Kłodzka Góra – najważniejsze informacje. Opis szlaku, dojazd, parking, czas podejścia

Kłodzka Góra to drugi najwyższy szczyt Gór Bardzkich (wysokość 757 m n.p.m.). Choć została wpisana do Korony Gór Polski, nie jest najwyższa. Jednak to właśnie tu znajduje się wieża widokowa i przebiegają szlaki. Sprawdź, jak się dostać na szczyt!
kłodzka góra

Kłodzka Góra znajduje się w południowo-wschodniej części pasma Gór Bardzkich i jest drugim pod względem wysokości wzniesieniem. Choć najwyższym szczytem jest Szeroka Góra (765 m n.p.m.) nie wzniesiono na niej wieży widokowej, nie biegną tam żadne szlaki turystyczne. Przez lata Kłodzka Góra uznawana była za najwyższe wzniesienie i jako taka została wpisana do Korony Gór Polski. Jeśli zbierasz pieczątki, to jest to kolejny punkt na twojej trasie, obok Kowadła, Ślęży i Wielkiej Sowy. Na szczyt można dostać się z trzech stron świata. Który szlak wybrać i co warto zobaczyć? Podpowiadamy!

Kłodzka Góra i jej wieża widokowa

Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze pnie się na wysokość 35 metrów ostatnia platforma znajduje się na wysokości 30 metrów. Rozciągają się stąd widoki na Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie, Bardzkie, Sowie, Karkonosze czy na Wrocław. Na sam szczyt prowadzi 165 schodów – spiralnych i wąskich. Budowla wchodzi w skład tzw. szlaku grzbietowego (10 wież i platforma w Radkowie), który wiedzie przez najbardziej atrakcyjne punkty widokowe Sudetów. Wieża na Kłodzkiej Górze została oficjalnie oddana do użytku w sierpniu 2020 roku. Wchodzenie na nią jest już atrakcją samą w sobie – osoby z lękiem wysokości mogą mieć problem z dojściem na najwyższy taras widokowy.

Kłodzka Góra i jej wieża widokowa
Fot. Poconaco via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Szlak na Kłodzką Górę – który wybrać?

Przez Kłodzką Górę biegnie niebieski szlak Bardo – Przełęcz Łaszczowa – Kłodzka Przełęcz oraz żółte trasy z Kłodzka. Samochód możesz zostawić na parkingu znajdującym się na Przełęczy Kłodzkiej oraz Przełęczy Łaszczowa. Przejście niebieskimi szlakami zajmuje nieco ponad godzinę, jednak to trasa z Kłodzkiej Przełęczy jest bardziej męcząca i stroma. Szlak wiodący z Kłodzka jest natomiast najdłuższą trasą na Kłodzką Górę.

Zobacz też:  Cienków – trasy i szlaki na szczyt
Szlak na Kłodzką Górę

Niebieski szlak z Przełęczy Kłodzkiej (487 m n.p.m)

Jeśli wybierzesz tę trasę, miniesz po drodze trzy szczyty – Podzamecką Kopę (615 m), Grodzisko (734 m n.p.m) oraz Jelenią Kopę (754 m). Aby od Jeleniej Kopy dostać się na Kłodzką Górę, wystarczy zaledwie 10 minut marszu żółtym szlakiem. Tabliczka z nazwą szczytu jest nieco ukryta, ale rozglądając się bacznie, dostrzeżesz w końcu wąską dróżkę prowadzącą wprost do czerwonej skrzynki z pieczątką. Tu można zdobyć stempel potwierdzający wejście na kolejny szczyt należący do KGP. Szlak niebieski startuje również z Przełęczy Łaszczowa.

Niebieski szlak z Przełęczy Łaszczowa

Na Kłodzką Górę możesz wejść od strony Przełęczy Łaszczowa. Samochód zostaw na tamtejszym parkingu – przy okazji zerknij na znajdującą się tam mapę szlaku. Właśnie w tym miejscu zaczyna się tzw. Pętla Kłodzka, czyli trasa dla uprawiających kolarstwo górskie. To wejście na szczyt Gór Bardzkich nie należy do najczęściej uczęszczanych, dlatego na szlaku panuje spokój. Trasa nie jest zbyt uciążliwa, jednak z uwagi na liczne niewielkie wzniesienia podejście może zmęczyć. Pierwszym szczytem do zdobycia jest nieoznaczona Ostra Góra (751 m n.p.m). Choć przez większą część trasy będziesz podążać ścieżką oznaczoną na niebiesko, po dojściu do rozwidlenia musisz wybrać żółty szlak – to on wiedzie na wierzchołek Kłodzkiej Góry.

Góry Bardzkie i szczyt Kłodzkiej Góry – jak zaplanować wyprawę?

Góry Bardzkie i szczyt Kłodzkiej Góry

Jedni wracają w to miejsce kilka razy, inni poprzestają na zdobyciu pieczątki i zaliczeniu kolejnego szczytu Korony Gór Polski. Niektórzy wciąż zastanawiają się, dlaczego to właśnie Kłodzka Góra, drugi pod względem wysokości szczyt Gór Bardzkich znalazł się w KGP i postanawiają wejść także na najwyższy szczyt tego pasma, czyli Szeroką Górę. Niezależnie od tego, jaki masz plan na przemierzanie Bardzkich Gór, pamiętaj, aby dobrze zaplanować swoją wyprawę. Trasa na Kłodzką Górę bywa śliską i pokrytą błotem ścieżką, dlatego najlepszym wyborem będą buty trekkingowe z odpowiednią podeszwą. Jeśli nie masz takiego obuwia, sprawdź ofertę sklepu Decathlon – znajdziesz tam także odzież dla siebie i rodziny, np.:

  • polary turystyczne;
  • koszule i koszulki turystyczne;
  • skarpety turystyczne;
  • swetry turystyczne.
Zobacz też:  Orla Perć – najtrudniejszy szlak dla taterników. Czas przejścia

Nie zapomnij też o preparatach na insekty i nieprzemakalnej kurtce, która przyda się niezależnie od pory roku.

Szczyt Korony Ziemi Kłodzkiej nie należy do najchętniej odwiedzanych, dlatego na wyprawę wybierają się prawdziwi miłośnicy gór. Na pewno warto wejść na platformę widokową wybudowaną na Górze Kłodzkiej, by zachwycić się widokiem. Wycieczka w to miejsce będzie też doskonałym pomysłem na wycieczkę dla tych, którzy chcą odpocząć od zaludnionych tras i widoku turystów.

Fot. główne: Jacek Halicki via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts