Szczyt Wysoka uważany jest za jeden z najpiękniejszych (wraz z Trzema Koronami i Sokolicą) w paśmie Pienin. Można na niego trafić z Jaworek, Szczawnicy lub przez Wąwóz Homole. Wysoka należy do Pienin Małych, znajduje się ona poza terenem Pienińskiego Parku Narodowego. U podnóża wybudowano schronisko pod Dubraszką, przypominające bacówkę. Wędrówkę na górę można rozpocząć ze wsi Jaworki leżącej kilka kilometrów za Szczawnicą. Z uzdrowiska do wsi dostaniesz się busem lub samochodem, który możesz zostawić na dużym parkingu przy wjeździe. 200 metrów od parkingu zaczyna się zielony szlak, który wiedzie na szczyt Wysoka. Pieniny prezentują się pięknie o każdej porze roku, więc przygotuj się do wyprawy!
Szlak na Wysoką przez Wąwóz Homole
Wejście na Wysoką, która należy do pasma Małych Pienin, możesz rozpocząć w Jaworkach. Zielony szlak prowadzi przez Wąwóz Homole, pełen kładek i mostków. Podążając wąwozem, możesz podziwiać strome wapienne ściany i kaskady na potoku Kamionka (początek bierze na polanie pod Wysoką). Droga ciągnie się przez 800 metrów, a na spacer po wąwozie mogą wybrać się rodziny z dziećmi i starsze osoby. Na końcu znajduje się Dubantowska Polana ze słynnymi Kamiennymi Kręgami. Po kolejnych 12 minutach ścieżka dochodzi do kolejnej polany Jameriska, skąd możesz podążać prosto na najwyższy szczyt. W drodze miniesz bazę namiotową pod Wysoką.
Najwyższy szczyt Pienin – Wysokie Skałki
Najwyższy szczyt Pienin, czyli Wysoka, wznosi się na wysokość 1050 m. Na górze znajduje się punkt widokowy osłonięty metalowymi barierkami (ze względu na ostro opadające zbocze na słowacką stronę). Stąd możesz podziwiać piękną panoramę:
- Pieniny Właściwe;
- Tatry;
- Magurę Spiską;
- pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim;
- Babią Górę.
Sam wierzchołek nosił wcześniej nazwę Kiczera i Pamiarky. Obecnie jest to Wysoka. Pieniny w jej pobliżu mają bardzo ciekawe miejsce dla turystów. Znajduje się tam Rezerwat Przyrody Wysokie Skałki, gdzie zachował się jedyny w tych górach fragment naturalnego lasu świerkowego. Zejście ze szczytu prowadzi ścieżką niebieską do Schroniska pod Durbaszką, gdzie można odpocząć i nabrać sił na dalszą wędrówkę. Schodzenie ze schroniska na parking w Jaworkach zajmie ci pół godziny. Możesz także wyruszyć grzbietem Małych Pienin do Szafranówki nad Szczawnicą. Kolejną opcją jest wędrówka szlakówką niebieską w stronę Przełęczy Rozdziele do Jaworek.
Szlak turystyczny przez Wierchliczkę
Wycieczka na Wysoką to również okazja do przejścia w kierunku Wierchliczki i Doliny Białej Wody. Ze szczytu kieruj się niebieskim szlakiem w stronę Przełęczy Rozdziela (803 m). Miniesz Wysoką, Przełęcz pod Wysokimi Skałkami (970 m), Wierchliczkę (955 m) i Przełęcz Rozdziela (803 m), by wkroczyć do Doliny Białej Wody, gdzie w okresie letnim możesz kupić świeże oscypki. Po przejściu przez potok znajdziesz się na terenie Rezerwatu Biała Woda. Tutaj turyści spacerują, jeżdżą konno i na rowerach. Na mijanych tablicach informacyjnych znajdziesz informacje o historii mieszkańców terenów, a także o atrakcjach przyrodniczych.
Wycieczka na Wysoką przez Wysoki Wierch
Szlak na Wysoką ze Szczawnicy to niezwykle atrakcyjna i malownicza trasa. Podejście nie jest trudne, a po drodze można podziwiać piękne widoki na Tatry, Gorce, Beskid Sądecki i Wyspowy.
- Wędrówkę możesz rozpocząć, zostawiając samochód na tamtejszym parkingu.
- Jeśli wybierzesz czerwony szlak, będziesz podążać wzdłuż Dunajca w kierunku Schroniska PTTK Orlica.
- Gdy dotrzesz do krzyżówki tras, wybierz szlak niebieski, który poprowadzi cię na szczyt. Po drodze wejdziesz na wzniesienie Szafranówka (742 m), a dalej zejdziesz na polankę, z której roztacza się widok na Palenicę, Gorce z wieżą widokową w Lubaniu i Beskid Wyspowy.
- Przerwę na odpoczynek i przekąskę możesz zrobić pod Huściawą, ponieważ chwilę potem czeka cię podejście na Wysoki Wierch.
- Ze szczytu podążasz przez Durbaszkę i dalej na Wysoką. Pieninami na pewno nacieszysz oczy podczas takiej wędrówki!
Wejście na szczyt Wysoka Pieniny – jak się przygotować?
Niezależnie od tego, czy wybierzesz szlak przez Wąwóz Homole, czy zwiedzasz rezerwat, czy wspinasz się na najwyższy szczyt w Małych Pieninach, musisz być dobrze przygotowany. Strome urwiska skalne, śliskie kamienie i kładki to tylko kilka niebezpieczeństw czyhających na drodze. Pamiętaj, że najważniejsze jest odpowiednie obuwie, zabezpieczające przed poślizgnięciem się na szlaku. Jeśli szukasz najlepszego modelu, koniecznie zajrzyj do sklepów Decathlon, w których znajdziesz buty na każdą stopę, dostosowane do warunków panujących w górach. Warto poszukać tam także polarów turystycznych, aby temperatura nie była przeszkodą w aktywnym wypoczynku.
Chcesz wejść na kolejny szczyt należący do Korony Gór Polskich, czyli Wysoką? W pobliżu znajdziesz też Lackową, Rysy i Turbacz. Pieniny to mnóstwo atrakcji turystycznych, a żeby wiedzieć, co warto zobaczyć, zaopatrz się w mapę turystyczną z opisami szlaków. Najwyższy szczyt całych Pienin zaprasza gości o każdej porze roku, kusząc niepowtarzalnymi widokami.
Fot. ilustracji: MariuszR via Wikipedia, CC BY-SA 2.5
Może Cię także zainteresować:
- Wąwóz Homole w Pieninach – rezerwat, który trzeba zobaczyć
- Pieniny zimą – przygotowanie, szlaki i atrakcje
- Wysokie Skałki – najważniejsze informacje, rezerwat, szlaki turystyczne
- Wysoka – szczyt Pienin z widokiem na Tatry
- Wysoka Kopa w Górach Izerskich – parking, szlaki, czas podejścia