Cieślar – widokowy szczyt w Beskidzie Śląskim. Jak tam wejść?

Cieślar to jeden z najbardziej widokowych szczytów w Beskidzie Śląskim. Wznosi się on na wysokość 920 m n.p.m. w głównym grzbiecie Pasma Czantorii i Stożka. Ze szczytu Cieślara roztacza się imponująca panorama na Beskidy i Tatry.
cieślar

Cieślar – widokowa perła Beskidu Śląskiego

Cieślar to szczyt położony w Beskidzie Śląskim, w głównym grzbiecie Pasma Czantorii i Stożka. Wznosi się on na wysokość 920 m n.p.m. pomiędzy Soszowem Wielkim a Małym Stożkiem. Przez wierzchołek Cieślara przebiega granica państwowa między Polską a Czechami. Szczyt Cieślara wyróżnia się rozległą, niemal dookolną panoramą na Beskid Śląski i południową część Beskidu Śląsko-Morawskiego. Przy dobrej widoczności ze szczytu można podziwiać także majestatyczne Tatry

Na wierzchołku znajduje się tablica ze zdjęciem i opisem widocznych szczytów oraz charakterystyczna ławka wiślańska, będąca jedną z kilku tego typu konstrukcji ustawionych na okolicznych szczytach. To wszystko sprawia, że turyści chętnie odwiedzają to miejsce, tym bardziej że mogą zaplanować ciekawą i urozmaiconą wycieczkę. Do wyboru jest bowiem kilka tras.

Autor zdjęcia: PetrSajdok, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Szlak turystyczny na Cieślar – opis trasy z Wisły Jawornika

Ciekawą propozycją jest pętla szlakami z Wisły Jawornika licząca około 12 kilometrów. Rozpoczyna się ona przy bezpłatnym parkingu. Początkowo zielony szlak prowadzi w prawo, wznosząc się niezbyt stromo pod górę w kierunku Głównego Szlaku Beskidzkiego, który osiąga na wysokości 680 m n.p.m. w miejscu zwanym Beskidske Sedlo. Dalej trasa wiedzie czerwonym szlakiem w lewo, w stronę Soszowa. Pojawiają się widoki na czeską stronę granicy. Odcinek ten jest łagodny, widokowy i przyjemny. Zimą miejscami zalega śnieg i lód, szczególnie w okolicach szczytu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m.).

Mijając po drodze karczmę, kolej linową i stok narciarski, dociera się do schroniska na Soszowie. Najładniejsze widoki roztaczają się ze stoku. Następnie droga prowadzi nieco pod górę wśród drzew do kolejnej karczmy, za którą teren się wypłaszcza i ponownie staje się widokowy. Po lewej stronie otwierają się panoramy polskich gór, a po prawej czeskich. Rozległa polana z tablicą panoramiczną po lewej oznacza, że osiągnięto szczyt Cieślara. Nieco dalej pod drzewem znajduje się wiślańska ławeczka. Przy dobrej pogodzie widać stąd nie tylko szczyty Beskidów, ale i Tatr. 

Powrót do Wisły Jawornika wiedzie niebieskim szlakiem przez schronisko na Soszowie. Cała pętla zajmuje ok. 4 godziny spokojnego marszu.

Zobacz też:  Góra Czubatka – mniej znane szlaki w Górach Świętokrzyskich

Inne warianty wejścia na Cieślar

Na Cieślar wejść można także innymi szlakami:

  • z Przełęczy Kubalonka czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim przez Stożek Wielki (ok. 2,5h);
  • z Wisły Dziechcinki żółtym szlakiem przez Stożek Mały i dalej czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim (ok. 2,5h);
  • z Wisły Głębce zielonym, a następnie czerwonym szlakiem przez Mały Stożek (ok. 2,5h);

Atrakcje w okolicy Cieślara

W pobliżu Cieślara znajduje się kilka wartych odwiedzenia miejsc:

  • schronisko PTTK na Stożku oferujące noclegi i wyżywienie;
  • schronisko PTTK na Soszowie z restauracją serwującą regionalne dania;
  • stacja narciarska na Soszowie z kilkoma wyciągami zróżnicowanymi trasami;
  • Ośrodek Narciarski Złoty Groń w Istebnej z wyciągami i trasami zjazdowymi;
  • Izba Regionalna „Chata Kawuloka” w Istebnej prezentująca kulturę górali beskidzkich.

Jak przygotować się do wejścia na szczyt?

Planując wejście na Cieślara, warto odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim należy zadbać o wygodne, nieprzemakalne buty trekkingowe z dobrą przyczepnością oraz ubrać się na tzw. cebulkę, aby móc dostosować ubiór do zmiennych warunków pogodowych. W plecaku powinny znaleźć się: mapa, kompas lub GPS, prowiant i woda, termos z ciepłym napojem, apteczka, latarka i powerbank. Dobrze jest też zabrać kijki trekkingowe, które odciążą stawy podczas podejść i zejść. Wszystkie niezbędne akcesoria turystyczne dostępne są w sklepach sportowych Decathlon – warto uzupełnić ekwipunek przed wyjazdem.

Przed wyruszeniem na szlak koniecznie sprawdźmy prognozę pogody i poinformujmy bliskich o planowanej trasie. Szlaki na Cieślar są dobrze oznakowane, a najkrótsza trasa wiedzie z Wisły Jawornika przez Soszów Wielki.

Pochodzenie nazwy szczytu Cieślar

Nazwa góry Cieślar pochodzi od popularnego w Wiśle nazwiska. Już w 1621 roku, tuż po założeniu Wisły, notowano tam cztery osoby, które właśnie tak się nazywały. Współcześnie co dziesiąty mieszkaniec Wisły nosi to nazwisko. Co roku na górze odbywa się międzynarodowe spotkanie osób noszących nazwisko Cieślar. Zjeżdżają się oni nawet z odległych zakątków świata. 

Zobacz też:  Wielka Czantoria – widokowym szlakiem na lesistą kopułę w Beskidzie Śląskim

Cieślar to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę w Beskid Śląski. Trasy są tu stosunkowo łatwe, a widoki ze szczytu zachwycające. Warto zaplanować wejście tak, by móc spędzić chwilę na wierzchołkowej polanie, podziwiając panoramę i odpoczywając na wiślańskiej ławeczce.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts