Białowodzka Góra – odkryj Beskid Wyspowy. Szlaki, które prowadzą na szczyt

Białowodzka Góra to dwuwierzchołkowy szczyt w Beskidzie Wyspowym. Można stąd podziwiać niezapomniane widoki na Tatry, Gorce i Beskid Sądecki. Rezerwat przyrody, platformy widokowe i ciekawe szlaki turystyczne sprawiają, że jest to idealne miejsce na wycieczkę.
białowodzka góra

Białowodzka Góra – ważny szczyt Beskidu Wyspowego

Białowodzka Góra to jeden z najciekawszych szczytów Beskidu Wyspowego, położony na wschodnim krańcu Pasma Łososińskiego. Wzniesienie składa się z dwóch wierzchołków – Rozdziele (616 m n.p.m.) oraz Zamczysko (606 m n.p.m.). Ze szczytu rozciągają się niezapomniane widoki na okoliczne pasma górskie, takie jak Tatry, Gorce czy Beskid Sądecki. Przy dobrej przejrzystości powietrza można podziwiać również Pogórze Rożnowskie i Wiśnickie. 

Białowodzka Góra to idealne miejsce dla miłośników górskich wędrówek i pięknych krajobrazów. Wiodące na szczyt szlaki nie przedstawiają trudności technicznych, więc wędrówka będzie odpowiednia nawet dla początkujących turystów. Nadaje się nawet dla rodzin z dziećmi – choć raczej nie tych najmniejszych.

Pomnik na Białowodzkiej Górze. Autor zdjęcia: Jerzy Opioła, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Jak dojechać w okolice Białowodzkiej Góry?

Aby dotrzeć na Białowodzką Górę, należy kierować się z Nowego Sącza w stronę Marcinkowic, a następnie w Chomranicach skręcić w prawo na Tęgoborze. Dalej trzeba jechać asfaltową drogą aż do sklepu, a naprzeciwko niego skręcić w prawo i podążać za żółtym szlakiem. Warto pamiętać, że w warunkach zimowych dojazd może być utrudniony.

Parkingi i punkty startowe szlaków

Na Białowodzkiej Górze znajdują się dwa główne miejsca, z których można rozpocząć wędrówkę:

  • pierwsze to parking przy Kaplicy Miłosierdzia Bożego, gdzie zmieści się kilkanaście samochodów;
  • drugie miejsce znajduje się po północnej stronie rezerwatu, w miejscowości Białawoda, obok punktu widokowego.
Zobacz też:  Pradziad (1491 m n.p.m.) – szlak Doliną Białej Opawy z Karlova Studánka
Kaplica na Białowodzkiej Górze. Autor zdjęcia: Jerzy Opioła, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Szlaki turystyczne na Białowodzką Górę

Przez Białowodzką Górę przebiegają dwa główne szlaki turystyczne – zielony i żółty:

  • zielony szlak prowadzi z miejscowości Białawoda przez rezerwat przyrody, obok platformy widokowej na Zamczysku, aż do skrzyżowania z żółtym szlakiem przy Kaplicy Miłosierdzia Bożego.
  • żółty szlak natomiast wiedzie przez Kaplicę Miłosierdzia Bożego, a następnie przez pola i polany widokowe aż do szczytu Rozdziele. 

Na szczycie znajduje się tabliczka z nazwą góry, stanowiąca jeden z elementów Korony Beskidu Wyspowego.

Opis szlaku na Białowodzką Górę z Białejwody

Szlak ma swój początek przy punkcie widokowym. Po krótkim spacerze wzdłuż zabudowań dochodzimy do początku zielonego szlaku. Początkowy etap jest dość spokojny, stromo zaczyna się robić dopiero po przekroczeniu granicy Rezerwatu Białowodzka Góra nad Dunajcem. Oznajmiają nam o tym tablice informacyjne, a także ścieżka, która coraz odważniej zaczyna piąć się do góry. Po pokonaniu tego podejścia będzie chwila, by złapać oddech. Dochodzi bowiem do platformy widokowej – kierunek wskazuje drewniana tablica.

Kiedy zobaczymy przymocowaną do skały platformę, wiemy już, że dotarliśmy już do Zamczyska (jednego z wierzchołków Białowodzkiej Góry). W dole ukazuje się Dunajec, widać też Beskid Sądecki, Pasmo Radziejowej, a także zabudowania Nowego Sącza. Warto zaznaczyć, że platforma widokowa nie jest jedyną atrakcją tego wierzchołka. Wprawne oko dostrzeże kamienne ruiny, mogą to być pozostałości legendarnego zamku Lemiesz. To jednak nie koniec wędrówki – wracamy na zielony szlak i idziemy dalej. Najpierw ścieżka biegnie przez las, który stopniowo się przerzedza. 

Kierujemy się do skrzyżowania szlaku zielonego z żółtym. Jest to charakterystyczne miejsce, znajduje się tam bowiem parking oraz kaplica Miłosierdzia Bożego – budynek ma spory taras, który pełni funkcję punktu widokowego. Porzucamy zielone oznakowanie i żółtym szlakiem idziemy na drugi wierzchołek Białowodzkiej Góry (Rozdziele). To najbardziej widokowy etap wycieczki, ponieważ trasa biegnie otwartym terenem, teraz można dostrzec Gorce i Tatry. Najlepszym rozwiązaniem będzie powrót tą samą drogą.

Opis żółtego szlaku na Białowodzką Górę

Od wiosny do jesieni pod kaplicę, gdzie znajduje się wspomniane skrzyżowanie szlaków, bez problemu można dojechać autem. Jeśli jednak chcemy wydłużyć spacer za żółtymi szlakami, warto zaparkować w miejscowości Chomranice. Trasa zaczyna się przy miejscowym kościele – na wierzchołek Rozdziele dojdziemy w godzinę. Stąd też można udać się na Zamczysko, ponieważ to tylko kilkanaście minut spaceru. Warto wspomnieć, że jeśli cały czas będzie trzymać się żółtych oznaczeń, dojdziemy do miejscowości Marcinkowice, które znajdują się w pobliżu Nowego Sącza. 

Zobacz też:  Wołowiec - czas podejścia, szlaki, wejście z Polany Chochołowskiej

We wsi działa niewielkie muzeum, zachowała się również dworska kaplica oraz ogród. To kolejny dobry punkt wyjścia na Białowodzką Górę. Jak widać, turyści mają do wyboru wiele możliwości – każdy odpowiedniego dostosuje trasę.

Rezerwat przyrody Białowodzka Góra nad Dunajcem

W 1961 roku we wschodnich partiach Białowodzkiej Góry utworzono rezerwat przyrody, chroniący między innymi cenne fragmenty buczyny karpackiej. Wędrując oznakowanymi szlakami przez rezerwat, można podziwiać piękno tutejszej przyrody i niezwykłe formacje skalne. Trasa przez rezerwat wiedzie początkowo łagodnie pod górę, a po dotarciu do granicy rezerwatu staje się bardziej stroma. Jest to jednak krótki odcinek, po którego pokonaniu dociera się do platformy widokowej na Zamczysku.

Białowodzka Góra w Koronie Beskidu Wyspowego

Białowodzka Góra należy do Korony Beskidu Wyspowego – listy 40 szczytów, które warto zdobyć w tym paśmie górskim. Aby oficjalnie zaliczyć Koronę, należy sfotografować się przy każdej z 40 tabliczek umieszczonych na wierzchołkach. Tabliczka na Rozdzielu jest jednym z elementów tej wyjątkowej kolekcji.

Jak przygotować się do wejścia na Białowodzką Górę?

Aby przygotować się do wejścia na Białowodzką Górę, należy zadbać o odpowiedni ekwipunek i kondycję. Warto zaopatrzyć się w wygodne, wysokie buty trekkingowe, które zapewnią stabilność i przyczepność na szlaku. Przyda się też wygodny plecak, do którego spakujemy prowiant, wodę, mapę i kurtkę przeciwdeszczową. Cały potrzebny ekwipunek można skompletować w jednym miejscu – sklepie sportowym Decathlon.

Przed wycieczką dobrze jest sprawdzić prognozę pogody i dostosować ubiór do warunków atmosferycznych. Jeśli nasza kondycja nie jest najlepsza, warto wcześniej poświęcić trochę czasu na treningi, np. regularne spacery lub jogging. Sama trasa na Białowodzką Górę nie jest bardzo wymagająca, ale przygotowanie fizyczne pozwoli w pełni cieszyć się wędrówką i widokami. Planując wycieczkę, trzeba też wziąć pod uwagę czas potrzebny na pokonanie trasy w obie strony oraz ewentualne przerwy na odpoczynek i podziwianie panoramy z platform widokowych.

Zobacz też:  Lackowa - co warto wiedzieć? Poznaj dojazd i najlepsze szlaki

Białowodzka Góra – idealne miejsce na górską wycieczkę

Białowodzka Góra to niezwykle atrakcyjny cel wycieczek dla miłośników gór i pięknych widoków. Rezerwat przyrody, platformy widokowe, ciekawe szlaki turystyczne oraz przynależność do Korony Beskidu Wyspowego sprawiają, że jest to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w Beskidzie Wyspowym. Niezależnie od tego, czy wybierzemy się na krótki spacer, czy też zdecydujemy się na dłuższą wędrówkę, Białowodzka Góra dostarczy nam niezapomnianych wrażeń i pozwoli w pełni docenić piękno beskidzkich krajobrazów.

Fot. główna: Krzysztof Lasoń, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts