Babia Góra, czyli Diabelski Szczyt lub Diablak – jak na nią wejść?

Nieprzypadkowo Babia Góra nosi zaszczytne miano Królowej Beskidów. To najwyższy pozatatrzański szczyt w naszym kraju! Chcesz wiedzieć, jak szybko dojść na polsko-słowacki wierzchołek? Czytaj dalej i zaplanuj wycieczkę do Babiogórskiego Parku Narodowego w Małopolsce!
babia góra

Babia Góra jest najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich, ma 1725 metrów nad poziomem morza. Wejście na Diablaka jest niezbędne, by zdobyć Koronę Gór Polski. Należy tutaj nadmienić, że niektórzy geografowie stosują inną regionalizację i traktują Pasmo Babiogórskie jako odrębny mezoregion w Beskidach Zachodnich. Słowacy swoją część określają jako Oravské Beskydy. Na Babiej Górze biegnie Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego. 517-kilometrowa trasa łączy czerwoną nitką uzdrowiskowy Ustroń u stóp Beskidu Śląskiego z wioską Wołosate w Bieszczadach. Na 33,92 km² terenów wokół Diabelskiego Szczytu utworzono Babiogórski Park Narodowy.

Babia Góra – dane i informacje na temat Diablaka w Beskidach Zachodnich

babia góra dane

Wiele źródeł podaje, że wierzchołek wzniesienia znajduje się na wysokości 1725 m n.p.m. Niektóre opracowania na temat Zewnętrznych Karpat Zachodnich wskazują, że jest to nieco mniej – 1723 m n.p.m. Istnieją 4 główne, znakowane szlaki turystyczne i 7 odnóg, które pozwalają wejść na szczyt. Babia Góra nosi mnóstwo nazw i przydomków, a są to między innymi:

  • Diabelski Szczyt;
  • Diablak;
  • Matka Niepogód;
  • Kapryśnica;
  • Królowa Beskidów.

Diabelskie określenia wywodzą się z beskidzkich legend, według których tutaj swoją twierdzę budował sam Belzebub. Jeśli chodzi o warunki pogodowe, na Diablaku często wieje silny wiatr, a przy intensywnych opadach śniegu istnieje poważne zagrożenie lawinowe. Z tego powodu zimą zamykana jest Perć Akademików – szlak żółty od Makrowych Szczawin, który wymaga korzystania z łańcuchów i klamer. Najpopularniejsza nazwa szczytu ma wiele potencjalnych źródeł. Mówią m.in. kamieniach wysypanych przez olbrzymkę, skamieniałej z żalu kochance beskidzkiego zbójnika czy specyficznym cieście. Na szczycie Babiej Góry i wokół wierzchołka znajduje się sporo ciekawych miejsc i obiektów, takich jak:

  • punkty widokowe, z których rozciągają się panoramy na Tatry, Beskid Wyspowy, Gorce czy Słowację;
  • pomnik upamiętniający wejście na szczyt arcyksięcia Józefa Habsburga;
  • ołtarz polowy i wiatrochron z kamienia;
  • Matki Bożej Królowej Babiej Góry – wotum dziękczynne GOPR-owców za ocalenie papieża Jana Pawła II z zamachu na jego życie;
  • obelisk ku czci Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.
Zobacz też:  Wielka Sowa – co warto o niej wiedzieć? Poznaj dojazd i najlepsze szlaki

Najłatwiejszy szlak na Babią Górę zaczyna się przy parkingu na przełęczy Krowiarki

Licząca ok. 4,6 kilometra trasa nie należy do szczególnie wymagających, choć bywa dość stroma. Do jej przejścia w jedną stronę wystarczy niespełna 2:30 h, a suma przewyższeń terenu wynosi 732 metry. W drodze na Babią Górę najtrudniejsze jest początkowe 1,5 km szlaku, czyli odcinek przełęcz KrowiarkiSokolica (1367 m n.p.m.). Dojście do celu wymaga przejścia przez dwa kolejne wierzchołki – Kępę (1521 m) oraz Gówniaka (1617 m), za którym znajdują się 2 punkty widokowe. Przy dobrej widoczności z masywu Babiej Góry dostrzeżesz m.in. Tatry, Jezioro Orawskie czy słowacką Małą Fatrę. Powrót tym samym, czerwonym szlakiem, powinien ci zająć 1:15–1:30 h nieprzerwanego marszu.

Babia Góra – Główny Szlak Beskidzki i inne trasy na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego

babia góra główny
Fot. Ilustracji: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY 2.5

Masz ochotę na zdecydowanie dłuższą i bardziej wymagającą wycieczkę? Sprawdź inne drogi wejścia na Babią Górę – zdecydowanie najwyższy wierzchołek w polskich Beskidach. Oto nasze propozycje:

  1. Wejście z centrum wsi Zawoja – 16,1 km, ok. 6:45–8:30 h na przejście. Początek trasy niedaleko kościoła św. Klemensa, w najdłuższej wiosce w Polsce. Najpierw zielonym i niebieskim szlakiem przez Hujdy na Halę Śmietanową, dalej żółtą odnogą szczyt Kiczorki. Stamtąd cały czas czerwoną ścieżką, przez szczyty Polko, Głowniak i Syhlec na Przełęcz Krowiarki, a potem prosto do Babiej Góry.
  2. Zielonym szlakiem z Jabłonki – 21,7 km, ok. 7:40–9:15 na pokonanie trasy w jedną stronę. Pierwsze 17 kilometrów wycieczki to tak naprawdę solidna rozgrzewka. Najpierw przez Wertelowski Dział do Lipnicy Małej, dalej na Pakoszański Brzeżek i do Kiczorów, potem wzdłuż potoku Kiczorka na Królową. Dopiero od skrzyżowania pod Stańcową zaczyna się prawdziwy wysiłek. Przejście z tego punktu na Babią Górę (4,5 km) zajmuje zwykle 2:30–3 h.
  3. Z Przyborowa przez Mędralową – 15,8 km, na przejście potrzeba ok. 6:30–8 h. Najpierw zieloną ścieżką kolejno na Czoło, Miziowy Groń, Jaworzynę, Moczarki i dwa wierzchołki masy Mędralowej – Małą i Zachodnią. Dalej czerwoną odnogą wzdłuż granicy państwowej, na Przełęcz Janowiecką i Żywieckie Rozstaje. Stamtąd do końca szlakiem niebieskim, przez Małą Babią Górę i przełęcz Brona do celu.
Zobacz też:  Krzyżna Góra i Sokolik – prawdziwe perły Gór Sokolich

Babia Góra – jak się przygotować do zdobycia odznaki Korony Gór Polski?

Wszystko zależy od pory roku, miejsca startu oraz twojej kondycji. Jeśli chcesz spróbować się na wspinaczkowych odcinkach Perci Akademików, warto zabrać taką odzież turystyczną, która nie krępuje ruchów. Najlepiej z odpinanymi ociepleniami, gdyż w górach temperatura i pogoda potrafią zmienić się błyskawicznie. Duże znaczenie podczas wejścia na Babią Górę mają także odpowiednie buty. Warto zajrzeć do Decathlonu, gdzie kupisz jeszcze m.in.:

  • mapy turystyczne i akcesoria do nawigacji po górach;
  • plecaki i torby trekkingowe;
  • lampki turystyczne i latarki;
  • śpiwory, maty, materace na nocleg w schronisku;
  • namioty turystyczne i kempingowe.

Babiogórski Park Narodowy wokół Babiej Góry to Rezerwat Biosfery UNESCO

babia góra park
Fot. Ilustracji: Pudelek via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Takim statusem cieszy się od 1977 roku, czyli po upływie 23 lat od założenia. Dyrekcja Parku rezyduje w Zawoi, gdzie funkcjonuje Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego. W przeszłości w tej części Beskidów wypasano owce, dziś udało się przywrócić typowy dla gór, piętrowy układ roślinności. Na Babiej Górze występują:

  • gatunki regla dolnego;
  • gatunki regla górnego;
  • naturalna kosodrzewina;
  • rośliny piętra alpejskiego.

Razem z otuliną Babiogórski Park Narodowy ma 118,29 km² powierzchni. Do najcenniejszych zasobów przyrodniczych należą endemiczne w skali kraju stanowiska rogownicy alpejskiej oraz okrzynu jeleniego. Wokół Babiej Góry występuje też wiele gatunków zwierząt. Ciekawostką na wystawie w muzeum BPN-u w Zawoi jest skóra ostatniego żbika w regionie, upolowanego w 1936 r.

Schronisko Markowe Szczawiny pod Babią Górą i inne schroniska PTTK w okolicy

babia góra schronisko

Najbliższy obiekt znajduje się ok. 535 m poniżej wierzchołka Diabelskiego Szczytu, w odległości ok. 2,6 km lub 3 km przez przełęcz Brona. Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach leży na malowniczej polanie nazywaną kiedyś Markową Halą. W 2010 r. nowoczesny budynek zastąpił budowlę Towarzystwa Tatrzańskiego z 1906 r. Tuż obok działa Babiogórski Ośrodek Historii Turystyki Górskiej na Markowych Szczawinach. Alternatywnymi bazami wypadowymi na Babią Górę mogą być:

  • Chatka Elektryków (SST Lasek, 20,8 km szlakami);
  • Chatka Adamy (18,7 km);
  • Schronisko PTTK na Hali Krupowej (14 km).
Zobacz też:  Zugspitze – najwyższy szczyt Niemiec. Szlaki, schronisko i kolejka

Diablak to jeden z najpiękniejszych i najważniejszych szczytów w Polsce. Rozległa panorama Beskidów czy punkty z niepowtarzalnymi widokami na Tatry wynagradzają cały trud związany z dojściem do celu. Babia Góra słynie ze swoich walorów przyrodniczo-krajobrazowych. Warto je odkrywać i poznawać na własne oczy!

Fot. ilustracji Peter Szaman via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts