Siwa Przełęcz – serce Tatr Zachodnich. Szlaki turystyczne, ciekawostki

Siwa Przełęcz, położona w malowniczych Tatrach Zachodnich, jest nie tylko punktem widokowym. To miejsce zachwyca swoją przyrodą, a także zaprasza do odkrywania piękna gór. Znajduje się tu bowiem węzeł szlaków turystycznych.
Siwa Przełęcz

Zapamiętaj!

  • Siwa Przełęcz w Tatrach Zachodnich jest punktem widokowym i ważnym miejscem na turystycznej mapie.
  • Oferuje malownicze widoki na Tatry Wysokie i Zachodnie. 
  • Charakteryzuje się bogatą florą alpejską i jest ważnym węzłem szlaków turystycznych.

Siwa Przełęcz w Tatrach Zachodnich – najważniejsze informacje

Siwa Przełęcz, oddzielająca główną grań Tatr Zachodnich od Ornaku, stanowi wyjątkowe miejsce na mapie tej części polskich gór. Leży na wysokości 1812 m n.p.m., formując długi, trawiasty grzbiet. Jest naturalnym punktem rozgraniczającym Dolinę Pyszniańską od Doliny Starorobociańskiej.

Przełęcz charakteryzuje się bogatą florą alpejską. Niską murawę zdobi sit skucina, nadająca stokom czerwonawy odcień. Wśród roślinności można spotkać również dzwonka alpejskiego czy kuklika górskiego. Obszar ten, dawniej wypasany, stopniowo zmienia swój charakter. Pojawiają się bowiem kępy kosówki, które za jakiś czas stworzą na Siwej Przełęczy piętro kosodrzewiny.

Fot.: Opioła Jerzy – Praca własna, CC BY 2.5

Nazwę przełęczy wymyślił Mariusz Zaruski w 1910 r., Był generałem brygady Wojska Polskiego, a także propagatorem sportu i taternikiem. To jeden z założycieli Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jego symboliczny grób znajduje się na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

Co można zobaczyć z Siwej Przełęczy?

Z Siwej Przełęczy roztaczają się panoramiczne widoki na Tatry Wysokie i Zachodnie. Miejsce to pozwala podziwiać Kamienistą, Błyszcz z Bystrą oraz Starorobociański Wierch. Warto poszukać również wzrokiem dolin Pyszniańskiej i Tomanowej – są one niedostępne dla turystów.

Siwa Przełęcz – szlaki turystyczne

Przełęcz jest węzłem szlaków turystycznych – można się tu dostać czerwonym szlakiem z Doliny Starorobociańskiej. Trasy z Siwej Przełęczy pozwalają dostęp do najpiękniejszych zakątków Tatr Zachodnich:

  • zielony szlak na Gaborową Przełęcz Wyżnią – jest usytuowana między Siwym Zwornikiem a Liliowymi Turniami, łączy Błyszcz i Starorobociański Wierch. Znana również jako „Raczkowa Przełęcz” lub „Liliowy Karb”. Przejście z Siwej Przełęczy zajmuje tylko 20 minut;
  • zielony szlak na Zadni Ornak – jest to najwyższy punkt grani Ornaku, prowadzi przez malownicze tereny Tatr. Oddzielony od Ornaku Ornaczańską Przełęczą, a od Kotłowej Czuby Kotłowym Siodłem. Szczyt charakteryzuje się Siwymi Skałami na wschód i grzbietem Jaworzynka opadającym do Doliny Pyszniańskiej. Zachodnie stoki Zadniego Ornaku zniżają się do Doliny Starorobociańskiej. Dojście z Siwej Przełęczy na Zadni Ornak również zajmuje 20 minut;
  • czarny szlak do Wyżniej Bramy Chochołowskiej, którego pokonanie zajmuje ponad 2 godziny. Jest położona między grzbietami Kominiarskiego Wierchu i Bobrowca, oferuje wyjątkowe widoki na tatrzańską naturę.

Jeśli planujesz wędrówki tatrzańskimi szlakami, dobrze się do nich przygotuj. Odwiedź sklep sportowy Decathlon, w którym znajdziesz dobrej jakości akcesoria sportowe. W Tatrach najważniejsze jest jednak obuwie turystyczne i trekkingowe. Powinno sprawdzić się na nierównościach terenu.

Zobacz też:  Przełęcz Łupkowska – granica między Beskidem Niskim a Karpatami

Siwa Przełęcz to miejsce warte odwiedzenia. Stanowi nie tylko skrzyżowanie szlaków, ale też wspaniałe miejsce widokowe.

Fot. Główne: Opioła Jerzy – Praca własna, CC BY 2.5


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts