Wysokie Skałki – najważniejsze informacje, rezerwat, szlaki turystyczne

Wysokie Skałki to najwyższy szczyt Pienin, który przyciąga turystów malowniczymi widokami i ciekawymi szlakami. Warto poznać najważniejsze informacje o tym miejscu przed wyruszeniem na górską wyprawę. Wyjaśniamy również, jak się do niej przygotować.
wysokie skałki

Wysokie Skałki – charakterystyka szczytu

Wysokie Skałki, znane również pod nazwą Wysoka, to szczyt o wysokości 1050 m n.p.m., położony w Małych Pieninach na granicy polsko-słowackiej. Jest to najwyższe wzniesienie całych Pienin, zaliczane do Korony Gór Polski. Inne spotykane nazwy szczytu to Vysoké Skalky (w języku słowackim), a także lokalne określenia takie jak Pamiarky czy Kiczera. Tak nazywali to wzniesienie Łemkowie, którzy dawniej zasiedlali te okolice.

Szczyt Wysokich Skałek zbudowany jest z wapieni krynoidowych i charakteryzuje się stromymi zboczami oraz skalistymi urwiskami. Na wierzchołku znajduje się platforma widokowa z metalowymi barierkami, chroniącymi turystów przed upadkiem z dwudziestometrowego urwiska po stronie słowackiej. Rozciągają się stąd rozległe panoramy na Pieniny Właściwe, Tatry, Magurę Spiską, Pasmo Radziejowej i inne pasma górskie. Najbliższe miejscowości to Jaworki oraz popularne uzdrowisko – Szczawnica.

Widok od strony słowackiej. Autor zdjęcia: Jerzy Opioła, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Rezerwat przyrody Wysokie Skałki

Szczyt Wysokich Skałek objęty jest ochroną w ramach rezerwatu przyrody o tej samej nazwie. Rezerwat Wysokie Skałki został utworzony w 1961 roku i zajmuje powierzchnię prawie 14 ha. Jest to rezerwat o charakterze krajobrazowym i leśnym, chroniący cenne fragmenty przyrody Pienin. Głównym celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie jedynego w Pieninach fragmentu naturalnego lasu świerkowego regla górnego. 

Oprócz walorów leśnych rezerwat chroni również elementy rzeźby terenu, takie jak skałki i urwiska oraz ciekawe formy skalne. Teren rezerwatu obejmuje partie szczytowe Wysokich Skałek, położone na wysokości od 900 do 1050 m n.p.m.

Zobacz też:  Kocierz w Beskidzie Małym – łatwa trasa, którą polubisz

Szlaki turystyczne na Wysokie Skałki

Wysokie Skałki są popularnym celem wycieczek pieszych, a na szczyt prowadzi kilka znakowanych szlaków turystycznych. Najkrótszą i najbardziej atrakcyjną trasą jest szlak z Jaworek przez Wąwóz Homole. Trasa ta liczy około 4 km i pokonuje przewyższenie 600 m.

Małe Pieniny – Wysoka, Borsuczyny i Durbaszka. Fot.: Jerzy Opioła, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Opis szlaku na Wysokie Skałki z Jaworek

Jaworki to malownicza wieś, która położona jest tylko 7 km od Szczawnicy. Ze względu na bliskość uzdrowiska, łatwo jest dostać się na miejsce komunikacją publiczną. Jeśli jednak ktoś decyduje się na skorzystanie z własnego samochodu, na wjeździe do wsi działa duży i wyraźnie oznakowany parking. Do wejścia na szlak prowadzący do Wąwozu Homole jest jakieś 200 m, więc to naprawdę wygodne rozwiązanie.

Szlak rozpoczyna się w Jaworkach i prowadzi malowniczym wąwozem Homole, gdzie podziwiać można skalne ściany, wodospady i kaskady. Pierwszy etap jest dość krótki – zajmuje około 30 minut i pozostawia pewien niedosyt. Aż się prosi, by kontynuować wędrówkę, co też robimy. Szlak wiedzie przez Polanę Dubantowską, bazę namiotową „Pod Wysoką” i Połoninę Pienińską, skąd rozciągają się piękne widoki na okoliczne pasma górskie. Ostatni, najbardziej stromy odcinek prowadzi przez las wprost na szczyt.

Powrót możliwy jest tą samą trasą lub innymi szlakami, które prowadzą na Wysokie Skałki. Decydując się na tę drugą opcję, da się zaplanować naprawdę ciekawą i przyjemnie męczącą wędrówkę. Jakie możliwości są w tym przypadku dostępne?

Opis szlaku ze Szczawnicy – wędrówka granią Małych Pienin

Inną ciekawą opcją jest dłuższy, ale bardziej widokowy szlak ze Szczawnicy, wiodący granią Małych Pienin. Trasa rozpoczyna się przy wyciągu krzesełkowym na Palenicę i prowadzi przez Szafranówkę, Durbaszką, Borsuczyny aż na Wysokie Skałki. Z grani podziwiać można rozległe panoramy Pienin i Tatr. Osoby, które zatrzymały się w uzdrowisku, często decydują się na to, by z Wysokich Skałek wrócić do kwatery. Dzięki temu nie trzeba planować pętli czy też szukać komunikacji powrotnej na parking.

Zobacz też:  Dufourspitze – najwyższy szczyt Szwajcarii

Jeśli jednak wyruszamy ze Szczawnicy, należy kierować się w okolice wyciągów narciarskich na Palenicy. Ten etap nie jest zbyt interesujący, dlatego można bez wyrzutów sumienia skrócić sobie drogę, korzystając z wjazdu kolejką linową. To lokalna atrakcja i ciekawe doświadczenie. Z Palenicy przechodzimy na Szafranówkę, a następnie pokonujemy rozległe hale. To bardzo widokowy etap wędrówki – aż chciałoby się mieć oczy dookoła głowy. 

Po osiągnięciu Wysokiego Wierchu warto zrobić krótki postój. Widać stąd bowiem zamieszkiwane dawniej przez Łemków obszary Rusi Szlachtowskiej, rozciąga się też widok na Sokolicę i Trzy Korony, Gorce, Babią Górę, a także tereny Tatr i Podhala. Kolejnym punktem trasy jest Durbaszka. Tu warto zrobić dłuższy postój, korzystając z gościny tamtejszego schroniska. To zresztą kolejne widokowe miejsce. Stąd idziemy do przełęczy Kapralowa Wysoka – do celu pozostał nam tylko kwadrans wspinaczki.

Opis szlaku na Wysokie Skałki przez Dolinę Białej Wody

Najdłuższym wariantem jest szlak przez rezerwat Biała Woda i Przełęcz Rozdziela. Trasa startuje w Jaworkach, wiedzie przez urokliwy rezerwat Biała Woda z licznymi wodospadami, a następnie przez Przełęcz Rozdziela dociera na szczyt Wysokich Skałek. Jest to szlak dla wytrwalszych turystów, pokonujących znaczne przewyższenia. Podczas pierwszego etapu można skupić się na oglądaniu sielskiej okolicy. Żółty szlak biegnie dnem doliny, ukazują malownicze łąki i pojedyncze formacje skalne. Widać tu również ślady po Łemkach: resztki wiejskich chat, zdziczałe sady, a także kapliczki i krzyże przydrożne.

Następnie docieramy do Przełęczy Rozdziela, stanowiącej granicę pomiędzy Pieninami a Beskidem Sądeckim. To również znakomity punkt widokowy na Pasmo Radziejowej, Gorce oraz inne zakątki rejonów, którymi wędrujemy. Szlaki biegnie zboczami Wierchliczki, zdobywa Watrisko i prowadzi ku Smerekowej. Ostatni etap wędrówki zaczyna się na granicznej przełęczy Kapralowa Wysoka. Stąd tylko 15 minut dość wyczerpującej wspinaczki. W najbardziej stromych miejscach ustawiono metalowe schodki.

Zobacz też:  Żeleźnica – szczyt w Beskidzie Orawsko-Podhalańskim. Co warto o nim wiedzieć?

Jak przygotować się do wejścia na Wysokie Skałki? Potrzebny ekwipunek

Aby przygotować się do wejścia na Wysokie Skałki, czyli najwyższy szczyt Pienin, należy zadbać o odpowiedni ekwipunek i kondycję:

  • przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w wygodne, wysokie buty trekkingowe z dobrą przyczepnością;
  • potrzebny będzie również plecak z zapasem wody i przekąsek;
  • warto spakować kurtkę przeciwdeszczową, która ochroni przed nagłą zmianą pogody w górach;
  • dobrym pomysłem będzie zabranie kijków trekkingowych, które odciążą stawy przy podejściach i zejściach. 

Potrzebny ekwipunek bez problemu kupisz w sklepie Decathlon. Oprócz tego przed wyprawą warto potrenować kondycję, np. chodząc po schodach lub wzniesieniach. Trasę należy dostosować też do swoich możliwości, zwłaszcza że do wyboru jest kilka opcji.

Wysokie Skałki – koniecznie zdobądź ten szczyt

Wysokie Skałki to obowiązkowy punkt na mapie każdego miłośnika Pienin. Najwyższy szczyt tego pasma górskiego zachwyca nie tylko wspaniałymi widokami, ale także dzikimi ostępami rezerwatu przyrody. Liczne szlaki turystyczne, od krótkich i efektownych po długie i wymagające, pozwalają na dopasowanie trasy do własnych możliwości. Warto poświęcić czas na zdobycie Wysokich Skałek i poznanie uroków tego zakątka Pienin.

Fot. główna: MariuszR, Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.5


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts