Warto wiedzieć!
- Pierwotnie przy Wodospadzie Łomniczki miało powstać schronisko, jednak zostało zniszczone przez lawinę 3 marca 1902 roku, krótko po wybudowaniu.
- Ze szlaku widać wyłącznie górną część kaskad; dolna jest niewidoczna.
- Tylko jeden szlak wiedzie przy tym wodospadzie i umożliwia jego obejrzenie.
Wodospad Łomniczki – co warto wiedzieć?
Wodospad Łomniczki usytuowany jest na zachodnim części zbocza polodowcowego Kotła Łomniczki. Ma charakterystyczną, rozpierzchniętą formę, bo tworzy go wiele mniejszych potoczków łączących się w potok Łomniczka. Znajduje się nieco poniżej Równi pod Śnieżką i ciągnie przez około 300 metrów. To sprawia, że część tej górskiej atrakcji jest po prostu niewidoczna. W pewnym miejscu kaskady wodne przecinają odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego, spływając pod nim. To tutaj najczęściej turyści decydują się dotrzeć, jeśli ich celem jest wyłącznie zobaczenie Wodospadu Łomniczki.
Wodospad Łomniczki – którędy pójść, żeby go zobaczyć?
Istnieje kilka sposobów na to, aby dotrzeć do szlaku prowadzącego przy Wodospadzie Łomniczki. Zwykle jest to jednak dość długa trasa, którą można przejść w jedną stronę i się wrócić lub pójść dalej, robiąc większe koło. Oto kilka propozycji.
Czerwonym szlakiem z Orlinka w Karpaczu
To najłatwiejsza droga, która wiedzie Doliną Łomniczki przez niewielkie schronisko nad Łomniczką pod egidą PTTK, a dalej do Domu Śląskiego. Stąd możesz udać się na Śnieżkę albo położyć się spać i wyruszyć w dalszą drogę następnego dnia. Spacer tą trasą zajmuje 2:22 h i ciągnie się przez 5,5 km. Mniej więcej pod koniec szlak przecina Łomniczkę, tutaj widoczne są też Wodospady Łomniczka.
Żółtym szlakiem z Wilczej Poręby w Karpaczu
To alternatywna trasa z Karpacza do Głównego Szlaku Sudeckiego. Szlak żółty biegnie przez prawie cały Karpacz, ale schodzi z drogi asfaltowej na rogu ulicy Sarniej. Łączy się na chwilę ze szlakiem niebieskim, zwanym też Drogą Urszuli, by potem odbić w górę i wieść przy potoku Łomniczka. Ten malowniczy szlak w Sudetach Zachodnich łączy się z czerwonym w schronisku PTTK Nad Łomniczką. Cała trasa ma 5,6 km, a przejdziesz nią w 2:40 h.
Jak przygotować się do wędrówki?
Nawet jeśli planujesz jedynie dojście do schroniska Dom Śląski i z powrotem jedną z tras, musisz przygotować się na dłuższy spacer. Karkonoski Park Narodowy nie ma takich przewyższeń jak Tatry, ale nie należy go lekceważyć po czeskiej czy polskiej stronie. Wiedzie lasem, a także polanami. Cały niezbędny sprzęt na taką wędrówkę kupisz w sieci sklepów Decathlon. Przydadzą ci się:
- plecaki 10-40 litrów;
- buty trekkingowe;
- stuptuty – na deszczowe dni;
- polary turystyczne.
Pamiętaj, że jest to długa wycieczka, dlatego zawsze miej ze sobą zapas wody, przekąski oraz mapę. To szczególnie istotne dla zachowania bezpieczeństwa. Bierz też pod uwagę, że część szlaków jest zamknięta zimą, dlatego może się okazać, że wodospad Łomniczki zobaczysz wyłącznie w pozostałe miesiące.
Wodospad Łomniczki jest jedną z tych atrakcji, które chce zobaczyć wielu turystów. Długość i niezwykłość kaskad sprawiają, że w okresie letnim przy obiekcie spotkasz tłumy. Zaplanuj wycieczkę nieco wcześniej albo przenocuj w pobliskim schronisku, aby wyjść na szlak wczesnym rankiem.
Fot. Główne: Sławek Zawadzki via Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Może Cię także zainteresować:
- Łomniczka – perła Sudetów Zachodnich w pełnej krasie
- Łabski Wodospad. Karkonosze po czeskiej stronie
- Wodospad w Sopotni Wielkiej. Największy wodospad Beskidów
- Wodospad Siklawica – jak dojść? Niezbędne informacje
- Wodospad Czartów Młyn – atrakcja Bieszczad