Równica – szlak turystyczny z Ustronia, czas wejścia, atrakcje

Równica to jeden z najpopularniejszych szczytów Beskidu Śląskiego. Stanowi cel wycieczek turystów, którzy wypoczywają w Ustroniu i okolicy uzdrowiska. Znajdujące się tam atrakcje zapewniają bowiem rozrywkę na cały dzień.
Równica

Równica to miejsce, które szczególnie upodobali sobie turyści. W pobliżu przebiega Główny Szlak Beskidzki, jednak warto zdobyć jej szczyt, nawet jeśli nie jest się wytrawnym piechurem. Niemal pod sam wierzchołek prowadzi asfaltowa droga, dostępna dla ruchu samochodowego. Na Równicy znajduje się węzeł szlaków turystycznych, więc można ją potraktować jako punkt wypadowy na inne beskidzkie wierzchołki.

Równica – najważniejsze informacje

Równica  najważniejsze informacje
Fot. Pudelek via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Szczyt Równicy znajduje się na wysokości 885 m n.p.m. Zbocza wzniesienia oraz jego wierzchołek porastają lasy – przede wszystkim mieszane, chociaż zdarzają się tam również mieszane partie. Można tu dojść z Brennej, Wisły lub Ustronia, skąd prowadzi także kręta, asfaltowa droga. W sezonie turystycznym jest tu bardzo tłoczno, ponieważ Równica (na równi z Czantorią) stanowi swoiste centrum rozrywki. Działają tu regionalne restauracje oraz parki rozrywki. Z Równicy można wybrać się dalej, na przykład na Trzy Kopce Wiślańskie, Przełęcz Beskidek albo Orłową.

Jak długo się wchodzi na Równicę z Ustronia?

Jak długo się wchodzi na Równicę z Ustronia
Fot. Mira440 via Wikipedia, CC BY-SA 3.0 pl

Wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się punkt wyjścia. Jeśli jest nim parking, który został utworzony w pobliżu Polany Równica, wtedy wejście zajmuje około 20 minut. Takie rozwiązanie może być odpowiednie dla osób nastawionych na korzystanie z dostępnych na Równicy atrakcji lub planujących dalsze wędrówki. Natomiast jeżeli celem jest szczyt Beskidu Śląskiego, wówczas trzeba przyjąć, że wejście z Ustronia zajmie od 1,5 do 2 godzin. Jest tam przyjemny punkt widokowy, skąd rozciąga się panorama okolicy. Można się cieszyć widokiem na Czantorię, Skrzyczne, Soszów, a także Baranią Górę.

Zobacz też:  Orlica co warto wiedzieć? Poznaj dojazd i najlepsze szlaki

Wjazd na Równicę? To możliwe!

Czy zdobycie Równicy to realny cel dla zmotoryzowanych? Jak najbardziej, ponieważ na szczyt można wjechać samochodem. Droga z Ustronia została wybudowana jeszcze w 1934 roku i od tego czasu służy turystom. Warto pamiętać, że przejażdżka często wymaga od kierowcy sporych umiejętności. Szosa jest bowiem kręta, miejscami ukazują się kocie łby. Natomiast nie powinno być kłopotu z parkingami – również tymi bezpłatnymi.

Wjazd na Równicę To możliwe
Fot. Editor519 via Wikipedia, domena publiczna

Opis szlaku turystycznego na Równicę

Jeśli planujesz zdobywać Równicę, możesz zdecydować się na czerwony szlak z Ustronia do schroniska PTTK. Jest to pętla, która swój początek ma przy stacji PKP Ustroń-Zdrój, natomiast kończy się przy PKP Ustroń Polana. Trasa została dobrze oznaczona. Najpierw biegnie szeroką, brukowaną kamieniami drogą, później robi się coraz bardziej stromo. Ścieżka wije się w gęstym lesie, słychać szum dzikiego potoku. Kilkanaście minut przed szczytem wśród drzew ukazuje się XVII-wieczne miejsce kultu. To tzw. leśny kościół, w którym modlili się ewangelicy usunięci przez Habsburgów ze swoich świątyń. To ostatni etap przed osiągnięciem szczytu Równicy.

Idziesz w góry? Potrzebne akcesoria

Każde wyjście w góry powinno być poprzedzone przygotowaniami. Przed wyjazdem warto odwiedzić sklep Decathlon i kupić niezbędne akcesoria, jak na przykład:

  • odzież turystyczna i trekkingowa;
  • buty trekkingowe i turystyczne;
  • kijki trekkingowe;
  • apteczki turystyczne.

Atrakcje na Równicy – co można tam robić?

Równica to znakomity punkt widokowy – przy dobrej pogodzie można dostrzec nawet zarysy Tatr – ale przede wszystkim centrum rozrywki. Niedaleko szczytu znajduje się schronisko, które obecnie ma tylko status gościńca, restauracje takie jak Karczma Równianka czy Koliba pod Czarcim Kopytem, gdzie można skosztować lokalnych przysmaków. Jednak tym, co szczególnie przyciąga turystów, są atrakcje, które podnoszą poziom adrenaliny.

Górski Park Równica

Górski Park Równica słynie z toru saneczkowego, który może przypominać rollercoaster. Atrakcja dostępna jest przez cały rok, a dzięki niezwykłemu usytuowaniu dostarcza niesamowitych wrażeń. W parku można skorzystać nie tylko z przejażdżki z prędkością sięgającą 40 km/h. Na miejscu działa też plac zabaw oraz kino 7D, gdzie film odbierany jest wszystkimi zmysłami. Do listy wrażeń dodajmy jeszcze wycieczki na quadach, a także możliwość poskakania na batutach.

Zobacz też:  Rigi: odkryj królową gór Szwajcarii. Szlaki i atrakcje, wejście na szczyt

Leśny Park Niespodzianek

To wyjątkowe miejsce znajduje się na południowym zboczu Równicy. Prowadzi tam żółty szlak turystyczny, a leśna ścieżka wije się wśród drzew. Leśny Park Niespodzianek jest miejscem życia m.in. żubrów, jeleni, danieli oraz muflonów – niektóre zwierzęta można karmić i głaskać. W parku wydzielono również część dla ptaków drapieżnych, którymi opiekują się doświadczeni sokolnicy. Najmłodszym z pewnością spodoba się Aleja Bajek z ruchomymi ekspozycjami.

Park Linowy

Jeśli komuś będzie za mało wrażeń, może sprawdzić swój zmysł równowagi w Parku Linowym na Równicy. Znajduje się tam pięć tras o zróżnicowanym poziomie trudności. Na pewno jedną z ciekawszych atrakcji jest tyrolka, która ma aż 63 metry długości.

Schronisko na Równicy

Dawne schronisko na Równicy (obecnie Gościniec Równica), które niestety zostało wykreślone z listy schronisk PTTK, obsługuje gości od 1927 roku. Nadal jednak pełni swoje funkcje – można tu zjeść i odpocząć przed dalszą wędrówką. W sąsiedztwie dawnego schroniska znajduje się węzeł szlaków oraz punkt GOPR. Na pobliskim parkingu można zostawić swój samochód.

Szlaki piesze z Równicy

Osoby, które z Równicy chcą pójść dalej, mogą wybrać opisany wyżej czerwony szlak, będący fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego. Poza tym dostępne są również:

Równica stanowi jeden z obowiązkowych punktów podczas każdego pobytu w Ustroniu czy innych kurortach Beskidu Śląskiego. Zapewnia turystom wiele atrakcji, na szczycie znajdują się karczma i inne punkty gastronomiczne. To również węzeł interesujących szlaków turystycznych.

Fot. główne: Przykuta (talk) via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Trzy Kopce w Beskidzie Żywieckim – graniczny szczyt, który warto zdobyć
Archiwum: styczeń 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts