Wąwóz Homole w Pieninach – rezerwat, który trzeba zobaczyć

Wąwóz Homole należy bez wątpienia do najpiękniejszych miejsc w Małych Pieninach. Kilkusetmetrowe wcięcie w górskim grzbiecie każdego roku przyciąga setki turystów. Udaj się na wyprawę szlakiem wewnątrz pienińskiego masywu, wzdłóż potoku Kamionka, i odryj tajemnice, które kryje.
wąwóz homole

Trudno o bardziej trafione urozmaicenie górskiego wędrowania po granitowych masywach Tatr, jak wyprawa na szlaki ich młodszych, wapiennych sióstr – urokliwych Pienin. Znajdziesz tam ciekawe, wymagające podejścia, pejzaże malowniczych skałek wspinaczkowych dostępne na wyciągnięcie ręki oraz ów niezwykły kanion, o którym mówią wszyscy, znany jako Wąwóz Homole. Spacer pomiędzy jego imponującymi ścianami, wzdłuż wijącego się serpentyną i opadającego niewielkimi, ale za to głośnymi kaskadami potoku Kamionka, to sama przyjemność. Na weekendowy wypad, tak letni, jak i zimowy, naprawdę nie trzeba niczego więcej.

Jak w Pieniny, to do Wąwozu Homole! Szlak na Wysoką, który musisz przejść

Wąwóz Homole chata

Istotną wyjścia w Pieniny dla wielu wędrowców jest zdobycie najważniejszych szczytów tego bajkowego masywu. Na liście górskiego must have tego regionu znajdują się oczywiście:

Pierwszy z wymienionych, Trzy Korony, są bardzo charakterystyczne, a przez to najlepiej rozpoznawalne. Jednak to Wysoka od pewnego czasu zbiera laury, ponieważ znalazła się na liście Korony Gór Polski. Kolekcjonowanie kolejnych szczytów niesie z sobą wyjątkową satysfkację. Jednak w tym przypadku już sama droga, którą musisz pokonać, aby stanąć na wysokości 1050 m n.p.m. przy tabliczce szczytowej, jest wyjątkowym przeżyciem.

Zielony szlak na Wysoką ze wsi Jawroki biegnie przez słynny Wąwóz Homole. Wcina się on w głąb masywu Małych Pienin, głęboki na 120 m i długi na 800 m. Kryje w sobie niezwykłe walory przyrodnicze i krajobrazowe. Szemrzący potok i jego efektowne kaskady, gigantyczne głazy, rozległe piargi u podnóży stromych zboczy sprawiają, że to miejsce naprawdę ekscytuje. Latem warto patrzeć pod nogi i podziwiać cenne gatunki skalnej roślinności. Zimą musisz mieć oczy szeroko otwarte, bo w Wąwozie zdarzają się niewielkie lawiny.

Zobacz też:  Rysianka – bijące serce Beskidu Żywieckiego

Opis szlaku zielonego przez Wąwóz Homole

Wąwóz Homole szlak

Historia Wąwozu Homole to opowieści o tajemniczym zamczysku, złocie i cennych skarbach, których poszukiwano tu przez długie lata. Obecnie to niezwykły rezerwat, który zamykają na kształt litery V jurajskie i kredowe ściany. To kraina roślin i ptaków. Na straży stoją tu formacje skalne: Wapiennik, Grzebień, a także Niska i Wysoka Skała, pierwsza dwa razy wyższa od drugiej. Ich budowa i wynikająca z niej kolorystyka kontrastuje wyraźnie z jasnym krajobrazem wszechobecnych wapieni. Intensywna czerwień, biel i soczysta zieleń tamtejszej roślinności w połączeniu dają efekt jedynej w swoim rodzaju górskiej tęczy, która warta jest sfotografowania.

Wąwóz Homole to nie tylko plątanina schodków i mostków nad wartkim potokiem Kamionka i kamiennymi rumowiskami, lecz także pozostałości po dawnych szybach górniczych. W nich, według legend, poszukiwano złota. Po przejściu kilkuset metrów wyjdziesz do Dubantowskiej Dolinki. Znajdziesz tu jedną z największych turystycznych atrakcji zielonego szlaku, a mianowicie grupę skał wapiennych o charakterystycznym rozwarstwieniu, nazywanych Kamiennymi Księgami. Dubantowska Polana to idealne miejsce na krótki odpoczynek. Przygotowano tu wygodne miejsca do siedzenia. Z kolei na tych, którzy wolą bliski kontakt z naturą czeka zadbana, regularnie koszona trawa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobyć tu chwilę dłużej, położyć się i popatrzeć w niebo.

Wycieczka ze Szczawnicy do Wąwozu Homole – dojazd, parking, cennik

Dzięki metalowym mostkom i drewnianym kładkom rozlokowanym nad potokiem Kamionka, wędrówka będzie nie tylko wygodna, lecz także bezpieczna. Na pewno nie została ona przystosowana do spacerów z wózkiem. Z uwagi na fakt, że Wąwóz Homole to w całości rezerwat przyrody, obowiązuje zasada poruszania się wyłącznie po wyznaczonych trasach. Eksploracja terenu na własną rękę poza szlakiem jest więc surowo zabroniona z uwagi na ochronę cennych dóbr fauny i flory.

Zobacz też:  Tatry Bielskie – najwyższe szczyty, najlepsze szlaki i najciekawsze atrakcje

Z pobliskiej Szczawnicy do miejscowości Jaworki, skąd startuje szlak, prowadzi droga 969 przez Szlachtową. To krótki dystans na maksymalnie 10 minut jazdy samochodem. Jednak w szczycie sezonu czas przejazdu może się wydłużyć. Po dotarciu na miejsce nie musisz martwić się o postój. W Jaworkach dostępne są wygodne parkingi w cenie 2-3 zł za godzinę lub 15 zł za dobę. Oprócz niestrzeżonych obiektów samochód możesz zostawić też na prywatnych posesjach. Mieszkańcy Jaworek często odpłatnie udostępniają swoje podwórka, a ceny uzależniają od długości postoju.

Za wejście do Wąwozu Homole obowiązuje symboliczna opłata, którą uiścisz tylko w sezonie. Na krótki spacer z mniejszymi dziećmi możesz wybrać się zielonym szlakiem do Jemeriskowej Skałki. Ciekawym urozmaiceniem i ratunkiem przed zmęczeniem maluszków będzie powrót na parking kolejką linową Homole, czynną codziennie od 10:00 do 17:00. Ceny przejazdów wahają się od 10 zł do 19 zł w zależności od rodzaju biletu.

Na Wysoką z Jaworek – pętla przez Wąwóz Homole i rezerwat Białej Wody

Wąwóz Homole trasa

Droga ze wsi Jarowki przez Wąwóz Homole na Wysoką jest dobrze oznakowana. Jej długość to 4 kilometry. Na ich pokonanie powinieneś przeznaczyć minimum 2 godziny, ponieważ ta trasa ma naprawdę wiele do zaoferowania. Po wyjściu z Dubantowskiej Dolinki i zdobyciu szczytu Wysokiej możesz wrócić do Jaworek tą samą drogą. Jedynie w sezonie lepiej wybrać inną opcję, z uwagi na spory tłum na szlaku wewnątrz kanionu.

Jeśli lubisz wędrowanie i nie przerażają Cię dłuższe dystanse, od razu zaplanuj trasę pętlą przez Homole i rezerwat Białej Wody. Pierwszy etap, z Jaworek w górę, łączy się z Głównym Szlakiem Pienińskim. Cała droga, na najwyższy szczyt Pienin, Wysoką, i dalej przez Uroczysko Zaskalne, Wierchliczkę, Przełęcz Rozdziela i rezerwat przyrody Biała Woda, do miejscowości liczy aż 22 km. Warto jednak wyjść na szlak turystyczny nieco wcześniej i spędzić te 8 godzin, ciesząc oczy fenomenalnymi widokami: od Tatr począwszy, przez całe pasmo Pienin i Gorce, aż po Beskid Sądecki.

Zobacz też:  Góry Bialskie – surowy wysokogórski klimat w Polsce

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts