Dolina Suchej Wody w Tatrach. Opis szlaku

Dolina Suchej Wody Gąsienicowej to dolina walna przebiegająca dokładnie na granicy między Tatrami Zachodnimi i Wysokimi. Nie jest to jednak jedyna rzecz, która ją wyróżnia. Sprawdź, jakie szlaki wiodą tym miejscem.
Dolina Suchej Wody

Schronisko „Murowaniec” jest jedną z najczęściej odwiedzanych lokalizacji w Tatrach. Wiele osób nie wie, że aby do niego dojść, można wybrać jeden ze szlaków biegnących doliną znaną jako Dolina Suchej Wody Gąsienicowej. Nazwa ta jest bardzo adekwatna. Dlaczego? Tego dowiesz się z naszego artykułu, w którym poznasz też szczegóły wędrówki w tamtych stronach.

Dolina Suchej Wody – podstawowe informacje

Dolina Suchej Wody szlak

Na początek warto wyjaśnić, skąd Dolina Suchej Wody wzięła swoją nazwę. Otóż przez jej dno biegnie tak zwana Sucha Woda, czyli potok, którego… często nie widać. Wszystko dlatego, że korytem przepływa tylko wówczas, gdy wody jest pod dostatkiem. W innych przypadkach potok Suchej Wody płynie po prostu podziemnymi korytarzami. Co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu?

Charakterystyka doliny

Dla precyzji warto dodać, że nazwę Dolina Suchej Wody stosuje się głównie do dolnej części właściwej doliny, w której znajdują się m.in. Toporowy Staw Niżni i Wyżni. Z kolei górna część bardziej znana jest jako Dolina Gąsienicowa i Dolina Pańszczycy lub po prostu Pańszczyca. Ta pierwsza z kolei rozdziela się na Czarną i Zieloną Dolinę Gąsienicową, z czego pierwsza znajduje się na wschód, a druga na zachód od Kościelca. Jednocześnie górna część Doliny Suchej Wody ma również sporo jezior i stawów, m.in. Czarny Staw Gąsienicowy, największy z nich.

Sama Dolina Suchej Wody ma długość ok. 8 km i powierzchnię ok. 21 km². Pod względem budowy Tatr obszar ten znajduje się mniej więcej przy głównej grani, po jej północnej stronie. Dolina Suchej Wody została ukształtowana ze skał osadowych i granitoidów. To dolina polodowcowa, walna. Ma niezwykle ciekawą rzeźbę, ale i interesujące cechy przyrodnicze, np. w formie pierwotnego lasu czy torfowisk.

Zobacz też:  Hala Gąsienicowa - szlak wysoko w Tatrach i u progu marzeń

Wokół Doliny Suchej Wody Gąsienicowej można podziwiać wiele szczytów, tworzących wyjątkowy krajobraz tamtego obszaru. Są to m.in.:

Dolina Suchej Wody – szlaki turystyczne

Dolina Suchej Wody rowery

Co ciekawe, nie ma zbyt wielu szlaków, które biegną samą Doliną Suchej Wody w jej dolnym piętrze. Warto jednak brać poprawkę na to, że również górna część należy pod względem topograficznym do tego właśnie obszaru. Z tego powodu przedstawimy wszystkie szlaki w tej okolicy.

Czarny szlak z Brzezin do Murowańca

Jednym z podstawowych szlaków jest ten biegnący z Brzezin przy drodze Oswalda Balzera przez Suchą Wodę i Psią Trawkę aż do schroniska PTTK „Murowaniec”. Szlak ten został utwardzony, aby ułatwić dojazd do schroniska zaopatrzenia, a także służb ratunkowych, jeśli to konieczne. Warto wiedzieć jednak, że można iść nim dalej. Wiedzie obok stacji dolnej kolejki Gąsienicowej, wjeżdżającej od tej strony na Kasprowy Wierch. Jeśli miniesz ten punkt, dojdziesz nad Zielony Staw Gąsienicowy i przez Świnicką Przełęcz na Świnicę. 

Szlak do Hali Gąsienicowej z Brzezin pokonasz w mniej więcej dwie godziny – to dystans 6,3 km. Z kolei od schroniska na Świnicę idzie się kolejne 4,5 km przez ok. 3 godziny. Szlak jest wymagający i raczej nieodpowiedni dla źle przygotowanych turystów.

Szlak czerwony z Toporowej Cyrhli

Szlak ten jest o tyle nietypowy, że raczej przecina Dolinę Suchej Wody, niż nią prowadzi. Jeśli w Psiej Trawce skręcisz na opisany wyżej szlak czarny, dojdziesz do schroniska. Z kolei pójście cały czas czerwonym szlakiem może doprowadzić cię nawet do Morskiego Oka – 15 km pokonasz w około 5 godzin, przechodząc m.in. przez Dolinę Waksmundzką.

Zobacz też:  Hala Jaworowa z Brennej. Trasa, atrakcje i ciekawostki

Szlaki z Kuźnic do schroniska PTTK

Alternatywę stanowi wyjście z Kuźnic, czyli części Zakopanego. Do schroniska na Hali Gąsienicowej można tutaj przejść szlakiem żółtym, biegnącym częściowo wzdłuż potoku Jaworzynka, albo szlakiem niebieskim (początkowo połączonym z zielonym), prowadzącym przez Skupniów Upłaz. Obie te drogi łączą się w Karczmisku, czyli na Przełęczy między Kopami, a potem biegną do schroniska. Szlak żółty zajmie nieco ponad 2 godziny i ma 4,7 km długości. Podobny dystans i czas przejścia dotyczy szlaku niebieskiego, który uważany jest za nieco łatwiejszy.

Gdzie iść ze schroniska w Hali Gąsienicowej?

Możliwymi celami wędrówki są:

  • Kościelec (3,3 km, 1:55 h);
  • Zawrat (4,2 km, 2:30 h);
  • przełęcz Krzyżne (5,1 km, 5:15 h);
  • Rówień Waksmundzka (5,6 km, 2:10 h).

Schronisko jest też punktem startowym dla osób, które chcą przejść Orlą Perć. Wszystkie te szlaki znajdują się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

Jaki sprzęt przyda się w Dolinie Suchej Wody?

Z uwagi na niskie zagrożenie lawinowe TPN dopuszcza możliwość wędrówki doliną również zimą. Zależnie od pory roku i wybranego szlaku potrzebujesz wyposażenia, które znajdziesz w sklepach sieci Decathlon. Przydadzą się:

  • rakiety śnieżne, nakładki na buty – do wędrówki, gdy leży śnieg;
  • rękawiczki trekkingowe – w wyższe partie gór;
  • buty trekkingowe za kostkę;
  • skarpety turystyczne dobrze dobrane rozmiarem do stopy.

Zanim wybierzesz się do Doliny Suchej Wody, przemyśl, jaką trasę chcesz pokonać. Mierz siły na zamiary i dobrze przygotuj się pod kątem sprzętu. 

Poznaj także inne doliny:


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Hala Ornak. Szlaki i schronisko w Dolinie Kościeliskiej
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts