Minčol w Górach Czerchowskich – poznajemy mniej znane miejsca Słowacji

Minčol to najwyższy szczyt Gór Czerchowskich, położony we wschodniej części Słowacji. Ten nieco mniej znany zakątek zapewnia piękne widoki i ciekawe trasy dla miłośników górskich wędrówek. Warto poznać bliżej ten rejon i zaplanować wycieczkę na Minčol.
Minčol

Gdzie znajduje się Minčol? Charakterystyka szczytu

Szukasz spokoju i niemal pustych szlaków? To wszystko czeka na ciebie tuż przy granicy ze Słowacją. Zapraszamy w Góry Czerchowskie (słow. Čergov) i na najwyższy szczyt tego pasma – Minčol, wznoszący się na wysokość 1157 m n.p.m. Góry te, choć mniej popularne niż Tatry czy Mała Fatra, zapewniają piękne krajobrazy i ciekawe trasy turystyczne. Góry Czerchowskie należą do Beskidów Zachodnich w łańcuchu Zewnętrznych Karpat Zachodnich. Najwyższym szczytem jest Minčol (1157 m n.p.m.), a drugim co do wysokości – Veľká Javorina (1098 m n.p.m.). Pasmo ma kształt elipsy o długości 29 km i maksymalnej szerokości 17 km.

Minčol stanowi zwornik czterech grzbietów. Południowo-zachodni poprzez Lysą horę opada do doliny Ľubotínska pahorkatina, północno-zachodni prowadzi do szczytu Minčolík, północno-wschodni łączy Minčol ze szczytem Malý Minčol, natomiast południowo-wschodni biegnie przez wierzchołki Lazy i Hyrova w kierunku przełęczy Ždiare. Dzięki temu na interesujące nas wzniesienie prowadzi wiele ciekawych szlaków turystycznych, które w dodatku nie są uczęszczane przez tłumy turystów. Jeśli szukasz niezadeptanych gór, warto wybrać się na trekking w Góry Cherchawskie.

Minčol widoki
Fot.: Milan Bališin via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Obelisk na szczycie Minčola – tak rozpoznasz szczyt

Na szczycie Minčola znajduje się charakterystyczny betonowy obelisk. Na pierwszy rzut oka wygląda dumniej, jednak nie upamiętnia żadnego ważnego wydarzenia. Został wzniesiony w pierwszej połowie lat 30. XX wieku jako jeden z siedemnastu głównych punktów czechosłowackiej sieci triangulacyjnej I rzędu. Widnieją na nim herby trzech miast – siedzib powiatów, których granice stykają się na wierzchołku Minčola: Bardejowa, Starej Lubowli i Sabinova. Znajduje się tam również herb Preszowa, stolicy kraju preszowskiego. 

Zobacz też:  Mnich – sprawdź, jak się przygotować do wspinaczki tatrzańskiej!

Oprócz herbów, na obelisku umieszczono okolicznościową tablicę upamiętniającą XXVI zlot słowackich turystów z 1979 r., który odbywał się w niedalekich Lipanach. Przy obelisku znajduje się także metalowa skrzynka z księgą wpisów dla zdobywców szczytu. Ten dumnie stojący na szczycie Minčola monument stanowi charakterystyczny punkt, chętnie fotografowany przez turystów. Jego sylwetka góruje nad rozległymi halami i polanami wierzchołka, skąd roztaczają się dalekie widoki na okoliczne pasma górskie.

Rezerwat przyrody Čergovský Minčol

Trzeba wiedzieć, że interesujący nas szczyt leży na terenie rezerwatu przyrody Čergovský Minčol. W jego granicach leży znaczna część okolicznych grzbietów. Utworzony w 1986 roku rezerwat o powierzchni 171 ha służy ochronie typowej roślinności i zwierząt Gór Czerchowskich. Obejmuje on tereny od wysokości 850 m n.p.m. w dolinie potoku Krížovskiego aż po sam wierzchołek Minčola. Szczytowe partie góry pokrywają rozległe polany będące pozostałością dawnych hal pasterskich.

Roztaczają się stąd szerokie widoki na główny grzbiet i boczne ramiona Gór Czerchowskich oraz sąsiednie pasma, a także Tatry i Pieniny. Rezerwat Čergovský Minčol stanowi część europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000 jako cenny obszar ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory.

Najlepszy punkt wyjścia na Minčol – polecany trasy

Skąd zdobywać Minčol? Możliwości jest wiele, ale my polecamy te szlaki turystyczne:

  • najlepszym punktem wyjścia na Minčol jest miejscowość Livovská Huta, położona w samym sercu tego pasma górskiego. Z Livovskiej Huty prowadzi żółty szlak, którym w około półtorej godziny marszu można dotrzeć do góry Lazy z szerokimi polanami będącymi dawniej miejscem wypasu owiec. Dalej niebieskim szlakiem w 20 minut dociera się już na sam szczyt Minčola;
  • inną opcją jest rozpoczęcie wędrówki z miejscowości Kamenica, skąd także prowadzi znakowany szlak na Minčol. Jest on znakowany kolorem zielonym i również prowadzi przez szczyt Lazy.
Zobacz też:  Hyrlata – jak dojść na jeden z najdzikszych bieszczadzkich masywów?

Niezależnie od wybranego wariantu, wejście na najwyższy szczyt Gór Czerchowskich z tych punktów startowych jest stosunkowo łatwe i oferuje piękne widoki na szeroką panoramę okolicznych pasm górskich.

Minčol zbliżenie
Fot.: Milan Bališin via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Jak przygotować się do wejścia na Minčol?

Planując zdobycie Minčola, najwyższego szczytu Gór Czerchowskich, należy odpowiednio przygotować się do górskiej wyprawy i wcześniej odwiedzić sklep Decathlon, by skompletować sprzęt:

  • najważniejsze jest zadbanie o wysokiej jakości obuwie trekkingowe z solidną przyczepnością, które zapewni stabilność i wygodę podczas wielogodzinnego marszu. Warto zainwestować w profesjonalne skarpety termoaktywne, które odprowadzają wilgoć i chronią przed otarciami;
  • równie istotny jest dobór plecaka – powinien być lekki, pojemny i wyposażony w system wentylacji pleców. Warto rozważyć model z osłoną przeciwdeszczową;
  • jeśli chodzi o ubiór, sprawdzą się szybkoschnące koszulki termoaktywne, polar lub softshell oraz membranowa kurtka i spodnie przeciwdeszczowe;
  • nie można zapomnieć o czapce, rękawiczkach, okularach przeciwsłonecznych i kremie z filtrem UV;
  • nieoceniona podczas wędrówki będzie mapa turystyczna Gór Czerchowskich, a także kompas lub nawigacja GPS. Warto też pobrać na telefon aplikację z mapami offline;
  • kijki trekkingowe z kolei odciążą stawy kolanowe podczas podejść i zejść, szczególnie na stromych, kamienistych odcinkach szlaku.

Nie można zapomnieć o prowiancie i odpowiedniej ilości wody. Na trasie nie ma wielu schronisk, więc trzeba być przygotowanym na kilkugodzinną wędrówkę bez możliwości uzupełnienia zapasów.

Atrakcje w okolicy Minčola

Poza walorami przyrodniczymi, Góry Czerchowskie oferują ciekawe zabytki, takie jak drewniane kościoły katolickie i greckokatolickie cerkwie w okolicznych wsiach (m.in. Lukov, Krivé, Hervartov, Frička). Warto też zwrócić uwagę na tradycyjną architekturę drewnianą, w tym spichlerze zwane „sypkami”. Interesujące są ruiny zamków, np. Zamek Nový hrad w Hanigovcach czy Zamek Kamenica w Kamenicy.

Czy wejście na Minčol jest trudne – komu można polecić wyprawę?

Zdobycie Minčola, górującego nad Górami Czerchowskimi, nie należy do najtrudniejszych wyzwań, ale wymaga dobrej kondycji i przygotowania. Trasa z Livovskiej Huty, uważana za najłatwiejszą, liczy około 12 km w obie strony i pokonuje łącznie ponad 600 metrów przewyższenia. Szlak prowadzi przez zróżnicowany teren – od leśnych ścieżek po otwarte polany szczytowe. Najtrudniejszy odcinek to podejście z przełęczy pod Minčolem, gdzie ścieżka jest stroma i kamienista. 

Zobacz też:  Weisshorn w Alpach Pennińskich – dla doświadczonych alpinistów. Informacje

Wejście na Minčol można polecić osobom, które mają już pewne doświadczenie w górskich wędrówkach i nie boją się kilkugodzinnego marszu. Dla początkujących turystów lepsza może być trasa z Kamenicy, łagodniejsza, choć nieco dłuższa. Niezależnie od wariantu, warto zarezerwować na wyprawę cały dzień, aby móc w pełni nacieszyć się widokami i przyrodą Gór Czerchowskich. 

Zdobywców Minčola nagrodzą rozległe panoramy sięgające Tatr, Niżnych Tatr i pasma Vihorlatu. Szczyt oferuje też ciekawe spojrzenie na główny grzbiet Gór Czerchowskich z charakterystycznymi formacjami skalnymi. Wejście na Minčol to gratka dla miłośników dzikiej, nieokiełznanej przyrody i mniej uczęszczanych górskich szlaków.

Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts