Iwaniacka Przełęcz w Tatrach Zachodnich – lokalizacja, szlaki turystyczne

Iwaniacka Przełęcz otwiera drzwi do serca Tatr Zachodnich. Dlaczego cieszy się tak dużą popularnością wśród turystów? Biegną tędy najpiękniejsze tatrzańskie szlaki, a pokonanie odcinka nie nastręcza większych trudności.
Iwaniacka Przełęcz

To warto wiedzieć!

  • Iwaniacka Przełęcz to malownicze miejsce w Tatrach Zachodnich.
  • Biegnie tędy szlak pieszy, który łączy dwie popularne tatrzańskie doliny.
  • Podejście na Iwaniacką Przełęcz nie jest trudne technicznie, więc wycieczkę można polecić nawet mało doświadczonym turystom.

Gdzie znajduje się Iwaniacka Przełęcz?

Iwaniacka Przełęcz położona jest na wysokości 1459 m n.p.m. w Tatrach Zachodnich. To siodło oddzielające grzbiet Ornaku od Kominiarskiego Wierchu. Stanowi najwygodniejszą ścieżkę łączącą Dolinę Kościeliską z Doliną Chochołowską.

Wspomniana lokalizacja czyni ją miejscem, przez które biegnie szlak żółty, najszybsze połączenie pomiędzy tymi dwiema popularnymi tatrzańskimi dolinami. Dodatkowo na Iwaniackiej Przełęczy zaczyna się zielony szlak prowadzący na Ornak, a następnie na Gaborową Przełęcz Wyżnią. Stamtąd trasa może prowadzić dalej, na Bystrą lub Starorobociański Wierch.

Niegdyś z Iwaniackiej Przełęczy roztaczały się niepowtarzalne panoramy Tatr. Choć obecnie widoczność jest ograniczona przez las, miejsce to nadal jest warte odwiedzin tych, którzy szukają spokoju i bliskości z przyrodą.

Z Iwaniackiej Przełęczy nie pójdziesz na Kominiarski Wierch!

Kiedyś Iwaniacka Przełęcz była punktem wyjścia popularnego szlaku na szczyt Kominiarskiego Wierchu. Niestety, z przyczyn ekologicznych, ten szlak został zamknięty w 1987 roku. Powód? Konieczność ochrony gniazd rzadkiego ptaka, orła przedniego.

Iwaniacka Przełęcz widok znad traw
Fot.: Opioła Jerzy via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Wyjście w góry – o tym pamiętaj

Jeśli planujesz wycieczki po tatrzańskich szlakach, dobrze się do tego przygotuj. Jeszcze przed wyjazdem odwiedź sklep sportowy, by skompletować ekwipunek. Wszystkie potrzebne rzeczy znajdziesz na przykład w Decathlonie. Co przyda się w górach? To oczywiście odzież turystyczna i trekkingowa oraz dobrej jakości buty trekkingowe i turystyczne. Warto także zaopatrzyć się w akcesoria turystyczne, takie jak mapy, GPS czy zwykłe latarki. Góry bywają przecież nieprzewidywalne.

Zobacz też:  Przełęcz Stelvio (Passo dello Stelvio) we Włoszech – atrakcja Alp!

Iwaniacka Przełęcz – co warto zapamiętać?

Iwaniacka Przełęcz to brama do najpopularniejszych miejsc w Tatrach Zachodnich. Przechodząc tym siodłem, warto mieć świadomość potęgi przyrody oraz tego, że polskie góry również się zmieniają. Najpopularniejszy szlak wiedzie tu z Doliny Chochołowskiej lub Kościeliskiej.

Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: październik 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts