Alpy Julijskie: najwyższe szczyty, największe atrakcje

 Alpy Julijskie leżą na terenie zachodniej Słowenii i północno-wschodnich Włoch. To wapienne, majestatyczne pasmo górskie oferuje zapierające dech w piersiach widoki, ekscytujące przygody i mnóstwo różnego rodzaju aktywności. Poznaj najwyższe szczyty, najciekawsze atrakcje i propozycje wycieczek po Alpach Julijskich.
Alpy Julijskie chata

Nazwa słoweńskich Alp pochodzi od cesarza Juliusza Cezara, który założył na tych terenach pierwsze osady ludzkie. Turystyczna oferta regionu obejmuje szlaki trekkingowe do zwiedzania okolicy, trasy via ferrata dla tych, którzy szukają większych wrażeń oraz świetną infrastrukturę do uprawnia sportów zimowych, takich jak narciarstwo i snowboarding. Piękno tutejszej przyrody przyprawia o zawrót głowy. Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się wąwóz Vintgar, ponieważ znajdują się w nim przepiękne wodospady, formy skalne, rwąca rzeka, a szlak poprowadzono przez malownicze pomosty. Rzeki Radovna i Soča oferują możliwości raftingu i spływów kajakowych, a Planica i Kranjska Gora są znane ze swoich ośrodków narciarskich. To tylko część atrakcji, jakie znajdziesz w Alpach Julijskich. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj ten artykuł do końca.

Alpy Julijskie. Strzeliste szczyty, wapienne kaniony i polodowcowe jeziora

Alpy Julijskie zdjęcie z niskiej perspektywy

Ta część Alp Wschodnich zbudowana jest głównie z wapiennych skał osadowych. Topniejące lodowce ukształtowały malowniczy krajobraz, na który składają się wysokie szczyty o postrzępionych graniach, głębokie kaniony, szerokie doliny rzek i polodowcowe jeziora. W najciekawszych miejscach wytyczono szlaki trekkingowe, mimo to nawet w sezonie wakacyjnym  turystów nie ma zbyt wielu. Wyjątkiem są najpopularniejsze atrakcje, takie jak słynne Jezioro Bled czy szlaki na szczyt Triglava, który jest świętą górą Słoweńców i popularnym celem wycieczek. Alpy Julijskie świetnie nadają się dla wspinaczy, zarówno początkujących, jak i doświadczonych. Jest tu wiele tras górskich typu via ferrata oraz alpejskich dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. 

Zobacz też:  Góry Słonne, czyli wspólne dziedzictwo przyrodnicze Polski i Ukrainy

Triglav – najwyższy szczyt Słowenii

Najwyższym szczytem Słowenii jest Triglav, wznoszący się na wysokość 2864 m n.p.m. Góra ta stała się symbolem słoweńskiej dumy narodowej i widnieje na fladze tego państwa. Na szczyt prowadzi wiele szlaków turystycznych, a najpopularniejsze mają swój początek w dolinach Krma i Vrata. Spokojne i łagodne trasy u podnóży Triglava zmieniają się w partiach szczytowych w szlaki typu via ferrata. Wzdłuż tych tras wejściowych znajduje się kilka schronisk górskich, m.in. Triglavski Dom. Na obszarze masywu Triglava utworzono Triglavski Narodni Park o powierzchni 84 km2. Jedną z jego przyrodniczych atrakcji jest polodowcowe jezioro Bohinj. Według słoweńskiej legendy jeśli choć raz w życiu nie wejdziesz na Triglav, twoja dusza nigdy nie trafi do nieba!

Najwyższe szczyty na mapie Alp Julijskich

Alpy Julijskie szczyt

Do najwyższych szczytów w tej części Alp należą:

 • Mangart (2679 m n.p.m.) na granicy słoweńsko-włoskiej;
 • Škrlatica, znana z licznych dróg wspinaczkowych, ma wysokość 2740 metrów; 
 • Jalovec (2 645 metrów) z imponującą panoramą Dolomitów i Taurów oraz wymagającą ferratą;
 • Prisojnik (2547 metrów) w pobliżu przełęczy Vrsik;
 • Jôf di Montasio (2754 m) leży stronie włoskiej, niedaleko miejscowości Sella Nevea.
  Wszystkie te szczyty dostępne są dla turystów wprawionych w wysokogórskiej wspinaczce po ferratach. 

Alpy Julijskie. Najłatwiejsze trasy via ferrata

Via ferraty to szlaki turystyczne zwane żelaznymi drogami. Nazwa pochodzi stąd, że jest tam wiele stalowych poręczy i lin, do których turysta przypina się za pomocą uprzęży, lonży i karabinka. Nie przeraża cię chodzenie przy krawędzi urwiska? Masz ochotę na przeżycie ekscytującej przygody? Przygotuj wyposażenie wspinaczkowe i wyrusz na ferraty w Alpach Julijskich. Polecamy szlaki via ferrata dla początkujących:

 • z Krajnskiej Gory obok formacji skalnej Ajdovska Deklica przez Sovną Glavę na szczyt Prisojnika;
 • z przełęczy Vrsic przez Hanzova pot na szczyt Mala Mojstrovka;
 • z Rudno Polje na Triglav z noclegiem w schronisku Dom Planika;
 • ze schroniska Koca pod Mangartem przez Slovenia Pot na szczyt Mangartu.
Zobacz też:  Wysoki Kamień – szlak, parking, ile się idzie ze Szklarskiej Poręby?

Trekking w Alpach Julijskich. Propozycje łatwych wycieczek

W Alpach Julijskich jest wiele łatwych tras trekkingowych. Oto najpopularniejsze z nich:

 • szlak ze wsi Podhom przez wąwóz Vintgar do wodospadu Sum;
 • trasa przez Dolinę Triglavskich Jezer;
 • szlak przez Dolinę Soczy;
 • szlak ze wsi Stara Fuzina przez dolinę Voje do wodospadu Mostnica;
 • ze wsi Radovljica na wzgórze Jelovica z malowniczym widokiem na jezioro i miasteczko Bled;
 • przez Dolinę Vrata do wodospadu Slap Peričnik;
 • deptak wokół jeziora Bled i wejście na wzgórze widokowe Ojstrica.

Alpy Julijskie. Co jeszcze warto zobaczyć? 

Alpy Julijskie widok

Inne atrakcje turystyczne, które koniecznie musisz zobaczyć, to polodowcowe jezioro Bled wraz z wysepką, kościółkiem oraz zamkiem Blejski Grad, w którym mieszczą się muzea regionalne. Wielu wrażeń dostarczy jazda autem po serpentynach ruskiej drogi z Kranjskiej Gory przez przełęcz Vršič do wsi Trenta. Druga, równie piękna, widokowa, a momentami straszna, jest Mantgartska Cesta. Wiedzie ona ze wsi Log pod Mangartom na Sedlo pod Mangartom. Z pewnością warto też zwiedzić krasowe jaskinie alpejskie. Najpopularniejsze to wpisana na listę UNESCO Škocjanska jama niedaleko miasteczka Divaca oraz Postojnska jama w pobliżu miasta Postojna.

Miejscowości wypoczynkowe w Alpach Julijskich

Najbardziej malownicze miasteczka alpejskie, w których z łatwością znajdziesz kwatery noclegowe i restauracje serwujące dania kuchni regionalnej, to: Bled, Stara Fužina, Kranjska Gora, Mojstrana, Soča nad rzeką Socza i Planica ze słynnym kompleksem skoczni narciarskich. Najlepszą bazę noclegową i gastronomiczną znajdziesz w okolicy Bledu. Za to z pozostałych miejscowości będziesz mieć blisko na piesze trasy turystyczne.

Wycieczka w Alpy Julijskie. Co zabrać na wyjazd?

Alpy Julijskie chury

Urlop w Alpach Julijskich wymaga odpowiedniego przygotowania. Ekwipunek zależy od tego, jak zamierzasz spędzić czas. Zanim spakujesz bagaże, wybierz się na zakupy w sklepie sieci Decathlon. Kupisz tam wszystko, co jest potrzebne w turystyce górskiej, m.in.:

 • wygodną odzież do trekkingu górskiego;
 • buty trekkingowe i kurtki przeciwdeszczowe;
 • uprząż, lonżę i karabinki do wspinaczki po ferratach;
 • kaski ochronne na głowę;
 • kijki do nordic walking;
 • walizki i plecaki.
Zobacz też:  Beskid Mały – co zobaczyć? Najciekawsze szlaki i atrakcje

Mojstranę leżącą u podnóża Jerebikoveca dzieli od centralnej Polski odległość około 1000 km. To zaledwie kilkanaście godzin podróży autem. Niewiele, zważywszy na to, jak mnóstwo jest tam różnorodnych atrakcji turystycznych. Jeśli lubisz wysokie góry, a nie wiesz, gdzie zaplanować urlop, to wyjedź w Alpy Julijskie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts