Świadomość, z jak bardzo tajemniczymi górami ma się do czynienia, pojawia się dopiero wtedy, gdy stajemy u podnóży Gór Kaczawskich. Ich delikatne kształty i łagodne wierzchołki niczym nie przypominają wulkanicznych tworów, które miliony lat temu porastały tamtejsze Pogórze. Chociaż nie dostrzeżesz tego na pierwszy rzut oka, wciąż pokrywają je liczne ślady aktywności wulkanicznej. Okole warto odwiedzić właśnie po to, aby poznać niezwykłą historię geologiczną tej części Polski, a przy tym móc podziwiać wyjątkowe widoki Gór Kaczawskich, Rudaw Janowickich oraz zakrywających horyzont Karkonoszy.
Wygasły wulkan Okole – sprawdź, co kryją Góry Kaczawskie
Okole to szczyt górujący nad miejscowością Chrośnica, niedaleko trasy ze Świerzawy do Jeleniej Góry. Jego najwyższy punkt, w zależności od źródła, wynosił przez długie lata 714 m lub 718 m n.p.m. Jednak po korekcie pomiaru wysokości w 2020 roku podano wartość 725 m. W związku z tym Okole zdaje się przewyższać pobliski Skopiec, wpisany obecnie na listę najwyższych szczytów Korony Gór Polski.
Jego grzbiet pokrywają najrozmaitsze formy skalne, których głównym tworzywem są zieleńce, czyli mieszaniny bazaltowe. Wśród najpopularniejszych i największych zarazem skupisk skalnych w okolicy szczytu znalazły się Mszaki oraz Sołtysie Skały. Geologiczną ciekawostką są zachowane w nich niewielkie struktury law podmorskich. Okole to dobry punkt widokowy na okoliczne masywy. Już przed II wojną światową powstała tam wydzielona przestrzeń, osłonięta barierkami zabezpieczającymi. Z niej turyści mogli podziwiać rozległe, malownicze krajobrazy. W 2018 roku dawny punkt zastąpiła wygodna, drewniana platforma.
Kaczawskie panoramy – najciekawsze turystyczne szlaki na Okole
Turystyczna wiedza o aktywności wulkanicznej w Polsce nie jest powszechna. Fakt, że przed milionami lat na Pogórzu Kaczawskim z pierwotnych skał wypływała lawa, dla wielu stanowi zaskoczenie. Dawne, puste przestrzenie i pozbawione zieleni zbocza porastają teraz leśne gęstwiny. Warto wybrać się na choćby jednodniową wyprawę, aby sprawdzić, czy pod nimi nadal kryją się wulkaniczne tajemnice.
Na najwyższy punkt grzbietu północnego Gór Kaczawskich lub, według skorygowanych danych, najwyższy szczyt tego masywu w ogóle, prowadzą łagodne podejścia:
- ze wsi Chrośnica;
- ze wsi Lubiechowa
- z parkingu pod Mikrostacją Sportów Zimowych Łysa Góra.
Niebieski szlak na szczyt Okole – sprawdź przydatne informacje
Start ze wsi Chrośnica możliwy jest po pozostawieniu samochodu na przydrożnym miejscu postojowym. Jednak planując wypad, należy wziąć pod uwagę czynniki pogodowe. Śniegowe zaspy w sezonie zimowym potrafią skutecznie utrudnić ulokowanie pojazdu. Początkowo szlak na Okole oznakowany jest na niebiesko. Dopiero w punkcie Czarcia Ambona (517 m n.p.m.) należy skręcić na szlak żółty w kierunku Skrzyżowania pod Okolem. Cała droga pnie się równo pod górę. Niewielkie przewyższenie (niespełna 300 m) rozkłada się zaś równomiernie na cały pokonywany dystans.
Trasa w jedną stronę ma długość 3,6 km. Na jej przejście należy poświęcić około 1,5 godziny. Szlak ten nie należy do wymagających. Jednocześnie jest on mniej popularny od innych w rejonie Dolnego Śląska. To zapewnia spokój, ciszę i możliwość obcowania z prawdziwym pięknem Gór Kaczawskich. Od domku Koła Myśliwskiego “Muflon” do szczytu pozostają tylko 2 km. Po ich pokonaniu na turystów czeka efektowna platforma z niezapomnianymi widokami. W razie pogorszenia pogody lub chęci piknikowania w gronie rodzinnym na wygasłym wulkanie nieco niżej postawiono zadaszoną wiatę.
Żółty szlak na punkt widokowy Okole z Lubiechowej w sam raz dla dzieci
Alternatywna droga na szczyt Okole wiedzie żółtym szlakiem z niedalekiej Lubiechowej. Prowadzi ona przez Przełęcz pod Świerkami oraz rozdroże Pod Pańską Wysoczką (642 m n.p.m). Wyprawę można rozpocząć zarówno w centrum miejscowości, jak i na bezpłatnym parkingu przy głównej drodze na przełęczy. W pierwszej wersji do pokonania są 4 km i w sumie 328 m podejść w około 1,5 godziny. Drugi wariant pozwoli Ci skrócić drogę do nieco ponad pół godziny i 1,3 km. Pod samym szczytem szlak żółty łączy się z niebieskim, jednak w tak charakterystyczny sposób, że może cię zmylić. Zachowaj czujność, ponieważ niebieska plątanina sprawia, że łatwo o błąd.
Niezależnie od wybranego podejścia, droga po masywie Okola to doskonała zabawa w poszukiwanie resztek lawy oraz niewielkich, ale efektownych form skalnych. Ukryte wśród traw bezimienne kamienie lub czekające za zakrętami pionowe ściany to atrakcja nie tylko dla najmłodszych, lecz także dorosłych turystów. Po zdobyciu Okola nie warto od razu wracać na niziny. Znajdź chwilę na odwiedzenie lokalnych atrakcji m.in.:
- zespołu zamkowego w Sędziszowej;
- ekomuzeum rzemiosła w Dobkowie;
- czy położonego nieco dalej zamku w Bolkowie.
Ciekawą propozycją będą też warsztaty poszukiwania agatów w Lubiechowej, związane z tamtejszym dziedzictwem geologicznym. Okole, tak jak np. Skopiec, Różanka czy Turzec znajdują się na liście 30 szczytów Korony Kaczawskiej. Nie jest ona może tak popularna jak Korona Gór Polski, ale na pewno warta poświęcenia czasu i uwagi. Zwłaszcza wtedy, gdy wędrówka utartymi, tłumnymi szlakami wyższych masywów to dla ciebie zwyczajnie za mało.
Fot. Główne: KrzysiekOława via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Może Cię także zainteresować:
- Skopiec – dojazd, najważniejsze szlaki na szczyt, czas podejścia
- Góry Kaczawskie – 5 najciekawszych rzeczy
- Rudawiec – najwyższy szczyt Gór Bialskich. Poznaj główne szlaki
- Ostrzyca – wygasły wulkan na Pogórzu Kaczawskim. Najkrótszy szlak
- Żeleźnica – szczyt w Beskidzie Orawsko-Podhalańskim. Co warto o nim wiedzieć?