Gdzie znajduje się szczyt Brienzer Rothorn?
Brienzer Rothorn wznosi się na wysokość 2350 m n.p.m. w Alpach Berneńskich w centralnej Szwajcarii. Szczyt znajduje się w kantonie Lucerna, niedaleko miejscowości Sörenberg. Brienzer Rothorn góruje nad doliną rzeki Emme oraz jeziorem Brienzersee. Najbliżej położonym większym miastem jest Lucerna, oddalona o około 50 km. Dojazd w okolice szczytu jest możliwy samochodem lub transportem publicznym. Dobrym punktem wypadowym jest miejscowość Sörenberg, z której prowadzi szlak na Brienzer Rothorn.
Warto zaznaczyć, że Brienzer Rothorn jest najwyższym szczytem Rezerwatu Biosfery UNESCO Entlebuch. Jest to kolejny obszar, który powinni zobaczyć turyści planujący wejście na ten wierzchołek. Przyroda Szwajcarii jest zachwycająca i na pewno warto ją bliżej poznać.
Rezerwat Biosfery UNESCO Entlebuch
Teren Rezerwatu Biosfery UNESCO Entlebuch to wyjątkowy obszar obejmujący ponad 400 km² alpejskich krajobrazów, torfowisk, lasów i łąk. Rezerwat chroni cenne siedliska przyrodnicze oraz tradycyjny styl życia lokalnych społeczności. Jego założenie w 2001 roku stanowiło inicjatywę mieszkańców tych terenów – na pewno możemy być im za to wdzięczni.
Wędrując szlakiem na Brienzer Rothorn można podziwiać bogactwo flory i fauny tego regionu. Wśród roślinności dominują górskie łąki z charakterystycznymi gatunkami jak goryczka, dzwonek alpejski czy szarotka alpejska. Z kolei w lasach spotkać można jelenie, sarny, kozice i świstaki. Oczywiście w rezerwacie jest wiele innych miejsc wartych obejrzenia. Na pewno warto poświęcić na to kilka dni.
Szlak turystyczny na Brienzer Rothorn
Szlak turystyczny na Brienzer Rothorn zaczyna się w miejscowości Sörenberg na wysokości około 1150 m n.p.m. Trasa prowadzi przez malownicze alpejskie łąki i lasy, stopniowo wznosząc się ku szczytowi. Cały szlak liczy około 8 km długości i pokonuje różnicę wzniesień rzędu 1200 metrów. Można ułatwić sobie wędrówkę, korzystając z kolejki linowej i dzięki temu dotrzeć na wysokość 1460 m n.p.m.
Szlak jest dobrze oznakowany i nie powinien sprawiać trudności wprawnym turystom górskim:
- początkowy etap jest dość prosty – to spacer wśród torfowisk umożliwiający podziwianie roślinności, a przede wszystkim sielskich alpejskich krajobrazów;
- kiedy zaczyna robić się stromo, trzeba bardziej uważać i włożyć więcej wysiłku we wspinaczkę, jednak nagrodą są bardziej otwarte panoramy, które rozciągają się przed naszymi oczami;
- w pewnym momencie docieramy do stromego stoku, gdzie znajdują się luźne kamienie oraz nagie skały. Należy tu szczególnie uważać podczas deszczowej pogody i zimą – wędrówkę najlepiej wtedy przełożyć;
- charakterystycznym punktem jest przełęcz Lättgässli położona na wysokości 2150 m n.p.m. Znajduje się tam pionowa ściana niemal niemożliwa do pokonania – z tego powodu konieczne było wylanie betonowych schodów, umieszczono tam także łańcuchy;
- najpiękniejszym etapem wędrówki jak zawsze jest końcówka. Szlak biegnie widokową granią i zdecydowanie nie jest to miejsce dla osób, mających lęk przestrzeni;
- w okolicy szczytu Brienzer Rothorn zlokalizowano dwie stacje kolejek – linowej, działającej przez cały rok, oraz zabytkowej kolejki parowej, jest tu również hotel i restauracja.
Czas przejścia całej trasy to około 4-5 godzin. Zejść można w ten sam sposób lub skorzystać z którejś kolejki. To na pewno kolejna atrakcja, która na długi pozostanie w pamięci.
Jak przygotować się do wędrówki na Brienzer Rothorn?
Wyprawa na Brienzer Rothorn wymaga odpowiedniego przygotowania i ekwipunku. Przede wszystkim należy zadbać o wygodne, wysokie buty trekkingowe z dobrą przyczepnością. Górskie szlaki bywają nierówne i kamieniste, więc stabilne obuwie to podstawa. Duży wybór obuwia sportowego (w tym górskiego) znajdziemy w sklepie Decathlon. Można tam również zapatrzyć się w inne niezbędne akcesoria turystyczne, które mogą okazać się potrzebne na górskim szlaku.
Warto też zaopatrzyć się w solidne spodnie z materiału szybkoschnącego oraz warstwową odzież, w tym ciepły polar i kurtkę przeciwdeszczową. Pogoda w górach bywa zmienna, więc trzeba być gotowym na różne warunki. Niezbędny będzie też plecak turystyczny z bukłakiem na wodę lub bidonem. Na szlaku nie ma wielu źródeł, więc zapas płynów jest konieczny. Warto spakować też przekąski energetyczne, mapę, kompas, latarkę czołową, apteczkę oraz krem z filtrem UV.
Brienz Rothorn Bahn, czyli kolejką na szczyt Brienzer Rothorn
Alternatywą dla pieszej wędrówki jest wjazd kolejką zębatą Brienz Rothorn Bahn. Ta zabytkowa linia funkcjonuje od 1892 roku i pokonuje trasę z Brienz do szczytu Brienzer Rothorn. Przejazd trwa około godziny i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Trasa kolejki prowadzi przez malownicze lasy i alpejskie łąki, oferując wspaniałe widoki na okolicę. Zabytkowe wagoniki ciągnięte przez parowóz to gratka dla miłośników kolei. Na szczycie znajduje się stacja kolejowa z tarasem widokowym oraz wspomniane wcześniej schronisko.
Niestety, w roku 2024 atrakcja nie będzie już dostępna. Powodem jest niszczycielska burza, która szalała nad Brienz w połowie sierpnia. Uszkodzeniu uległy elementy konstrukcyjne trasy, dlatego dla bezpieczeństwa podróżnych zdecydowano o zawieszeniu jej działania. Wjazd będzie możliwy w sezonie 2025 i na pewno jest na co czekać.
Ile kosztuje bilet na zabytkową kolejkę parową?
Sezon kolejki Brienz Rothorn Bahn trwa od czerwca do października. Aby mieć pewność, że połączenia są uruchomione, warto wcześniej odwiedzić stronę internetową przewoźnika. Można tam również kupić bilet na przejazd – kolejka cieszy się dużą popularnością i tylko wcześniejsza rezerwacja daje gwarancję miejsca.
Osoby dorosłe | Dzieci w wieku 6-15 lat | |
Podróż w obie strony | 96 CHF | 10 CHF |
Podróż w jedną stronę | 62 CHF | 5 CHF |
Czy warto zdobyć Brienzer Rothorn? Panorama ze szczytu
Trud włożony w zdobycie szczytu Brienzer Rothorn z pewnością się opłaci. Panorama roztaczająca się z wierzchołka zapiera dech w piersiach. Rozległy widok obejmuje alpejskie szczyty, lodowce, doliny i jeziora. Przy dobrej pogodzie zobaczyć można między innymi słynną trójkę: Eiger, Mönch i Jungfrau, Pilatusa, a także wiele innych czterotysięczników Alp Berneńskich. Na północy rozciąga się pasmo gór Emmental, a na południu majestatyczny masyw Finsteraarhorn. Nie brakuje też urokliwych dolin i turkusowych jezior, jak Brienzersee czy Thunersee.
Widok ze szczytu Brienzer Rothorn to niezapomniane przeżycie i nagroda za wysiłek włożony w wędrówkę. To doskonałe miejsce, by nacieszyć oczy pięknem alpejskiej przyrody, zrobić spektakularne zdjęcia i po prostu kontemplować majestat gór. Brienzer Rothorn to obowiązkowy punkt na mapie każdego miłośnika trekkingu odwiedzającego Szwajcarię. Szlak na ten szczyt dostarcza niezapomnianych wrażeń, a widoki z wierzchołka na długo pozostają w pamięci. Warto poświęcić jeden dzień, by zdobyć ten niezwykły wierzchołek i zachwycić się potęgą alpejskiej przyrody.