Góry Złote – przewodnik po Sudetach

Góry Złote znane niegdyś jako Góry Rychlebskie (Rychlebské Hory) lub Rychleby leżą na obszarze Sudetów Wschodnich. Ich grzbietem przebiega granica polsko-czeska. Najwyższym szczytem po polskiej stronie jest Postawna. Co warto zobaczyć w Górach Złotych?
góry złote

Góry Złote to jedno z najdłuższych pasm w Sudetach, które ciągnie się przez 55 km (aż 35 km biegnie po stronie Polski). Góry Złote uznawane są za łagodne, doskonałe do pokonywania dla osób w różnym wieku. Na ich terenie kwitnie turystyka piesza, ale także rowerowa. Góry rozciągają się od Przełęczy Płoszczyna do Przełęczy Ramzovskiej. Przełęcz Płoszczyna znajduje się na granicy i rozdziela Góry Bialskie od Śnieżnika. Jest ona nazywana Bramą Kłodzką (po stronie czeskiej) lub Bramą Morawską (po stronie polskiej). W Górach Złotych znajduje się 7 źródeł termalnych, słyną ze złóż złota i arsenu.

Góry Złote a Główny Szlak Sudecki

Góry Złote drzewa

Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza biegnie od Świeradowa-Zdroju do Prudnika i liczy 450 km. Szacuje się, iż do jego pokonania potrzeba aż 130 godzin. Szlak turystyczny łączy dwa najważniejsze miasta Gór Złotych – Lądek-Zdrój oraz Złoty Stok. Cały odcinek kilkuset kilometrów wiedzie przez Góry Izerskie, Karkonosze, Góry Kamienne i Czarne, Sowie, Stołowe, Orlickie i Bystrzyckie, a także Złote i Opawskie. Na trasie leżą miasta takie, jak Szklarska Poręba, Karpacz, Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Lądek-Zdrój, Prudnik.

Góry Złote a 4 przełęcze

Góry Złote podzielone są na poszczególne części, które łączą przełęcze:

  • najniższą i najszerszą część położoną pomiędzy Przełęczą Kłodzką i Przełęczą Różaniec; głównym masywem górskim w tej części jest Jawornik Wielki (872 m n.p.m.);
  • część środkową o wyjątkowo łagodnych zboczach z masywem Borówkowa, ciągnącą się od Przełęczy Różaniec do Przełęczy Lądeckiej;
  • wąską i skalistą, najbardziej stromą i najdłuższą część południową rozpościerającą się od Przełęczy Lądeckiej do Przełęczy u Trzech Granic.
Zobacz też:  Góry Izerskie – najpiękniejsze szczyty i szlaki turystyczne

Przełęcz Lądecka położona jest między szczytami Borówkowa i Maselnica. To tu znajduje się przejście do Czech, stąd też wyrusza się na szczyt Borówkowa. Przełęcz Kłodzka jest miejscem, z którego rozchodzi się mnóstwo szlaków turystycznych (niebieski, czerwony, żółty). Warto wspomnieć jeszcze o Przełęczy Płoszczyna z przejściem granicznym do Czech oraz drogą ze Stronia Śląskiego aż do czeskich Moraw.

Złoty Stok i kopalnia złota

Złoty Stok to miasto na terenie Gór Złotych, którego główną atrakcją jest kopalnia. W okolicy miasta funkcjonował najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy, złoża eksploatowano tu przez 700 lat. Dziś w Złotym Stoku mieści się muzeum, To jednak nie koniec atrakcji, jakie ma do zaoferowania miasteczko. Można tu podziwiać najwyższy w Polsce podziemny wodospad, rezerwat Puszcza Śnieżnej Białki oraz Nowa Morawa. W sezonie turystycznym można zwiedzać mennicę. Przez cały czas użytkowania kopalni złota wydobyto tu 16 ton kruszcu. Trasa turystyczna obejmuje dwie sztolnie  – odcinek 500 m i 700 m. Dodatkową atrakcją jest przejażdżka podziemnym, pomarańczowym tramwajem.

Najważniejsze szczyty w Górach Złotych i Bialskich

Najwyższy szczyt Gór Złotych znajduje się po stronie naszych sąsiadów i pnie się na wysokość 1125 m n.p.m. Warto wspomnieć również o szczytach jak Kowadło (989 m n.p.m.), które należy do Korony Gór Polskich, a także Czartowiec (944 m) oraz Pasieczna (928 m). Góry Bialskie to m.in. Travna hora (1120 m), Postawna (1117 m), Czernica (1083 m), Orlik (1068 m), Suszyca (1047 m). Turyści najczęściej wybierają się na Górę Borówkową (900 m n.p.m.), gdzie mieści się wieża widokowa, Trojak (766 m n.p.m.), Cierniak, Jawornik Wielki (Świętą Górę). W okolicach Jawornika znajdują się ruiny Zamku Karpień – wiedzie tam czerwony szlak. Nad okolicą góruje Śnieżnik, czyli najokazalszy szczyt masywu Śnieżnika, wznoszący się na wysokość 1426 m.

Zobacz też:  Sudety – szczyty, najpiękniejsze szlaki oraz niezapomniane atrakcje

Jaskinia Radochowska

Jaskinia jest udostępniania do zwiedzania, dlatego warto do niej zajrzeć przy okazji spaceru w okolicy wsi Radochów. Położona jest w dolinie potoku Jaskiniec, a eksplorować można ją jedynie z przewodnikiem. W Górach Złotych po czeskiej stronie znajduje się system jaskiniowy nazywany Na Pograniczu (Na Pomezi) o długości 1870 m. Turystom udostępniono do zwiedzania odcinek o długości 390 m. Tym, co zachwyca, są liczne szczeliny, wąskie korytarze i interesująca szata naciekowa.

Miejscowości uzdrowiskowe

Góry Złote słyną również z miejscowości uzdrowiskowych, do których każdego roku przybywają tłumy kuracjuszy i turystów. Jedną z nich jest Lądek-Zdrój. Przybywający tam mogą korzystać z zabiegów zdrowotnych, wód termalnych oraz swoistego mikroklimatu górskiego. Po stronie Czech położone jest kolejne słynne uzdrowisko, gdzie leczą się głównie osoby z chorobami skóry i problemami z przemianą materii – Lipova-lazne.

Wyjazd w góry – jak się przygotować?

Wybierając się na wycieczkę w góry, warto zaopatrzyć się w akcesoria, które mogą przydać się podczas wędrówek i zdobywania szczytów. Na dłuższej wyprawie przydadzą się ciepły śpiwór i karimata, ale także pojemny plecak. Jeśli w wędrówce uczestniczą małe dzieci, z pewnością niezbędne będzie wygodne nosidełko. Tego rodzaju sprzęt i akcesoria znajdziesz w sklepie Decathlon. Sprawdź także, czy masz:

  • latarkę lub czołówkę;
  • ciepły polar;
  • okulary przeciwsłoneczne turystyczne;
  • dobrze wyposażoną apteczkę.

Pamiętaj, że właściwe przygotowanie do podróży pomoże ci uniknąć przykrych niespodzianek na wyjeździe.

Jak poznać każdą część Gór Złotych?

Góry Złote las

Jeśli masz zamiar eksplorować Góry Złote, zaopatrz się w wodoodporną mapę Gór Złotych po polskiej i czeskiej stronie. Zwykle obejmuje ona swym zasięgiem obszar od Paczkowa do Jeseníka i zawiera praktyczne informacje jak baza noclegowa, zaplecze gastronomiczne, oznaczenie tras. Przyda się także pozycja z ilustrowanym opisem miejscowości i historią okolicy.

Zobacz też:  Mały Szlak Beskidzki – opis trasy, czas przejścia, noclegi

Szczytem reprezentującym Góry Złote w Koronie Gór Polskich jest Kowadło. Wyprawę możesz rozpocząć z Bielic, małej wsi leżącej w uroczej Dolinie Górnej Białej Lądeckiej. Znajdziesz tu jedynie kilkanaście domów, niewielki kościółek i stację narciarską. To dobre miejsce do rozpoczęcia wędrówki po pięknych górach w Polsce.

Góry Złote to doskonałe miejsce na odpoczynek, zregenerowanie sił i odcięcie się od świata zewnętrznego – w Bielicach nie znajdziesz żadnego sklepu i nie złapiesz zasięgu. Tym bardziej nie zapomnij o solidnym przygotowaniu się do podróży!

Fot. ilustracyjne: Grzegorz Wysocki via Wikipedia, CC BY-SA 2.5


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts