Szczyt Borowa w Górach Wałbrzyskich przyciąga wielu turystów tym, że na mapie masywu jest on bezsprzecznie najwyższy. Chełmiec z kolei przyjmuje tysiące gości rocznie głównie dlatego, że znalazł się na liście szczytów potrzebnych do zdobycia słynnej Korony Gór Polski. O Trójgarbie mało kto słyszał, a Ci, co o nim wiedzą już dawno przeszli wszystkie szlaki prowadzące na szczyt lub mają w planach wkrótce to zrobić. Choć cała uwaga skupia się nie na jego krajobrazowo-geologicznych walorach, ale raczej na postawionej na szczycie wieży widokowej o niezwykłej konstrukcji, Trójgarb ma naprawdę wiele do zaoferowania.
Góry Wałbrzyskie od innej strony – szlak na Trójgarb
Położony w północno-zachodniej części Gór Wałbrzyskich, dosłownie na przysłowiowy „rzut beretem” od Lubomina i Starych Bogaczowic, Trójgarb nosi aż trzy wierzchołki. Najwyższy z nich mierzy 778 m n.p.m. i wznosi się ponad 300 metrów nad okolicznymi terenami. Jest on centralnym punktem rozległego masywu, który wyróżnia się obłą budową o wyraźnie zaznaczonych ramionach. Na wspomnianych ramionach znajdują się niższe punkty szczytowe, w większości nienazwane. Do tych oficjalnie opisanych należą np. Jagodnik (od północy), Czernica (od północnego-wschodu) czy Modrzewiec (od wschodu), każdy położony na szlaku w kierunku Trójgarbu.
Ramiona masywu oddzielają od siebie niewielkie doliny. Największa nazywana doliną potoku Chwaliszówka, zlokalizowana od wschodu, wyróżnia się bogactwem geologicznym i ciekawymi dla bystrego oka wychodniami skalnymi. Z kolei od północy warto zajrzeć do doliny Polskiej Wody. To miejsce, gdzie na turystę czekają głazy z zauważalnymi odciskami prehistorycznych drzew. Flora na obszarze masywu Trójgarbu zdaje się popadać ze skrajności w skrajność, z jednej strony oferując pełen przekrój rozległej, dobrze zachowanej buczyny przez lasy gospodarcze aż po budzące mieszane uczucia krajobrazy porębowe. Tym, co z pewnością Cię zachwyci, będą tu skały. Bogactwo przyrody nieożywionej obejmuje tu bowiem wspomniane już wychodnie, masywne ściany i ciekawe rzeźby skalne. Wśród nich znajdziesz najbardziej spektakularny skalny amfiteatr, położony tuż przy czerwonym szlaku.
Na czerwonym szlaku – przez skalny amfiteatr do słynnej, potrójnej wieży widokowej
Ze wsi Stare Bogaczowice na Trójgarb prowadzi czerwony szlak. Biegnie on przez rozdroże pod Jagodnikiem, węzeł szlaków Pod Czereśnią (która nie jest już tym pierwotnie rosnącym tam symbolem, ale wciąż jest, co zasługuje na uznanie) i dalej drogą nazwaną Tarcie Chrzanu na niedaleki szczyt. Przejście tym szlakiem pozwoli Ci na własne oczy zobaczyć formację kamiennego amfiteatru, czyli wyjątkowego skalnego wodospadu, który wyrzeźbił opadający tu górski potok. Podstawą tego tworu jest rozległe na 100 metrów głazowisko, zamknięte serią ścian i baszt. To jedna z najważniejszych geologicznych atrakcji tego masywu, ale nie jedyna.
Czekają tu również tzw. Skały Jagodnika, z czarnym ostańcem, którego nie sposób niezauważyć wśród okolicznej zieleni, Skała Hauenstein, czyli formacja zlepieńców tworząca charakterystyczny mur oraz Głazy na Jagodniku, wyraźne świadectwo zlodowaceń skandynawskich. Przemierzenie czerwonego szlaku ze wszystkimi jego atrakcjami zajmie Ci 2 godziny i 50 minut. Dystans do pokonania to 8,1 km w jedną stronę, chyba że zdecydujesz się na powrót inną drogą. Na szczycie Trójgarbu czeka na Ciebie solidna nagroda w postaci wyjątkowych widoków. Co istotne, podziwiać je będziesz z jednej z najciekawszych konstrukcji, jakie powstały dotąd w polskich górach. Wieża na Trójgarbie jest tak interesująca, że trafiła nawet na znaczek turystyczny o oznakowaniu No. 865, jako główny motyw z rejonu Gór Wałbrzyskich. Możesz go kupić w lokalnych punktach usługowych, budynkach infrastruktury kulturowej oraz online.
Wieża widokowa na Trójgarbie – niezwykły taras górski z widokiem na Sudety Zachodnie
Budowa wieży widokowej na szczycie, zainicjowana w ramach projektu „Ekomuzeum wokół Trójgarbu”, trwała półtora roku. Oficjalnie otwarta w 2018 roku zaskoczyła od tamtej pory niejednego turystę. Wchodząc na górę, niewielu bowiem spodziewa się tak intrygującej, nowoczesnej, ale też pod wieloma względami przemyślanej konstrukcji. Jej wysokość to aż 27,5 metrów, a wejście na nią jest bezpłatne. Wystarczy zatem zdrapać się wybranym szlakiem, aby w spokoju i naprawdę niecodziennych warunkach (na wieży powstały specjalnie dodatkowe siedziska) móc podziwiać stożkowate szczyty Gór Wałbrzyskich, panoramę Gór Kaczawskich, Rudaw Janowickich oraz dla wielu niezastąpionych, majaczących w oddali Karkonoszy.
Tym, co wyróżnia tę wieżę spośród setek innych, są trójkątne tarasy widokowe w formie platform wysuniętych poza obrys podstawy. Zlokalizowane po jednym na kondygnację i następujące kolejno po sobie jednym przypominają gwiazdę, innym ułożone na płasko kierunkowskazy. Wieża wykonana została na betonowej, solidnej podstawie, ze stali i drewna modrzewiowego. Charakterystyczna budowla współgra z nazwą szczytu, a także z pozostałymi elementami infrastruktury, które się na nim znalazły. Jednak kształt nadany tarasom nawiązywać miał nie tyle do oficjalnej nazwy góry, ile do trzech gmin zaangażowanych w projekt budowy. Chodzi oczywiście o:
- Czarny Bór;
- Stare Bogaczowice;
- Szczawno-Zdrój.
Malownicze trasy Trójgarbu – najkrótszy szlak czy turystyczna pętla przez szczyt?
Na szczyt prowadzą rozmaite szlaki, krótkie i ciągnące się wielokilometrowymi serpentynami, łatwe lub nie do końca. Możesz zdecydować się na podejście bezpośrednie, wówczas do wyboru masz:
- szlak zielony lub żółty ze wsi Lubomin;
- szlak zielony z Gostkowa;
- szlak niebieski ze Strugi;
- szlak niebieski z Witkowa Śląskiego.
Najkrótszy prowadzi z Lubomina, a dojście nim pod samą wieżę zajmuje około 1 godziny i 10 minut. Dobrym punktem startowym dla tej drogi jest spory parking przy Bacówce. Jednak musisz liczyć się z tym, że w wybranym okresie może być płatny. Dostępność miejsc postojowych w okolicy masywu Trójgarbu jest duża, a sieć dróg dojazdowych rozbudowana. To sprawia, że niezależnie od tego, z której strony postanowisz zdobywać szczyt, z pewnością znajdziesz dogodne miejsce na pozostawienie auta.
Jeżeli nie zależy Ci specjalnie na czasie, a za to szukasz niezapomnianych wrażeń krajobrazowych, rozważ podejście północnym stokiem Trójgarbu. Od tej strony do wyboru masz na przykład:
szlak czerwony z Bogaczowic przez Czernicę (fragment od Czernicy na szczyt Trójgarbu można pokonać pobliskim szlakiem niebieskim do rozdroża przy Czereśni);
- szlak żółty przez rozdroże pod Jagodnikiem;
- szlak czarny przez Skrzyżowanie Siedmiu Dróg;
Wędrowanie masywem Trójgarbu może mieć wartość sentymentalną i turystyczną jednocześnie, ponieważ szczyt ten zaliczany jest do odznaki „Sudecki Włóczykij” oraz słynnego „Diademu polskich gór”. A jeśli to wciąż za mało, może skusisz się na inną formę pokonania drogi na szczyt? Od pewnego czasu organizowana jest w regionie wyjątkowa impreza cykliczna – Górski Półmaraton „Z flagą na Trójgarbie”. Dystans początkowy to 10 km, a rywalizacja ma raczej charakter dobrej zabawy w wyjątkowych, widokowo-krajobrazowych okolicznościach. Po co znowu wchodzić, skoro można wbiec?
Fot. Główne: Olidudlatdeysok via Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Może Cię także zainteresować:
- Góry Wałbrzyskie -co zobaczyć? Najważniejsze szczyty, szlaki i atrakcje
- Borowa – najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich z wieżą widokową
- Chełmiec – krótka trasa dla niezaawansowanych
- Suchawa – jak tam dojść? Przygotowanie do wycieczki w Góry Suche
- Masyw Śnieżnika zimą i latem – poznaj atrakcje na każdą porę roku