Dolina Olczyska – szlak z Jaszczurówki na Wielki Kopieniec

Dolina Olczyska to jedna z reglowych dolinek pomiędzy Zakopanem a głównym łańcuchem Tatr. Jej powierzchnia wynosi zaledwie 4,5 km². To świetne miejsce na spokojny spacer, połączony ze zdobyciem niewysokich szczytów Nosala i Kopieńca. Jak przebiega wycieczka zielonym szlakiem z Jaszczurówki na Wielki Kopieniec?
Dolina Olczyska wycinka

Na spacer Doliną Olczyską wybierają się głównie rodziny z dziećmi, turyści ze słabszą kondycją oraz osoby, które po raz pierwszy przyjechały w Tatry. Zdarza się też, że szlakiem podążają wprawieni turyści, bo dopiero co wyszli z pociągu, więc chcą rozgrzać nogi i przyzwyczaić organizm do wysiłku. Szlak na Kopieniec to także dobry wybór, jeśli pogoda nie zachęca do wyprawy w wysokie partie Tatr. Warto wybrać się na taką wycieczkę, bo widoki ze szczytu Wielkiego Kopieńca są po prostu cudowne. Podoba ci się pomysł takiego spaceru? W dalszej części artykułu znajdziesz więcej informacji na temat Doliny Olczyskiej.

Jaszczurówka. Przy okazji obejrzyj zabytkową drewnianą kaplicę

Dolina Olczyska potok

Jaszczurówka to dzielnica Zakopanego, położona wzdłuż Drogi Oswalda Balzera, pomiędzy Bystrem, Olczą, Chabówką a granicą Tatrzańskiego Parku Narodowego. W tej dzielnicy, przy głównej ulicy, naprzeciw przystanku autobusowego, znajduje się wylot Doliny Olczyskiej, a zarazem początek zielonego szlaku turystycznego. Na Jaszczurówce warto zwiedzić drewnianą kaplicę Najświętszego Serca Jezusowego. Świątynia znajduje się pomiędzy ostrymi zakrętami drogi i jest przepięknym zabytkiem drewnianej architektury sakralnej. Powstała w 1907 roku na podstawie projektu Stanisława Witkiewicza, jako jedna z pierwszych budowli w stylu zakopiańskim.

Wycieczka zielonym szlakiem przez Dolinę Olczyską

Przed wejściem na trasę znajduje się niewielki bezpłatny parking. Kursują tędy również autobusy komunikacji publicznej. Szlak jest łatwy, wiedzie głównie po płaskim terenie dnem Doliny Olczyskiej. Kilka razy przejdziesz przez drewniane mostki łączące brzegi Olczyskiego Potoku. Nie będzie to męcząca wędrówka, bo dopiero pod wierzchołkiem zaczniesz nabierać wysokości. Jednak warto pamiętać, że skala trudności wędrówki po tatrzańskich szlakach zmienia się w zależności od pogody. Po obfitych deszczach nawierzchnia może być błotnista, a buty będą się ślizgać po wystających korzeniach. Warto wtedy mieć ze sobą kijki trekkingowe, które pomogą przejść najtrudniejsze odcinki.

Zobacz też:  Góry Skandynawskie – czy warto wybrać się na szlaki i atrakcje?

Dolina Olczyska. Jaszczurki, wartki potok i kojąca zieleń lasu

Niedaleko za budką z biletami wstępu znajduje się Ośrodek Ochrony Czynnej Płazów i Gadów. Nie wszyscy wiedzą, że na tym obszarze roślinność i pozostałości dawnego kąpieliska termalnego sprzyjają występowaniu żab, żółwi i jaszczurek. Łatwo zatem te stworzenia można tu spotkać, choć raczej chowają się w zaroślach. Od nich też pochodzi nazwa dzielnicy Jaszczurówka. Szlak zielony wiedzie dalej pomiędzy Nosalem a zalesionymi zboczami Małego Kopieńca w stronę Polany Olczyskiej. Sporo tu ziół, liściastych krzewów i młodych drzew, a ich zapach jest wprost zniewalający. Niestety, w wyższych partiach terenu, gdzie przeważa las świerkowy, widać skutki niszczycielskiej działalności wiatrów halnych i kornika drukarza, szkodnika, który osłabia drzewostan Tatr w Dolinie Olczyskiej.

Dolina Olczyska. Wywierzysko i polana pasterska

Polana Olczyska to miejsce, gdzie dawniej wypasano owce. Pozostały po tamtych czasach szałasy pasterskie, które przypominają o rolniczej i pasterskiej przeszłości Podhala. Kolejne szałasy zobaczysz na Polanie Kopieniec. Na Polanie Olczyskiej tej swoje źródła ma Olczyski Potok, a te źródła to wywierzysko olczyskie. W tym miejscu odchodzi w prawo żółty szlak na Nosalową Przełęcz, skąd możesz wejść na Nosal (1206 m n.p.m.). To łatwe do zdobycia wzniesienie z cudowną panoramą miasta i szczytów górujących nad Doliną Gąsienicową. Świetnie widać z niego również Giewont i Czerwone Wierchy.

Wielki Kopieniec z widokiem na Orlą Perć

Szlak wiedzie w stronę Polany Kopieniec i pnie się łagodnie na szczyt Wielkiego Kopieńca (1328 m n.p.m.). Podejście ma długość około 1,5 km. Z wierzchołka rozciąga się olśniewająca panorama otoczenia Hali Gąsienicowej. Duże wrażenie robi zwłaszcza grań Orlej Perci, a także Żółta Turnia i masyw Wołoszyna. Widać też wyraźnie rozdeptaną drogę przez Skupniów Upłaz na Halę Gąsienicową. Oczywiście, jeśli tylko chmury nie zasłonią gór, bo pogoda w Tatrach jest kapryśna i zawsze przed wyjściem trzeba sprawdzić prognozę. Z drugiej strony rozciągają się malownicze widoki podhalańskie wioski i przysiółki, w tym Olczę, Chabówkę i Toporową Cyrhlę. 

Powrót szlakiem do Toporowej Cyrhli

Możesz wrócić tą samą drogą lub pójść dalej zielonym szlakiem, który łączy się ze szlakiem czerwonym z Psiej Trawki. Tą trasą wyjdziesz na Drogę Oswalda Balzera we wsi Toporowa Cyrhla, skąd wrócisz do centrum busem. Cała trasa ma długość około 7 km, a jej przejście bez przystanków zajmuje 2,5 godziny. Kopieniec to szczyt łatwo dostępny zimą, jeśli tylko szlak jest przetarty. Wierzchołek ten jest często wybierany na pierwszy zimowy trekking w górach, choć konieczne są wtedy rakiety śnieżne lub raki. Wybór zależy od tego, czy jest dużo sypkiego śniegu, czy też na szlaku zalega pokrywa z lodu i zamarzniętego błota.

Zobacz też:  Tatry Wysokie – najwyższe szczyty, najlepsze szlaki

Wycieczka na Wielki Kopieniec. Co zabrać ze sobą?

Wędrówka na Kopieniec jest łatwa i krótka, ale to nie znaczy, że możesz wyjść bez przygotowania. Poza tym taki spacer zwykle poprzedza poważniejsze wyprawy, a wtedy niezbędne jest odpowiednie wyposażenie turystyczne. Kupisz je w sklepach sieci Decathlon, gdzie znajdziesz:

  • buty i kijki trekkingowe;
  • wygodna odzież, w tym spodnie sportowe, koszulka, bluza z polarem i bielizna termoaktywna;
  • nakrycie głowy i kurtka na wypadek pogorszenia pogody;
  • rakiety śnieżne lub raczki na zimowe wędrówki;
  • plecak turystyczny, do którego schowasz wodę, przekąski, telefon z wgraną mapą szlaków lub tradycyjną mapę papierową.

Wiesz już, jak wygląda szlak przez Dolinę Olczyską na Kopieniec Wielki. Jest to łatwa wycieczka, a jeśli nie dasz rady wejść na szczyt, odpoczniesz na polanie i wrócisz tą samą drogą.

Poznaj także inne doliny:


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts