Położenie rezerwatu Biała Woda – informacje o lokalizacji w Pieninach
Rezerwat Biała Woda znajduje się w Małych Pieninach, na pograniczu Pienin i Beskidu Sądeckiego. Rozciąga się on w dolinie potoku Biała Woda, a także jego dopływu Brysztańskiego Potoku. Znajduje się około 2 km na wschód od miejscowości Jaworki i słynnego Wąwozu Homole. Ten krajobrazowy rezerwat przyrody został utworzony w 1963 roku i obejmuje obszar 33,7 ha, chroniąc unikalne formacje skalne, bogatą florę i faunę oraz pozostałości po dawnej łemkowskiej wsi Biała Woda.
Parking dla turystów zwiedzających rezerwat
Przy wejściu do rezerwatu Biała Woda, na terenie Jaworek, znajduje się płatny parking dla samochodów. Opłaty za postój przyjmowane są wyłącznie w monetach, jednak na miejscu dostępna jest rozmieniarka banknotów. Parking ten stanowi doskonały punkt startowy dla pieszych i rowerowych wycieczek przez rezerwat. Warto zaznaczyć, że z centrum Szczawnicy do Jaworek jeżdżą busy. Można więc bez problemu tu dojechać, nawet jeśli nie chce się korzystać z własnego samochodu.
Szlak turystyczny przez rezerwat przyrody Biała Woda
Przez teren rezerwatu Biała Woda prowadzi żółty szlak turystyczny z Jaworek, łączący tę miejscowość z Przełęczą Rozdziela. Trasa o długości około 1,6 km wiedzie malowniczym Wąwozem Międzyskały, wzdłuż szumiącego potoku Biała Woda. Po drodze można podziwiać niezwykłe skały, takie jak Czubata Skała, Brysztańskie Skały czy Bazaltowa Skała (została uznana za pomnik przyrody), a także liczne kaskady i wodospady tworzone przez górski potok.
Warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym do Białej Wody uchodzi potok Zimna Studnia. Powyżej znajduje się Czerwona Skałka (nazwa pochodzi od jej unikalnej barwy). Nieco dalej znajdują się tworzące amfiteatr Konowalskie Skały, a następnie Kornajowskie Skały. Nazwa pochodzi od dawnej wioski, która nie przetrwała do naszych czasów.
Szlak przez rezerwat Biała Woda jest dobrze przygotowany zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Trasa prowadzi płasko, bez większych nachyleń, co czyni ją dostępną także dla osób o mniejszej kondycji fizycznej. Wzdłuż szlaku ustawiono dydaktyczne tablice informacyjne, przybliżające walory przyrodnicze i historyczne tego niezwykłego miejsca.
Na samym końcu szlaku znajdują się bacówki i sezonowo prowadzony jest wypas owiec. Oznacza to, że podczas spaceru pośród pienińskich krajobrazów można kupić oryginalne sery, a nawet przypatrzeć się ich produkcji. Znajdują się tam również wiaty i ławki do wypoczynku. W tym punkcie zaczyna się szlak na Przełęcz Rozdziela.
Punkt widokowy na Przełęczy Rozdziela
Żółty szlak przez rezerwat Biała Woda prowadzi na Przełęcz Rozdziela, stanowiącą granicę między Pieninami a Beskidem Sądeckim. To doskonały punkt widokowy, z którego roztacza się panorama na malownicze szczyty obu pasm górskich, w tym:
- Trzy Korony;
- Lubań;
- Radziejową;
- Babią Górę.
Przełęcz Rozdziela to także miejsce, gdzie krzyżują się szlaki turystyczne, umożliwiając dalszą wędrówkę w różnych kierunkach.
Czas przejścia szlaku turystycznego przez rezerwat Biała Woda
Czas przejścia żółtym szlakiem turystycznym przez rezerwat Biała Woda z Jaworek na Przełęcz Rozdziela wynosi około 1,5 godziny w jedną stronę. Trasa liczy nieco ponad 1,5 km i można ją pokonać bez zatrzymywania się w około 40 minut. Jednak warto przeznaczyć na tę wędrówkę więcej czasu, by móc w pełni docenić piękno rezerwatu. Spacer wyłącznie przez teren rezerwatu to kwestia około 1,5 godziny, ale doliczając przerwy na odpoczynek i podziwianie widoków, należy zaplanować nawet kilka godzin. Szlak jest łatwy, prowadzi bez większych nachyleń, więc mogą go pokonać także dzieci, osoby starsze czy rodziny z wózkami dziecięcymi.
Jak przygotować się na wycieczkę po rezerwacie Biała Woda?
Planując wycieczkę do rezerwatu Biała Woda, warto zabrać wygodne buty trekkingowe oraz odpowiednią odzież, dostosowaną do panujących warunków pogodowych. Przyda się także plecak z prowiantem i zapasem wody pitnej. Choć szlak przez rezerwat nie należy do wymagających, warto zarezerwować sobie wystarczająco dużo czasu na pokonanie trasy i podziwianie uroków przyrody. Potrzebne elementy wyposażenia możesz kupić na przykład w sklepie Decathlon.
Czy wycieczka do rezerwatu Biała Woda jest odpowiednia dla dzieci?
Jak wspomniano wcześniej, rezerwat Biała Woda to idealne miejsce na rodzinną wycieczkę, także z udziałem najmłodszych. Trasa przez rezerwat jest na tyle łatwa i dobrze przygotowana, że można ją pokonać nawet z dzieckiem w wózku. Liczne mostki nad potokiem, urokliwe zakątki i niezwykłe formacje skalne z pewnością rozbudzą ciekawość i wyobraźnię małych odkrywców. Warto jednak pamiętać, by dostosować tempo i długość wycieczki do możliwości dzieci oraz zadbać o ich bezpieczeństwo w sąsiedztwie górskiego potoku.
Rezerwat Biała Woda to niezwykłe miejsce, gdzie dzika przyroda harmonijnie splata się z działalnością człowieka. Ten urokliwy zakątek Pienin oferuje niezapomniane przeżycia zarówno miłośnikom aktywnego wypoczynku, jak i osobom poszukującym kontaktu z naturą i wytchnienia od zgiełku codzienności. Żółty szlak z Jaworek przez teren rezerwatu to doskonała propozycja na jednodniową wycieczkę, pozwalającą odkryć najpiękniejsze oblicze Małych Pienin.
Zdj. główne: Jerzy Opioła via Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0