy rzece Kaczawie.

Cztery grzbiety Gór Kaczawskich

Góry Kaczawskie widok

Choć najbardziej znanym szczytem jest Skopiec (714 m), nie jest on najwyższy – Folwarczna i Baraniec wznoszą się najwyżej w całym paśmie. Wędrówka na najpopularniejszy szczyt nie jest ani męcząca, ani trudna, dlatego mogą w niej wziąć udział także najmłodsi członkowie rodziny. Trasa jest raczej wyrównana, a spacerowicze – zaskoczeni momentem, gdy docierają na samą górę. Ze szczytu rozpościera się piękny widok na dalej położone Karkonosze i Rudawy Janowickie. Kolejne grzbiety Gór Kaczawskich to:

  • Grzbiet Północny z najwyższym szczytem Okole o wysokości 714 m;
  • Grzbiet Południowy z najsłynniejszym szczytem gór;
  • Grzbiet Mały ze szczytem Stromiec o wysokości 551 m;
  • Grzbiet Wschodni z Porębą o wysokości 657 m.

Bujna roślinność na terenie porośniętym lasami sprawia, że górskie wędrówki są szczególnie przyjemne wiosną oraz jesienią. To w tych okresach można podziwiać piękno otaczającej przyrody, niezwykłe kolory, kwitnące storczyki lub złocące się korony drzew. Wyjazd w Góry Kaczawskie to doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu dla wszystkich, którzy uwielbiają spacery, aktywny wypoczynek i uroki natury.

Góry Kaczawskie – zamki i pałace

Góry i Pogórze Kaczawskie to raj dla miłośników zabytków, zwłaszcza zamków i pałaców. Wyprawa w tamte tereny dostarczy niezwykłych doznań tym, którzy lubią tropić ślady odległej historii. Które zabytki warto zobaczyć, będąc w tamtym rejonie? Warto wymienić:

  • Zamek Wleń – uznany został za jeden z najstarszych obiektów na terenie Polski i Śląska. Wybudowano go na górze o wysokości 383 m n.p.m. Według ustaleń archeologów jeszcze przed powstaniem warowni, w X wieku zbudowano w tym miejscu gród;
  • Pałac Książęcy we Wleniu – leży nad rzeką Bóbr, a wybudowany został w XVI wieku. To aż 25 pałacowych komnat przeznaczonych na noclegi dla turystów. Warto zatrzymać się w tym urokliwym miejscu i skorzystać z oferty tamtejszej kawiarenki;
  • Zamek Grodziec – wybudowany ok. XII wieku na powulkanicznym wzgórzu. Odbywają się tutaj coroczne wydarzenia kulturalne, turnieje rycerskie, celebrowane są różnego rodzaju święta. W miejscu tym kręcono sceny do filmów „Wiedźmin”, „Romeo i Julia”;
  • Zamek Bolków – odbywają się w nim imprezy plenerowe. Najsłynniejsza z nich, organizowana dla miłośników muzyki gotyckiej, to Castle Party;
  • Zamek Świna – a raczej ruiny zamku obronnego położonego na Szlaku Zamków Piastowskich.
Zobacz też:  Schwarzwald - gdzie leży i dla kogo to miejsce będzie idealne na wycieczkę?

Góry Kaczawskie – rezerwaty i parki

Góry Kaczawskie mgła

Góry Kaczawskie to także obszary chronione prawne. Na części utworzono rezerwaty – Góra Miłek, Buki Sudeckie, Buczyna Storczykowa na Białych Skałach. Niewielkie części gór obejmują także Rudawski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Chełmy, Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Co ciekawe, na obszarze Gór Kaczawskich występują rzadkie gatunki roślin, które można podziwiać jedynie tutaj. To przede wszystkim storczyk drobnokwiatowy, zaraza bladokwiatowa, obuwik pospolity, cyklamen purpurowy. O pięknie tutejszych terenów decydują również żyjące gatunki zwierząt. Na uwagę zasługują zwłaszcza motyle dzienne – dość rzadkie modraszki, rojnik morfeusz, czerwończyk nieparek. Przemierzając teren gór, można spotkać zaskrońca, żmiję zygzakowatą, tchórza, gronostaja, a nawet muflona.

Kaczawskie szlaki turystyczne

Teren Gór Kaczawskich przecinają różnego rodzaju drogi i ścieżki edukacyjne. W zależności od tego, z kim wyruszasz w podróż, możesz mieć inne oczekiwania. Postanowiliśmy zebrać kilka podpowiedzi:

  • ścieżka dydaktyczna „Synklina Leszczyny” to trasa o długości 2,5 km z 18 tablicami edukacyjnymi. Wędrując, można poznać historię dawnego górnictwa i hutnictwa, zwiedzić Skansen Górniczo-Hutniczy;
  • ścieżka „Wokół Wielisławki” to okazja do podziwiania piękna przyrody, zabytkowego młyna oraz wspięcia się na wzniesienie Wielisławka. Punktem obowiązkowym na tej trasie Gór Kaczawskich są tzw. Organy Wielisławskie, czyli gigantyczne skalne słupy;
  • szlak Myślibórz-Myślinów-Jerzyków-Myślibórz, którego pierwszy odcinek prowadzi dnem Wąwozu Myśliborskiego;
  • Dobków-Dłużek-Dobków to trasa o odcinku 12,5 km, prowadząca na wieżę widokową;
  • Szlak Kamiennych Krzyży w Choińcu o długości 14 km;
  • Szlak Wygasłych Wulkanów o dystansie ponad 80 km, rozpoczynający się w Złotoryi (kopalnia i muzeum złota); po drodze można podziwiać wzgórza wulkaniczne  – Wilkołak (inaczej Wilcza Góra), Czartowska Skała. Przejście całości zajmuje kilka dni.

Pozostałe atrakcje turystyczne

Góry Kaczawskie to istny geologiczny raj. Wybierając się w te tereny, warto wcześniej zaplanować dodatkowe atrakcje. O noclegi w Górach Kaczawskich nietrudno, a wiele miejsc dysponuje ciekawą ofertą spędzania wolnego czasu. Oprócz wędrówek i zwiedzania zamków można skorzystać m.in. z uczestnictwa w warsztatach geologicznych, poszukiwaniach minerałów, warsztatach ceramicznych, grawerskich itp. Z wierzchołków szczytów można podziwiać piękne Góry Izerskie. Warto także odwiedzić jedyne miasteczko znajdujące się na terenie gór – Wojcieszów.

Zobacz też:  Góry w Europie – dowiedz się, co mają do zaoferowania europejskie pasma górskie!

Górskie wędrówki i niezbędne akcesoria

Góry Kaczawskie łysa góra

W górach i na Pogórzu Kaczawskim przyda ci się profesjonalne wyposażenie, a zwłaszcza sportowa odzież. Pamiętaj o odpowiednim obuwiu, kurtce, która ochroni cię przed chłodem i deszczem, ciepłej bluzie czy wygodnym plecaku, w którym zmieścisz wszystko, co potrzebne na wycieczce. Niezbędne akcesoria znajdziesz w sklepie Decathlon. Co ci się przyda?

  • spodnie trekkingowe;
  • kamizelka turystyczna;
  • ponczo przeciwdeszczowe;
  • polar turystyczny;
  • czapka trekkingowa.

Odpowiednio wyposażony będziesz mógł spokojnie zachwycać się pięknem gór w Polsce i zdobywać szczyty niezależnie od pogody, która akurat ci się trafi.

Aby poczuć niezwykłość miejsca, jakim jest teren utworzony przez pozostałości po wulkanach, koniecznie zajrzyj do rezerwatu przyrody „Ostrzyca Proboszczowicka”. Tam zdobądź szczyt Ostrzyca, który jest wygasłym wulkanem, a jednocześnie punktem widokowym leżącym na wysokości 501 m. To gwarancja niezapomnianych wrażeń.

Fot. ilustracyjne: MOs810 via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts