Dolina Żarska – szlaki turystyczne, atrakcje i ciekawostki

Dolina Żarska, jedna z najmniejszych dolin walnych w słowackich Tatrach Zachodnich, przyciąga turystów swoim pięknem i ciekawą historią. Liczne szlaki turystyczne pozwalają na odkrywanie jej uroków, a atrakcje sprawiają, że trudno się tu nudzić. Jak spędzić tu czas?
Dolina Żarska

Gdzie znajduje się Dolina Żarska?

Dolina Żarska znajduje się w słowackich Tatrach Zachodnich i zajmuje powierzchnię 17,5 km². Rozciąga się na długości 7 km, co czyni ją jedną z najmniejszych dolin walnych w Tatrach. Dolina sięga Banówki przez Hrubą Kopę i Trzy Kopy aż po Rohacz Płaczliwy. Jej prawe obramowanie stanowi grań Rosochy, a lewe grań Barańców i Gołego Wierchu.

Wylot Doliny Żarskiej znajduje się w słowackich miejscowościach Żar i Smreczany, od których pochodzi nazwa doliny. Wysokość doliny waha się od 900 m n.p.m. przy wylocie do 2184 m n.p.m. na szczycie Barańca. Dnem doliny płynie potok Smreczanka, będący dopływem Wagu.

Miejsce jest bardzo atrakcyjne dla turystów, ponieważ znajduje się zaledwie 14 km od Liptowskiego Mikulasza. Miasto jest jednym z największych ośrodków narciarskich (ośrodek Jasna Chopok), znajduje się tu również słynna Tatralandia.

Dolina Żarska schronisko
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Atrakcje przyrodnicze Doliny Żarskiej

Górne piętro Doliny Żarskiej tworzą dwa lodowcowe kotły – Wielkie Zawraty i Małe Zawraty, oddzielone przez Pośredni Groń. Te imponujące formacje skalne są świadectwem zlodowacenia doliny w przeszłości. Bocznymi odgałęzieniami doliny są Dolina Bystrego Potoku i dolina Łuczywnik.

Budowa geologiczna i roślinność

Dolina Żarska zbudowana jest głównie z łupków krystalicznych i gnejsów, a w najwyższych partiach szczytowych występują granitoidy. O zlodowaceniu doliny świadczą charakterystyczne elementy rzeźby terenu, takie jak U-kształtny przekrój doliny, kotły lodowcowe, strome podcięcia skalne w stokach oraz moreny.

W zagłębieniach polodowcowych znajdują się dwa niewielkie stawki. W przeszłości dolina była intensywnie wypasana, co doprowadziło do niemal całkowitego wylesienia. Obecnie, po włączeniu obszaru do TANAP-u i zaprzestaniu wypasu, dolina stopniowo porasta lasem i kosodrzewiną, odtwarzając typowe dla Tatr piętra roślinności.

Zobacz też:  Dolina Wielicka – położenie, budowa geologiczna, szlaki, ciekawostki

Atrakcje turystyczne Doliny Żarskiej

Dolina Żarska ma bogatą historię związaną z działalnością górniczą i pasterską. Jedną z głównych atrakcji doliny jest Niedźwiedzia Sztolnia, jedyna w całych Tatrach zachowana w całości kopalnia rud. Prawdopodobnie służyła do wydobycia złotonośnego pirytu. Choć dokładny czas prowadzenia prac wydobywczych nie jest znany, w kopalni wyryta jest data 1832. Od kwietnia 2012 r. Niedźwiedzia Sztolnia udostępniona jest do zwiedzania.

Dolina Żarska kopalnia sztolnia
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Turystyka w Dolinie Żarskiej

Dolina Żarska od dawna przyciągała turystów. Już w 1813 r. przemierzał ją Göran Wahlenberg w drodze na Rohacze, a zimą 1889 r. dolinę odwiedził Alois Gebaur. Współcześnie oparciem dla turystyki jest Schronisko Żarskie, znajdujące się w środkowej części doliny na wysokości 1280 m n.p.m., oraz ośrodki turystyczno-wypoczynkowe u wylotu doliny.

Dzięki Magistrali Tatrzańskiej możliwe jest także korzystanie z autokempingu „Raczkowa” (pole namiotowe) i innych ośrodków turystycznych u wylotu sąsiedniej Doliny Wąskiej. Przy Schronisku Żarskim znajduje się Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr Zachodnich, upamiętniający osoby, które straciły życie w tej części Tatr.

Szlaki turystyczne w Dolinie Żarskiej

Dolina Żarska oferuje wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności, pozwalających na odkrywanie jej uroków. Dnem doliny prowadzi ścieżka edukacyjna, wzdłuż której ustawione zostały tablice informacyjne. Z doliny można także dostać się na grań główną Tatr Zachodnich.

Przez dolinę biegną:

  • niebieski szlak turystyczny od wylotu Doliny Żarskiej wzdłuż Smreczanki do Schroniska Żarskiego, skąd można przejść do Smutnej Przełęczy i Doliny Rohackiej;
  • zielony szlak turystyczny z Banówki przez Jałowiecką Przełęcz do Schroniska Żarskiego, dalej można się kierować do Rozdroża pod Bulą, na Żarską Przełęcza, następnie aż na Otargańce.

Dla bardziej doświadczonych turystów dostępne są szlaki na boczne granie doliny – grań Rosochy i grań Barańców. Warto pamiętać, że wędrówki w wyższe partie Tatr wymagają odpowiedniego przygotowania i sprzętu oraz znajomości zasad bezpieczeństwa w górach.

Zobacz też:  Koprowa Dolina – informacje i szlaki turystyczne

Należy przede wszystkim zaplanować trasę odpowiednią do swoich możliwości i doświadczenia:

  • sprawdź aktualną pogodę i warunki na szlaku;
  • spakuj niezbędny ekwipunek – wygodne, nieprzemakalne buty, ciepłe ubrania, mapę, prowiant i wodę (potrzebny sprzęt i akcesoria kupisz w sklepie Decathlon);
  • poinformuj bliskich o planowanej trasie;
  • wyrusz wcześnie rano, najlepiej w towarzystwie;
  • zachowaj rozsądek i ostrożność na szlaku, szanując przyrodę i innych turystów.

Dolina Żarska i okolice – idealne miejsce na urlop

Dolina Żarska to niezwykłe miejsce w słowackich Tatrach Zachodnich, które zachwyca swoim pięknem i różnorodnością. Liczne szlaki turystyczne, atrakcje przyrodnicze i historyczne oraz dobre zaplecze turystyczne sprawiają, że jest to idealna destynacja dla miłośników gór. Niezależnie od stopnia zaawansowania i preferencji, każdy znajdzie tu coś dla siebie – od spokojnych spacerów dnem doliny po wymagające wspinaczki na tatrzańskie szczyty.

Planując wycieczkę do Doliny Żarskiej, warto zapoznać się z aktualnymi warunkami na szlakach oraz zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i rozsądnemu planowaniu pobyt w Dolinie Żarskiej dostarczy niezapomnianych wrażeń i pozwoli w pełni docenić piękno słowackich Tatr.

Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts