Nie jest łatwo znaleźć szlak turystyczny, który w szczycie sezonu nie będzie oblegany przez ludzi, jednak trasa na Jarząbczy Wierch właśnie do takich należy. Nie możemy obiecać, że nie spotkasz żywej duszy, ale na pewno unikniesz konieczności przeciskania się wśród tłumu „niedzielnych” turystów. Trzeba się jednak przygotować na naprawdę długą wędrówkę.
Jarząbczy Wierch – najważniejsze informacje
Góra ma dwa wierzchołki – przez niższy wierzchołek Jarząbczego Wierchu (2137 m n.p.m.) przebiega granica państwowa. Jest to jeden ze szczytów Tatr Zachodnich, który należy do słowackiej grani Otargańców. Sąsiaduje z Raczkową Czubą, a oprócz tego z Kończystym Wierchem (jest od niego oddzielony Jarząbczą Przełęczą) oraz Łopatą, którą od Jarząbczego oddziela Niska Przełęcz. U stóp wzniesienia leżą tatrzańskie (polskie i słowackie) doliny Jarząbcza, Jamnicka i Raczkowa. Zbocza, które schodzą do Doliny Raczkowej są dość strome i często występują tam potężne lawiny.
Panorama ze szczytu – co można zobaczyć z Jarząbczego Wierchu?
Widok z Jarząbczego Wierchu obejmuje wspomniane wyżej doliny. Można dostrzec także Raczkowe Stawy, które znajdują się w Dolinie Zadniej Raczkowej. Poza tym przed oczami turystów rozciągają się widoki na Tatry Zachodnie:
- Starorobociański Wierch;
- Wołowiec;
- Rohacze;
- Bystrą;
- Baraniec.
Dla takich krajobrazów warto trochę się zmęczyć.
Turystyczne akcesoria potrzebne w górach
Aby jednak zmęczenie górskimi wędrówkami było jak najmniejsze, można nabyć akcesoria, które przydadzą się podczas wspinaczki. Znajdziesz je w sklepach Decathlon – sieć przygotowała naprawdę ciekawy asortyment dla turystów. Kupisz tam dobrej jakości buty trekkingowe oraz odzież, a także inne akcesoria do trekkingu górskiego:
- kijki trekkingowe;
- plecak turystyczny;
- apteczkę turystyczną.
Oprócz tego w górach zawsze trzeba mieć naładowany telefon. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Wiemy z doświadczenia, że trudno powstrzymać się przed używaniem apartu, w końcu warto uwiecznić na zdjęciach każdy etap wycieczki. W takich momentach przydatnym gadżetem jest powerbank, dzięki któremu bateria twojego smartfona zawsze będzie pełna.
Szlaki turystyczne na Jarząbczy Wierch – trasa z Wołowca
Na Jarząbczy Wierch można wejść przez Wołowiec, leżący w głównej grani Tatr – najpierw jednak trzeba zdobyć ten szczyt.
- Szlak rozpoczyna się w Dolinie Chochołowskiej, w sąsiedztwie schroniska PTTK, które znajduje się na Polanie Chochołowskiej.
- Aby tam dojść, trzeba pokonać kilka kilometrów od Siwej Polany.
- Na Wołowiec prowadzi zielony szlak przez Wyżnią Dolinę Chochołowską, ale można też wybrać żółtą trasę przez Grzesia. Obie łączą się w okolicy Rakonia, a czas przejścia jest podobny.
Szlak z Wołowca na Jarząbczy Wierch
Mimo że wejście na Wołowiec jest dość długie i męczące, nikomu nie powinno sprawić trudności. Trochę więcej kłopotów może sprawić wędrówka czerwonym szlakiem na Jarząbczy Wierch. Trasa biegnie wzdłuż granicy polsko-słowackiej i wymaga wspinaczki po skałkach. Jednak poradzi sobie z tym każdy turysta, mający nawet przeciętną kondycję. To okazja do tego, by podziwiać między innymi stoki opadające do malowniczej Doliny Jamnickiej oraz Doliny Jarząbczej. Odcinek, który prowadzi na niższy szczyt, także jest wymagający. To długie podejście, biegnące zakosami, zaczynające się po pokonaniu Przełęczy Niskiej. Po odpoczynku na Jarząbczym można wybrać drogę powrotną przez Jarząbczą Przełęcz oraz Kończysty i Trzydniowiański Wierch. Z Trzydniowiańskiego bez problemu da się dotrzeć do skalnych wrót Wyżniej Bramy Chochołowskiej. Czas takiej wycieczki jest niebagatelny – może wynieść nawet dziesięć godzin.
Droga ze Starorobociańskiego i Kończystego Wierchu na szczyt Jarząbczego Wierchu
Inna możliwość to wejście na Jarząbczy od strony Kończystego Wierchu. W tym przypadku wędrówka także rozpoczyna się na Siwej Polanie. Warto wypożyczyć tam rowery lub skorzystać z kolejki Rakoń, która dowozi turystów do Polany Huciska. W przypadku tak długich wędrówek trzeba oszczędzać siły – przydadzą się bowiem na kolejnych etapach. Najpierw należy dostać się na Starorobociański Wierch. Można tam dojść kilkoma szlakami, na przykład przez Dolinę Starorobociańską i Siwą Przełęcz lub przez Iwaniacką Przełęcz i Ornak. Są to najkrótsze drogi, choć na przejście obu trzeba poświęcić jakieś cztery godziny.
Szlak ze Starorobociańskiego Wierchu na Jarząbczy
Po długim pierwszym etapie dojście na Jarząbczy Wierch zajmie jakąś godzinę.
- Należy cały czas kierować się czerwonymi oznaczeniami.
- Pierwszym przystankiem Jest Kończysty Wierch, skąd przy dobrej pogodzie widać między innymi Tatry Wysokie.
- Jeszcze tylko pół godziny i przed turystami pojawi się wierzchołek góry.
- Można stąd wrócić podobną drogą albo skorzystać ze szlaku rozciągającego się pomiędzy Wołowcem a Jarząbczym Wierchem.
Pokonanie go zajmie półtorej godziny i nie stanowi wyzwania. Warto od razu zaplanować zejście z Wołowca – aby dostać się do Siwej Polany, najlepiej wracać przez Rakoń i Grzesia.
Powrót do Siwej Polany
Proponowana trasa określana jest jako mało wymagająca, co warto docenić po mozolnych podejściach. Odcinek Rakoń i Wołowiec jest dość krótki, zajmuje pół godziny. Należy podążać za niebieskimi znakami, które łagodną granią prowadzą dalej na Grzesia. Stąd trzeba kierować się żółtym szlakiem do Polany Chochołowskiej. Znajdujące się tam schronisko to dobre miejsce zarówno na odpoczynek, jak i nocleg. Należy się bowiem przygotować na jeszcze jeden wysiłek, jakim jest przejście całej doliny.
Jarząbczy Wierch zimą – czy to bezpieczne?
Zimowe wycieczki po górach nie mają sobie równych, ale takie wyjścia powinny być dobrze zaplanowane. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na zagrożenie lawinowe, a na zboczach Jarząbczego Wierchu jest to bardzo powszechne zjawisko. Jeśli jednak TOPR nie zabrania wejścia na szlaki w zachodnich Tatrach, można spróbować swych sił. Potrzebne będą oczywiście odpowiednie ubranie, buty oraz raczki. Najbezpieczniej wybrać drogę, która prowadzi przed Trzydniowiański oraz Kończysty Wierch.
Trasy, które prowadzą na Jarząbczy Wierch należą do najtrudniejszych w Tatrach Zachodnich. Trzeba się bowiem wykazać bardzo dużą wytrzymałością, ponieważ wycieczka taką pętlą zajmuje nawet dziesięć godzin. Na pewno nie jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają chodzić po górach. W takich przypadkach najlepiej postawić na krótsze trasy w innych zakątkach polskich Tatr.
Może Cię także zainteresować:
- Kończysty Wierch, czyli Tatry Zachodnie dla początkujących
- Starorobociański Wierch – szlakiem z Hali Ornak czy Siwej Polany? Sprawdź!
- Wołowiec – czas podejścia, szlaki, wejście z Polany Chochołowskiej
- Tatry Grześ – jakie szlaki prowadzą na szczyt? Przeczytaj!
- Iwaniacka Przełęcz w Tatrach Zachodnich – lokalizacja, szlaki turystyczne