Tatry należą do najbardziej obleganego pasma górskiego w Polsce, jednak nawet tutaj można znaleźć trasy, które turyści wybierają rzadziej niż inne. Jeśli chcesz w spokoju nacieszyć się tatrzańską panoramą, zaplanuj wejście na Kończysty Wierch. Szlak nadaje się nawet dla niedoświadczonych turystów, a po drodze na szczyt można zobaczyć to wszystko, czym zachwyca przyroda Tatr.
Kończysty Wierch (2002 m n.p.m.) – najważniejsze informacje
Kończysty Wierch położony jest w głównej grani Tatr Zachodnich i wznosi się na wysokość 2002 m n.p.m. Jego dawna, nieco zapomniana obecnie nazwa to Kończysta nad Jarząbczą. Przez wierzchołek przebiega granica państwowa, która oddziela Polskę od Słowacji. Sąsiaduje z nim Starorobociański Wierch oraz Jarząbczy Wierch, a od szczytu odchodzi grań, która prowadzi do Trzydniowiańskiego Wierchu i na Czubik. Szczyt Kończystego Wierchu to miejsce, z którego można podziwiać piękne widoki między innymi na Bobrowiec, Grzesia czy Rohacze. Może być celem samym w sobie lub jednym z etapów dalszej wycieczki, należy jednak zdecydować, jakim szlakiem tam dotrzesz. Do wyboru są bowiem dwie opcje.
Szlak na Kończysty Wierch z Polany Chochołowskiej
Jedną z możliwości jest trasa, która rozpoczyna się na Polanie Chochołowskiej. Aby tam dotrzeć, należy pokonać całą Dolinę Chochołowską. Wejście znajduje się na Siwej Polanie, gdzie można zostawić samochód na jednym z parkingów. To również przystanek busów z Zakopanego. Niezwykle widokowa trasa biegnie dnem doliny i prowadzi aż do schroniska PTTK. Przejście tego docinka zajmuje zwykle 1,5 godziny, które warto doliczyć do czasu, jaki jest potrzebny na dojście do Kończystego Wierchu.
Jak dojść do celu czerwonym szlakiem?
Pierwszy etap jest dosyć wygodny, ponieważ do pokonania jest tzw. Szlak Papieski.
- Zaczyna się przy Potoku Jarząbczym i właściwie przez cały biegnie przez las.
- Dobrą okazję do podziwiania tatrzańskiej panoramy turyści mają na Wyżniej Polanie Jarząbczej, skąd widać Łopatę oraz Wołowiec.
- Szlak Papieski kończy się na polanie Jarząbcze Szałasiska, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica, poświęcona Janowi Pawłowi II. Można stąd dojrzeć wspaniały Jarząbczy Wierch (2137 m n.p.m.).
- Po dwóch godzinach od wejścia na czerwony szlak turyści stają na Trzydniowiańskim Wierchu (1758 m n.p.m.). To dobre miejsce na odpoczynek i podziwianie szczytów Tatr: Starorobociańskiego Wierchu (2176 m n.p.m.) czy Kominiarskiego Wierchu, widoczny jest stąd także Ornak, Raczkowa Czuba, Bystra, Grześ i Wołowiec.
- Czas podchodzić na Kończysty Wierch, co zajmie niecałą godzinę – w tym celu należy wybrać zielony szlak. To najbardziej wymagający fragment, ale za to przed oczami roztacza się jeszcze lepsza panorama także na słowacką stronę gór.
Szlak na Kończysty Wierch z Polany Trzydniówki
Na Kończystą nad Jarząbczą można dostać się nieco inną trasą, która również rozpoczyna się w Dolinie Chochołowskiej. Na Polanie Trzydniówki (oddalonej o około 20 minut od schroniska) należy wybrać czerwone znaki, które wskazują wejście na Trzydniowiański Wierch. Szlak biegnie jednak nie trasą papieską, a Krowim Żlebem, natomiast później Kulawcem aż do szczytu Trzydniowiańskiego Wierchu. Można też wybrać zejście tą samą trasą bądź inną – do Doliny Jarząbczej, skąd Szlak Papieski biegnie w okolice schroniska PTTK na polanie Chochołowskiej. Natomiast aby iść dalej, trzeba wybrać zielony szlak, który przez Dudową Przełęcz oraz zbocze Czubika biegnie wprost na Kończysty Wierch. Doświadczeni turyści mogą poczuć niedosyt, dlatego, zamiast wracać, lepiej wybrać się w dalszą wędrówkę.
Gdzie można dojść z Kończystej nad Jarząbczą?
Na Kończystej nad Jarząbczą znajduje się węzeł szlaków, dzięki któremu można zdobywać inne miejsca w polskich Tatrach:
- Starorobociański Wierch, gdzie prowadzi czerwony szlak, biegnący przez Raczkową Dolinę. Schodząc do Siwej Przełęczy, można zamknąć wędrówkę w pętlę. W tym celu trzeba wybrać czarny szlak do Doliny Chochołowskiej;
- Jarząbczy Wierch, na który również można dostać się czerwonym szlakiem. To dobry punkt wypadowy na przykład na Wołowiec, Łopatę i do Doliny Jamnickiej;
- Dolinę Raczkową, do której prowadzi żółty szlak. Składa się z Gaborowej Doliny oraz Zadniej Raczkowej Doliny, gdzie można zobaczyć malowniczy potok oraz kaskady. Dolina Raczkowa jest otoczona stromo schodzącymi zboczami, gdzie zimą lawiny stanowią realne zagrożenie.
Wycieczka w Tatry – potrzebne akcesoria
Piesza wycieczka na Kończysty Wierch i inne tatrzańskie szczyty zawsze wymaga odpowiedniego przygotowania i zaopatrzenia się przynajmniej w podstawowe akcesoria. Potrzebny sprzęt znajdziesz w sklepach Decathlon, w których bez problemu kupisz dobrej jakości buty trekkingowe oraz odzież trekkingową. Warto nabyć także takie gadżety jak czapka i turystyczne okulary przeciwsłoneczne. Przydadzą się niezależnie od pory roku. W górach słońce grzeje mocno zwłaszcza latem, jednak zimą, gdy promienie odbijają się od śniegu, również może oślepiać wędrowców.
Trasa na Kończysty Wierch zimą
Czy wejście zimą na Kończysty Wierch jest rozsądne? Zawsze należy sprawdzać stopień zagrożenia lawinowego. Jeżeli TOPR nie ostrzega przed wychodzeniem w góry, można podjąć się tego wyzwania. Trzeba jednak dokupić podstawowe wyposażenie, takie jak raczki. Bez takiego sprzętu na ośnieżonym podejściu nie możesz się obejść. Najlepiej zdecydować się na ścieżkę, która prowadzi z Polany Trzydniówka, ponieważ uważana jest za najbezpieczniejsza na zimowe wyjście. Zawsze też można zawrócić z Trzydniowiańskiego Wierchu w kierunku schroniska, jeżeli okaże się, że zaplanowana trasa jest zbyt wymagająca.
Wędrówka na Kończysty Wierch to fantastyczny pomysł zarówno dla wprawionych, jak i początkujących turystów. Góra może stanowić bowiem cel wycieczki, ale także jeden z jej etapów. Na pewno malownicze widoki na polskie i słowackie Tatry sprawią, że każdy turysta poczuje satysfakcję z podjętego trudu.
Źródło zdjęcia: Jerzy Opioła via wikipedia, CC BY-SA 4.0
Może Cię także zainteresować:
- Jarząbczy Wierch – szczyt na granicy polsko-słowackiej
- Starorobociański Wierch – szlakiem z Hali Ornak czy Siwej Polany? Sprawdź!
- Wołowiec – czas podejścia, szlaki, wejście z Polany Chochołowskiej
- Iwaniacka Przełęcz w Tatrach Zachodnich – lokalizacja, szlaki turystyczne
- Bystra, Tatry Zachodnie – najważniejsze informacje