Szeroka Góra – najwyższy szczyt Gór Bardzkich. Szlak, parking, przygotowanie

Szeroka Góra to najwyższy szczyt Gór Bardzkich o wysokości 765 m n.p.m. Choć nie prowadzi na nią żaden oznakowany szlak turystyczny, warto poznać położenie oraz trasy w jej pobliżu. Wyjaśniamy również, jak przygotować się do wędrówki.
szeroka góra

Położenie Szerokiej Góry – najważniejsze informacje

Szeroka Góra znajduje się w południowo-wschodniej części Gór Bardzkich. Choć jest najwyższym szczytem tego pasma, w Koronie Gór Polski reprezentuje je nieco niższa Kłodzka Góra (757 m n.p.m.). Szeroka Góra zbudowana jest z dolnokarbońskich szarogłazów oraz łupków należących do struktury bardzkiej. Porośnięta jest lasem świerkowym z domieszką drzew liściastych, głównie buków.

Szeroka Góra – parking. Gdzie zostawić samochód?

Jeśli planujesz wejście na Szeroką Górę, musisz dostać się na początek szlaków, które prowadzą w okolice szczytu. Mają one początek w popularnych ośrodkach turystycznych regionu – Bardzie oraz Kłodzku. Są to miasta stanowiące znakomite bazy wypadowe, dlatego warto poszukać tam nie tylko parkingu, ale także noclegu.

Auto można zaparkować również w okolicy Wzgórza Marii, punktu widokowego Kukułka (sąsiedztwo schroniska) lub na Przełęczy Kłodzkiej, przez którą przebiega żółta trasa. Również w Bardzie znajduje się kilka wygodnych miejsc postojowych (np. przy ul. Skalnej). Alternatywnym postojem może być Przełęcz Łaszczowa.

Jaki szlak prowadzi na Szeroką Górę? 

Niestety, na Szeroką Górę nie prowadzi żaden oznakowany szlak turystyczny. Najbliżej szczytu przebiegają szlaki, które wiodą na Kłodzką Górę. Nie oznacza to jednak, że nie można zdobyć tego wzniesienia. Niżej opisujemy trasy z Kłodzka oraz Barda.

Szlak na Szeroką Górę z Kłodzka

Jak wspomniano wcześniej, na Szeroką Górę można wejść od strony Kłodzka. Żółty szlak z na Kłodzką Górę i dalej to najbardziej atrakcyjna widokowo, choć rzadko uczęszczana trasa w Górach Bardzkich. Prowadzi przez Kalwarię Bardzką oraz punkt widokowy Kukułka, zapewnia spokój i możliwość kontemplacji przyrody. To również najdłuższy szlak, więc jeśli lubisz dobrze się zmęczyć, zacznij swoją wędrówkę w Kłodzku.

Zobacz też:  Mięguszowiecki Szczyt Wielki w Tatrach Wysokich – dojazd, najważniejsze szlaki na szczyt, czas podejścia

Turyści zwykle startują z centrum Kłodzka i kierują się do Mariańskiej Doliny, gdzie znajduje się Wzgórze Marii z kapliczką Matki Boskiej Pocieszenia Strapionych. Następnie kierujemy się na Szyndzielnię, gdzie znajduje się punkt widokowy Kukułka. To dobre miejsce do podziwiania zarysów Gór Bystrzyckich, Gór Stołowych, Gór Sowich oraz Masywu Śnieżnika. Jak na dłoni widać również zabudowania Kłodzka. Można tu również dojechać samochodem, ale to skraca całą wycieczkę o 2 godziny.

Idziemy za żółtymi w kierunku Kostry, a następnie Jedlaka, którego zdobycie wymaga dość wyczerpującej wspinaczki (oczywiście jak na Góry Bardzkie). Będzie to już jednak końcowy etap przed celem. Wystarczy tylko podejście na Kłodzką Górę – znajduje się tam wieża widokowa, więc warto zdobyć się na pokonanie spiralnych schodów. Dzięki temu można cieszyć się czystą panoramą nie tylko okolicy, ale położonych dalej zakątków. Z Kłodzkiej Górych schodzimy w kierunku Szerokiej Góry, trzymając się żółtych oznaczeń. 

Po kilku minutach doprowadzą nas one do skrzyżowania z niebieskim szlakiem. Uwaga: w tym miejscu wybieramy nieoznakowaną ścieżkę, która łagodnie prowadzi na szczyt interesującego nas wzniesienia.

Niebieski szlak na Szeroką Górę z Przełęczy Kłodzkiej

Niebieski szlak z Przełęczy Kłodzkiej na Kłodzką Górę to najkrótszy wariant wejścia w masyw Szerokiej Góry. Trasa liczy ok. 4,5 km i pokonuje 332 m przewyższeni. Na Przełęczy Kłodzkiej znajduje się parking, gdzie można zostawić samochód. Ze szczytu Kłodzkiej Góry dojście na Szeroką to ok. 15 minut nieoznakowaną ścieżką.

Droga z przełęczy na Kłodzką Górę prowadzi przez Podzamecką Kopę, a następnie przez Grodzisko oraz Jelenią Kopę. Po dojściu do wspomnianego wcześniej skrzyżowania żółtych i niebieskich szlaków mamy dwie możliwości – wędrówkę nieoznakowaną ścieżką na Szeroką Górę lub zdobycie Kłodzkiej Góry. Nie trzeba rezygnować z żadnej opcji. Oba wzniesienia są położone blisko siebie, a trasa z Przełęczy Kłodzkiej na tyle krótka, że nie powinna wyczerpać sił.

Zobacz też:  Borowa – najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich z wieżą widokową
Przełęcz Kłodzka. Autor zdjęcia: Jacek Halicki, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Niebieski szlak na Szeroką Górę z Przełęczy Łaszczowa

Alternatywą dla szlaku z Przełęczy Kłodzkiej jest wejście niebieskim szlakiem z Przełęczy Łaszczowa. Trasa ma podobną długość, ale jest nieco łagodniejsza – pokonuje 237 m przewyższenia. Na przełęczy również znajduje się parking. Dalsze dojście na Szeroką Górę przebiega tak samo, jak w wariancie z Przełęczy Kłodzkiej.

Niebieski szlak na Szeroką Górę z Barda

Najdłuższą opcją wejścia na Szeroką Górę jest wyprawa z Barda. Trasa niebieskim szlakiem przez Kalwarię i Kłodzką Górę zajmuje ok. 6 godzin. Po drodze można podziwiać panoramę Gór Bardzkich. Dojazd do Barda jest łatwy dzięki położeniu przy drodze krajowej z Kłodzka do Złotego Stoku.

To bardzo urozmaicone podejście, zwłaszcza w początkowym etapie. Wtedy towarzyszą nam kapliczki maryjne oraz drogi krzyżowej. Kolejną atrakcją na trasie są ruiny XIV-wiecznego zamku Brona. Po drodze mija się jeszcze źródło Maryi, a także obryw skalny, gdzie znajduje się świetny punkt widokowy na Bardo. Po powrocie na niebieski szlak kierujemy się prosto do Przełęczy Łaszczowa.

Bardo i obryw skalny. Autor zdjęcia: Poconaco, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Jak przygotować się do wędrówek szlakami Gór Bardzkich?

Góry Bardzkie to łagodne i zalesione pasmo, ale wędrówki wymagają odpowiedniego przygotowania. Podstawą są wygodne, najlepiej skórzane buty trekkingowe za kostkę, z antypoślizgową podeszwą Dobrze dopasowane obuwie ochroni stopy przed otarciami i urazami. Ubranie powinno być dostosowane do pory roku i aktualnej pogody: 

  • latem sprawdzą się przewiewne koszulki i spodnie z lekkich, szybkoschnących materiałów. Warto mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową na wypadek opadów;
  • jesienią i wiosną przyda się softshell lub polar oraz długie spodnie. 

Niezależnie od pory roku warto spakować do plecaka dodatkową warstwę na wypadek ochłodzenia. Dobrze dobrany plecak pomieści cały niezbędny ekwipunek: prowiant, wodę, mapę, kompas, latarkę, apteczkę. Warto zabrać także nakrycie głowy – czapkę lub chustę wielofunkcyjną, która ochroni przed słońcem lub wiatrem. Kijki trekkingowe odciążą stawy podczas podejść i zejść. To wszystko kupisz w sklepie sportowym Decatholn.

Zobacz też:  Ślęża – informacje turystyczne. Dojazd, parking, najlepsze szlaki

Przed wyruszeniem na szlak trzeba koniecznie sprawdzić prognozę pogody i dostosować plany do warunków. W górach pogoda potrafi szybko się zmieniać. Należy poinformować kogoś o planowanej trasie i godzinie powrotu. Bardzo ważna jest też znajomość zasad bezpieczeństwa – poruszanie się znakowanymi szlakami, obserwowanie pogody, szukanie schronienia podczas burzy. Przestrzeganie tych reguł pozwoli bezpiecznie i w pełni cieszyć się pięknem Gór Bardzkich.

Czy warto wejść na Szeroką Górę?

Szeroka Góra to najwyższy szczyt Gór Bardzkich, na który nie prowadzi oznakowany szlak. Najbliżej wierzchołka przebiega niebieski szlak z Przełęczy Kłodzkiej przez Kłodzką Górę. Alternatywą są szlaki z Przełęczy Łaszczowa, Barda oraz żółty szlak z Kłodzka. Przygotowanie do wędrówki wymaga dobrego obuwia, ubioru, prowiantu oraz znajomości zasad bezpieczeństwa w górach.

Zdj. główne: Timaska, Wikimedia Commons, domena publiczna


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts