Hala Pisana. Szlakiem na Diabli Kamień

Hala Pisana to jeden ze szczytów o charakterze polany, znajdujący się w Beskidzie Sądeckim. Nie jest tłumnie odwiedzany ze względu na swój niewybitny charakter. Jednocześnie w ładny dzień są stąd piękne widoki. Dowiedz się więcej o tym miejscu.
hala pisana - punkt widokowy, widoczne pogórze, drzewa i rośliny

To warto wiedzieć!

  • Niegdyś używana do wypasu, dziś Hala Pisana traci swój łąkowy charakter i coraz bardziej zarasta.
  • Hala o takiej samej nazwie znajduje się również w Tatrach, w Dolinie Kościeliskiej.
  • Przez Halę Pisaną prowadzą dwa szlaki, w tym Główny Szlak Beskidzki.

Hala Pisana w Beskidzie Sądeckim – najważniejsze informacje

Geograficznie Hala Pisana leży w Paśmie Jaworzyny Krynickiej na wysokości 1044 m n.p.m. Znajduje się w obrębie mało popularnej Polany Hala Pisana, o nieco większej powierzchni – mianem samej hali określa się zazwyczaj sam szczyt. Jest dość płaska, co ma sens w związku z jej pierwotnym wykorzystaniem. Niegdyś prowadzono tutaj bowiem wypas owiec i bydła. Dziś jest to obszar należący do Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Rozciąga się stąd widok m.in. na Pasmo Radziejowej.

Historycznie Hala Pisana nosi nazwę od czynności spisywania, czyli mierzenia terenu przez dawnych geodetów. Na obszarze tym ukrywali się m.in. żołnierze AK. Jeden z nich, Adam Kondolewicz, ps. „Błysk”, został zabity tutaj podczas obławy zorganizowanej przez gestapo. Z tego powodu przy szlaku prowadzącym przez halę znajduje się pomnik, który ma uczcić jego pamięć.

Diabli Kamień na Hali Pisanej

Diabli Kamień, znany też jako Czarci Kamień, to pomnik przyrody znajdujący się przy czerwonym Głównym Szlaku Beskidzkim. Jest to charakterystyczna, licząca 200 metrów wysokości wychodnia skalna zlokalizowana pod Wierchem nad Kamieniem (1084 m n.p.m.). Znajduje się tutaj punkt widokowy, który stanowi jedno z ciekawszych miejsc pod tym względem w całym Beskidzie Sądeckim

Zobacz też:  Hala Miziowa – schronisko PTTK, szlaki i atrakcje

Hala Pisana i Diabli Kamień – szlaki turystyczne

Istnieje kilka sposobów, aby dojść do Hali Pisanej, choć przechodzą przez nią tylko dwa szlaki. Z kolei tylko jeden z nich poprowadzi cię przy Diablim Kamieniu. Poniżej znajdziesz wszystkie szczegóły.

Szlak żółty z Piwnicznej-Zdroju

Szlak żółty z Piwnicznej leżącej nad Popradem jest najprostszym sposobem na dotarcie do samej Hali Pisanej. Warto jednak wiedzieć, że na krótkim dystansie zaledwie 7,8 km suma podejść wynosi 705 metrów, dlatego wycieczka przez Przełęcz Bukowinę trwa aż 3:07 h. Jeśli chcesz przejść stąd pod Diabli Kamień, instrukcje znajdziesz w akapicie o Głównym Szlaku Beskidzkim.

Szlak niebieski z Piwnicznej-Zdroju lub Łomnicy-Zdroju

Choć szlak ten prowadzi z Piwnicznej, ma wtedy długość aż 13,6 km. O wiele korzystniej jest dojechać do parkingu pod koniec Łomnicy-Zdroju i stamtąd wybrać się na wycieczkę. W takim przypadku wychodzi jedynie 8,7 km, które można pokonać w 3:17 h – na początku niestety częściowo asfaltem. Po drodze można zobaczyć wodospad pod 77. Na Hali Łabowskiej szlak zmienia się w czerwony i wiedzie wprost na Halę Pisaną obok Diablego Kamienia.

Głównym Szlakiem Beskidzkim na Halę Pisaną

hala pisana - widoczny szlak, drzewa iglaste, niebo i roślinność
Fot. Jerzy Opiola via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Na Halę Pisaną można dojść też Głównym Szlakiem Beskidzkim, czyli szlakiem czerwonym. Taka wycieczka z Rytra zajmuje 8,6 km i 3:31 h w jedną stronę. Mijasz przy okazji schronisko Cyrla, ale nie Diabli Kamień. Z drugiej strony możesz dojść do Hali Pisanej z Krynicy-Zdroju, jednak jest to długa wycieczka, która trwa 7:02 h i wymaga pokonania dystansu 21 km. Plusem jest to, że możesz minąć schronisko PTTK Jaworzyna Krynicka i schronisko PTTK na Hali Łabowskiej. Wzdłuż szlaku mija się głównie tereny leśne i przydrożne kapliczki.

Przygotowanie do wycieczki na Halę Pisaną i Diabli Kamień

Bez względu an to, którą z tras wybierzesz, ile postojów zaplanujesz i jaki będzie twój czas przejścia szlaku, musisz mieć odpowiednie wyposażenia. Beskid jest dość rozległy i choć mało wybitny, słynie z momentami ostrych podejść. Na szczęście całe niezbędne wyposażenie kupisz w sklepach sieci Decathlon. Przydadzą ci się:

Zobacz też:  Hala Barankowa. Bacówka Zawoja i owce
hala pisana widok na grzbiet. widoczny szlak, roślinność, niebo i drzewa
Fot. Jerzy Opiola via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
  • buty trekkingowe;
  • ochrona przed insektami;
  • kijki trekkingowe;
  • koszulki turystyczne.

Hala Pisana jest rzadko odwiedzana, choć jako cel naszej wycieczki może sprawdzić się doskonale. Trasy na grzbiet mają różną długość, stąd trafią w gusta wszystkich wędrowców. Pamiętaj, aby przed wejściem na szlak sprawdzić pogodę i odpowiednio przygotować się do wędrówki, bez względu na jej długość czy stopień trudności.

Fot. główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też