Słoweńcy uważają Triglav za świętą górę i symbol odrodzenia narodowego. Co sprytniejsi starają się zdobyć szczyt przynajmniej raz w życiu. Prowadzi na niego kilka dróg, a końcowy odcinek to dość trudne szlaki w rodzaju via ferrata. Przewidywany czas wejścia i zejścia wynosi co najmniej 12 godzin. Latem, gdy dzień jest długi, a pogoda sprzyja wspinaczkom, można tę trasę przebyć w jeden dzień. W pobliżu są też schroniska, w których można przenocować i dzięki temu rozłożyć wyprawę na dwa dni. Więcej informacji na temat Triglava znajdziesz w dalszej części artykułu.
Triglav – najwyższy szczyt Słowenii
Potężny i majestatyczny Triglav wznosi się pomiędzy doliną Vrata a kotliną Polje. Sąsiadują z nim wierzchołki Małego Triglava i Rjaveca. Największe wrażenie robi północna ściana Triglava o wysokości względnej przekraczającej 1000 metrów. Nazwa Triglav pochodzi zaś od imienia Trojan – tak w średniowiecznych słowiańskich wierzeniach nazywano trójgłowe bóstwo, opiekujące się żywiołami wody i ziemi. Pierwsze wejście na szczyt zanotowano w 1778 roku. W 1889 roku ksiądz z pobliskiej parafii Jacob Aljaž odkupił szczyt góry, aby pozostał w słoweńskich rękach. Z jego inicjatywy na szczycie ustawiono prowizoryczny schron, tzw. Triglavski stolp, który pozostał tam do dziś.
Alpy Julijskie i Triglavski Narodni Park
Alpy Julijskie są wapiennym pasmem górskim, położonym na terenie Włoch i Słowenii, na południe od najwyższych masywów alpejskich. W krajobrazie dominują U-kształtne polodowcowe doliny, a także jaskinie i płaskowyże krasowe. W pobliżu wierzchołka Triglava jest również niewielki lodowiec (Triglavski ledenik), na którym jeszcze 20 lat temu latem można było jeździć na nartach. Triglavski Park Narodowy obejmuje powierzchnię niespełna 84 km2. Najpiękniejsze miejsca to Dolina Jezior Triglavskich, jezioro Bohinj, wodospady Savica i Peričnik. Niestety, w pobliżu Triglavu brakuje źródeł wody i górskich strumyków. Na planowaną wyprawę zabierz więc zapas wody pitnej.
Masyw Triglavu. Oznakowanie tras i baza wypadowa
Szlaki oznakowane są czerwonymi paskami, namalowanymi na skałach bądź pniach drzew. Początek trasy zaznaczony jest czerwonym kółkiem w białej obwódce. Nie ma kolorowych oznaczeń szlaków tak jak w Polsce. Uważaj więc, aby nie zabłądzić. U podnóża masywu Triglava znajdują się niewielkie miejscowości: Stara Fužina, Mojstrana i Trenta. Tam możesz wynająć kwatery na dłuższy pobyt. Liczne schroniska górskie również oferują miejsca noclegowe, choć w sezonie letnim pobyt trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. Parkingi samochodowe znajdują się w miejscowościach: Bled, Zgornje Gorje, Mojstranie i Krajnska Gora, a także w dolinie Vraty, Rudno Polje i dolinie Krma przed wejściami na szlak.
Czy wyprawa na Triglav jest trudna?
Trasy na Triglav wiodą z różnych stron. Niektóre są trudniejsze i dłuższe, ale bardziej widokowe. Inne łatwiejsze w niższych partiach, ale dłuższe. Wszystkie kończą się trudnymi odcinkami na grani szczytowej, gdzie szlak wspinaczkowy ubezpieczony jest stalowymi linami i klamrami. Wymagana jest uprząż z karabinkami, kask, a także przygotowanie kondycyjne. Ze względu na ekspozycję pod wierzchołkiem góry odradza się wspinaczkę osobom z lękiem wysokości. Niebezpieczeństwa na trasie to drobne, usuwające się spod nóg kamyki, spory ruch turystów i trudności z mijaniem się na wąskich półkach skalnych.
Trasy na Triglav – którą wybrać?
Marzysz o zdobyciu Triglavu? Wybierz trasę, która najbardziej odpowiada twoim oczekiwaniom i możliwościom kondycyjnym. Oto najpopularniejsze szlaki na Triglav:
- najłatwiejsza trasa z doliny Krma do schroniska Kredarica i zejście obok Domu Planika;
- z doliny Vrata przez Tominskova Pot – trasa trudna i bardzo widokowa;
- z doliny Vrata przez via ferratę Čez Prag, obok Kredarici – trasa dość trudna;
- trasa z Rudno Polje przez doliny i pastwiska, obok schronisk Vodnikov dom i Triglavski dom, to trasa dość łatwa, ale długa, zaleca się noclegi w schroniskach;
- trasa ze schroniska Aljazev Dom przez przełęcz Luknja i via ferrata Čez Plemenice obok skały Sphinx – jest to trasa najtrudniejsza, widokowa i ambitna.
Z doliny Vrata przez Tominskova Pot – opis szlaku
Przewidywany czas przejścia wynosi 5 godzin i 30 minut w jedną stronę. Trasa wiedzie obok szczytu Begunjski vrch, schronisk Stanicev dom i Kredarica. Szlak podejściowy jest stromy i męczący. Najtrudniejszy fragment ferraty poprowadzono trawersem północnej ściany Begunjskiego Wierchu. Są też odcinki z wąską ścieżką bez zabezpieczeń. Za skrzyżowaniem ze szlakiem z Cez Prag miniesz resztki lodowca. Patrz uważnie pod nogi, bo w kilku miejscach są tu głębokie, polodowcowe szczeliny. Za Kredarici zaczyna się najtrudniejszy odcinek przez Mały Triglav. Ta część szlaku jest ubezpieczona klamrami i zamocowanymi na prętach stalowymi linami.
Szlak na Triglav z doliny Krma
Ta droga wybierana jest przez turystów niewprawionych we wspinaczce. Niektórzy z nich docierają do wysokości schronisk, po czym zawracają. Kamienna ścieżka wiedzie przez bukowy las, a wyżej wije się zakosami między kosówką. Ładnie widać stąd polodowcowy kształt doliny. Po drodze mija się pasterską chatę, która może posłużyć jako schronienie przed burzą. Na przełęczy Konjsko Sedlo zdecyduj, czy chcesz wchodzić obok Domu Planica, czy Kredarici. Najlepiej popatrz przez lornetkę i wybierz trasę, na której jest mniej ludzi, a potem zejdź drugą ścieżką, aby urozmaicić wyprawę.
Triglavski dom i inne schroniska górskie
Schroniska w Alpach Julijskich są zatłoczone, zwłaszcza w wakacyjne weekendy. Oferują noclegi w salach wieloosobowych lub na karimacie na podłodze. Posiłki są drogie, zwłaszcza że produkty dostarczane są śmigłowcem. Mimo to przenocuj przynajmniej raz, jeśli masz taką możliwość. Wieczorne biesiady Słoweńców przy śpiewie i piwie oraz poranny widok na Alpy na pewno na długo zostaną w twojej pamięci. Niektórzy turyści planują kilkudniową wędrówkę od jednego do drugiego schroniska. Schodzą w doliny dopiero po przejściu wszystkich ferrat albo po załamaniu pogody.
Wyposażenie na wyprawę w Alpy Julijskie
Planujesz wspinaczkę na Triglav? Organizację wyjazdu zacznij od wizyty w sklepie Decathlon, gdzie kupisz wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. Potrzebne będą ci:
- lonża z karabinkami do wspinaczki via ferratą;
- kask ochronny;
- buty do trekkingu górskiego;
- rękawiczki do wspinaczki oraz wygodne spodnie;
- bielizna termoaktywna i kurtka przeciwdeszczowa;
- plecak wycieczkowy;
- termos na herbatę i bidon na wodę.
Wiesz już niemal wszystko o Triglavie i o tym, jak wielkim wyzwaniem jest zdobycie tego szczytu. Pozostaje zatem zaplanować wyjazd i spakować plecak. Udanej wyprawy!
Może Cię także zainteresować:
- Alpy Julijskie: najwyższe szczyty i atrakcje, które musisz poznać!
- Przełęcz Mangart – informacje i trasy na najwyższej drodze w Słowenii
- Banówka – najwyższy szczyt Tatr Zachodnich w grani głównej
- Rudawiec – najwyższy szczyt Gór Bialskich. Poznaj główne szlaki
- Cinque Torri, czyli pięć wież Dolomitów. Szlakiem czy kolejką?