Srebrna Góra – największa górska twierdza w Europie i nie tylko

Położona na przełęczy Gór Sowich i Bardzkich wieś Srebrna Góra oferuje atrakcję na skalę europejską – Twierdza Srebrnogórska to obiekt, którego zwiedzanie należy uznać za obowiązkowy punkt programu na Dolnym Śląsku. Sprawdź, jak zorganizować wycieczkę dla całej rodziny.
srebrna góra

W niespodziewanie kameralnej atmosferze, pomiędzy zieleniejącymi pagórkami Dolnego Śląska ukrywa się wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Wielu turystów już je zwiedziło, jednak równie dużo nie wie o jego istnieniu. To zaskakujące, bo twierdza Srebrna Góra jest obiektem od lat zaliczanym do dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji tego regionu.

Twierdza Srebrna Góra – atrakcja, którą warto zwiedzić z całą rodziną

Srebrna Góra twierdza

W Sudetach Środkowych, a dokładniej w paśmie Gór Sowich na miejscu największego obniżenia terenu, w 1765 roku rozpoczęto budowę największej górskiej twierdzy. Miała ona strategiczne znaczenie dla ówczesnych włodarzy pruskich, ponieważ zapewniała możliwości obrony i monitorowania głównego szlaku militarnego, poprowadzonego wąską linią przełęczy. Położona na dwóch wzniesieniach, Warownej Górze oraz Ostrogu, Twierdza Srebrna Góra zajmuje 100 ha i ciągnie się na długość aż 3 km. Zachowana do dziś w doskonałym stanie, pełni funkcje turystyczno-kulturowe i oferuje liczne atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jeżeli planujesz weekendowy wypad z rodziną właśnie na Dolny Śląsk, to miejsce musicie zobaczyć.

Zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra – to musisz wiedzieć

Do zwiedzania udostępniony jest cały kompleks fortyfikacyjny, zarówno jego część centralna, Donjon, jak i fort Spitzberg Ostróg. Zobaczysz je pod opieką przewodnika, który, ubrany w strój z epoki, przeprowadzi cię przez kręte korytarze podziemne oraz ciekawe sale ekspozycyjne. Wraz z nim przemierzysz m.in.:

  • rozległe kazamaty;
  • podziemny most zwodzony;
  • najgłębszą fosę w kraju;
  • zewnętrzną wystawę artylerii.

Wielką frajdą dla najmłodszych będzie wystrzał z repliki działa, uznawanego za największe na całym Śląsku. Organizacja wewnętrzna obiektu oraz przygotowane atrakcje mają za zadanie zainteresować wszystkich turystów, niezależnie od wieku czy wiedzy historycznej, dziejami górskiej fortecy.

Zobacz też:  Przehyba – jakie szlaki doprowadzą Cię na szczyt?

Ciekawą opcją jest nocne zwiedzanie obiektu oraz uczestnictwo w grach historycznych. Odbywa się tu także Święto Twierdzy. Bilet normalny na zwiedzanie z przewodnikiem kosztuje 32 zł, a ulgowy 24 zł. Dzieci do lat 4. mogą wejść bezpłatnie. Główny parking znajduje się na przełęczy w Srebrnej Górze, pomiędzy Fortem Ostróg a Donjon. Za całodzienny postój zapłacisz tam ok. 10 zł, jednak w sezonie trudno o miejsca. Do głównej bramy fortyfikacji centralnej prowadzi żółty szlak, a przejście zajmuje około 15-20 minut. Po dotarciu na górę na zwiedzanie warto przeznaczyć od 1,5 do nawet 3 godzin.

Tajemniczy Dolny Śląsk – z twierdzy Srebrna Góra na szlak

Srebrna Góra mgła na szlaku

Strategicznie zlokalizowana wieś Srebrna Góra i jej największa fortyfikacja górska w Europie to przykład, jak wielkie perły krajoznawstwa, kultury i historii można znaleźć na “własnym podwórku”. Ciekawe wystawy, pokazy militarne, strzały z broni prochowej, eventy tematyczne oraz nieoczekiwani mieszkańcy obiektu, kozy i owce, sprawiają, że czas tutaj spędzony z pewnością będzie udany. Pamiętaj tylko, że większość tras fortyfikacji biegnie pod ziemią, a tam temperatura wynosi ok. 10 stopni C. Zabierz ze sobą coś cieplejszego do ubrania, nawet jeśli na powierzchni panują sezonowe upały. Przydadzą się też buty trekkingowe. Ścieżki w obrębie twierdzy Srebrna Góra są naturalnie nierówne i nieco wymagające.

Zaplanuj wyjątkową wycieczkę po jednej z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska i odkryj tajemnice, które kryje srebrnogórski bastion. A gdy zapragniesz wyciszenia, wykorzystaj przygotowane obuwie turystyczne i wybierz się okolicznymi szlakami na malowniczy spacer po wzniesieniach najstarszej części Sudetów. Góry Sowie mają bowiem naprawdę wiele do zaoferowania.

Fot. Ilustracyjne: Tomekziel via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Orla Perć – najtrudniejszy szlak dla taterników. Czas przejścia
Archiwum: lipiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts