Dolina Roztoki w Tatrach. Schronisko i szlaki turystyczne

Dolina Roztoki należy do największych i najpiękniejszych dolin po polskiej stronie Tatr Wysokich. Turyści uwielbiają ten rejon ze względu na malownicze widoki, wodospady na Potoku Roztoka i bujną zieleń. Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego warto wybrać się w to miejsce.
Dolina Roztoki

Kto choć raz szedł szlakiem przez Dolinę Roztoki do Doliny Pięciu Stawów, ten wie, że to miejsce niemal magiczne. Spacer przez dolinę jest ucztą dla wszystkich zmysłów. Szum potoku i żywioł wodospadów, intensywny zapach zieleni. Nieco mozolna wędrówka pod górę po kamieniach, przerywana odpoczynkiem na robienie zdjęć i posiłek. A na końcu cud natury, czyli wodospad Wielka Siklawa, którego widok wynagradza całe zmęczenie. Prawda, że brzmi pięknie? Po prostu musisz tam być i zobaczyć to na własne oczy, ale zanim pojedziesz, przeczytaj ten artykuł.

Dolina Roztoki. Powierzchnia i położenie na mapie TPN

Dolina Roztoki szlak

Dolina Roztoki i sąsiadująca z nią Dolina Pięciu Stawów są odgałęzieniem Doliny Białki. Patrząc na mapę TPN-u, znajdziesz Roztokę w pobliżu Palenicy Białczańskiej, pomiędzy Doliną Waksmundzką a Doliną Pięciu Stawów. Dolina Roztoki jest przykładem U-kształtnej polodowcowej doliny, a jej powierzchnia wynosi 7 km². Aby dostać się do doliny z Zakopanego, musisz dojechać samochodem albo busem na parking na Palenicy Białczańskiej. Stamtąd czeka cię jeszcze godzinny spacer asfaltową drogą w kierunku Morskiego Oka. Trasa przecina tę dolinę na wysokości potoku i głośnych kaskad, zwanych Wodogrzmotami Mickiewicza. To miejsce to tzw. Polana przy Wodogrzmotach. Ustawiono tu kilka ławek, na których możesz odpocząć i nacieszyć oczy widokami.

Schronisko PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki

Polanę przy Wodogrzmotach przecina pieszy szlak turystyczny, znakowany na zielono. W prawo szlak prowadzi dnem doliny aż do Pięciu Stawów Polskich. W lewo zaś odchodzi szlak do schroniska Roztoka. Ten klimatyczny drewniany budynek stoi na wysokości 1031 m n.p.m. Powstał w 1913 roku, choć pierwsze schronisko założono tu w 1876 roku. Schronisko w Dolinie Roztoki jest nieco na uboczu, przez co nie wszyscy o nim wiedzą. Przychodzą tu głównie wprawieni wędrowcy, znający większość tatrzańskich szlaków. Poza tym to ulubione miejsce spotkań przewodników tatrzańskich i taterników. Oferuje noclegi (konieczność wcześniejszej rezerwacji) oraz smaczne posiłki, a także możliwość skorzystania z sanitariatów (płatne WC i prysznice).

Magia przyrody, czyli wodospady na Potoku Roztoka

Już po około półgodzinnym marszu z Palenicy Białczańskiej usłyszysz charakterystyczny odgłos. To szum Wodogrzmotów MickiewiczaTrzy niewysokie kaskady spadają z progów skalnych na Potoku Roztoka, który wypływa z Wielkiego Stawu Polskiego. Niestety, z wysokości mostu widać tylko kaskadę środkową. Nie ma możliwości bezpiecznego podejścia nad potok. Za to możesz podejść blisko pod potężny Wodospad Siklawa, który ma 70 metrów wysokości i spływa z hukiem z progu Ściany Stawiarskiej, oddzielającej Roztokę od Pięciu Stawów. Wielka Siklawa jest największym polskim wodospadem. Zanim jednak do niej dotrzesz, musisz przejść ok. 6 km zielonym szlakiem.

Zobacz też:  Śnieżne Kotły pod Łabskim Szczytem i ich wielkie tajemnice

Szlak turystyczny do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Dolina Roztoki las

Czas przejścia przez Roztokę do Doliny Pięciu Stawów Polskich zajmuje ok. 2,5 godziny. Szlak na początkowym odcinku pnie się pod górę po kamieniach, po czym teren wypłaszcza się. Trasa przecina w kilku miejscach potok, a drewniane mostki dodają uroku wędrówce.Szlak wiedzie przez las. Idzie się na ogół wygodnie i niezbyt męcząco. Po około 2 km dociera się do polany Nowa Roztoka, na której stoi szałas pasterski. Tu zwykle turyści robią przerwę na odpoczynek i posiłek, dziwiąc się, że zwykłe przekąski i kanapki smakują w takim miejscu niczym wykwintne dania. 

Las kończy się, a zaczyna piętro kosodrzewiny. Otwierają się widoki na masyw Wołoszyna i Buczynowe Turnie. Szlak pnie się coraz wyżej po kamieniach i progach skalnych. Na wysokości 1420 m odchodzi w lewo czarny szlak, którym dojdziesz bezpośrednio do schroniska PTTK w Dolinie 5 Stawów. Zielony szlak wiedzie zaś obok Siklawy po wyślizganych progach skalnych. Zachowaj tu ostrożność, aby się nie pośliznąć. W razie ulewy albo po opadach deszczu wybierz szlak czarny. Na progu doliny, na wysokości Wielkiego Stawu, trasa zielona łączy się z niebieską, wiodącą z Hali Gąsienicowej przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka.

Wycieczka w Tatry. Jak się przygotować?

Dolina Roztoki potol

Wędrówka po tatrzańskich szlakach wymaga odpowiedniego przygotowania i wyposażenia. Jeśli planujesz całodzienne wyprawy, koniecznie już wcześniej zadbaj o kondycję. Przed wyjazdem zrób zakupy w sklepie Decathlon, bo właśnie tam kupisz wszystko, czego potrzebuje turysta górski:

  • solidne buty trekkingowe i kijki nordic walking;
  • wygodną odzież, w tym spodnie, które nie krępują ruchów, z odpinanymi nogawkami, a także bluzę ocieplaną;
  • kurtkę przeciwdeszczową i nakrycie głowy;
  • plecak, do którego schowasz przekąski, wodę, mapę szlaków i kurtkę;
  • latarkę na wypadek wracania po zmroku.
Zobacz też:  Tatry - 10 najpiękniejszych szlaków. Górskie trasy Podhala i TPN

Wiesz już, dlaczego warto wybrać się na wycieczkę szlakiem przez Dolinę Roztoki. Skompletuj wyposażenie, zaplanuj urlop i spakuj walizkę.

Poznaj także inne doliny:


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts