Wyprawę szlakami Tatr Zachodnich warto polecić turystom, którzy chcą zdobywać doświadczenie przed trudniejszymi technicznie trasami. Zdobycie Starorobociańskiego Wierchu będzie propozycją dla osób mających dobrą kondycję, ponieważ wędrówka jest naprawdę żmudna. Jednak widoki, jakie można podziwiać po drodze, są warte każdego wysiłku. Co ważne, na wierzchołek prowadzi kilka tras, więc należy rozważyć kilka opcji.
Co warto wiedzieć o Starorobociańskim Wierchu?
Starorobociański Wierch jest najwyższym szczytem polskich Tatr Zachodnich. Wznosi się na wysokość 2176 m n.p.m. i leży w głównej grani Tatr, przez którą przebiega granica polska i słowacka. Sąsiaduje z Kończystym Wierchem, od którego jest oddzielony Starorobociańską Przełęczą, a także z Siwym Zwornikiem. Zbocza góry schodzą do Doliny Starorobociańskiej, Gaborowej i Zadniej Raczkowej (dwie ostatnie doliny leżą po słowackiej stronie). Zimą występują tu potężne lawiny, dlatego wyjścia w góry o tej porze roku zawsze wymagają dokładnego sprawdzania komunikatów TOPR. Ze szczytu Starorobociańskiego Wierchu rozciąga się panorama Tatr Zachodnich. Świetnie widać między innymi Wołowiec, Bystrą, Błyszcz, Kominiarski Wierch, Jarząbczy Wierch oraz Ornak, a w pogodne dni także Tatry Wysokie.
Skąd się wzięła nazwa?
Nazwa szczytu pochodzi od Hali Stara Robota, która kiedyś znajdowała się w Dolinie Starorobociańskiej, stanowiącej najdłuższą odnogę Doliny Chochołowskiej. Juhasi wypasali tam swoje stada, a jeszcze wcześniej (możliwe, że w XVI wieku) wydobywano rudę żelaza. „Stara robota” oznacza właśnie nieczynne sztolnie, których pozostałości można gdzieniegdzie zobaczyć.
Jakie akcesoria są potrzebne w górach?
Długa wycieczka po górach wymaga dobrego przygotowania. Potrzebne akcesoria kupisz w sklepach Decathlon, w których znajdziesz świetny sprzęt w atrakcyjnej cenie. Podczas wędrówki warto mieć:
- buty trekkingowe;
- odzież trekkingową;
- kijki trekkingowe;
- turystyczne okulary przeciwsłoneczne.
Oprócz tego powinieneś dobrze wyposażyć plecak. Na całodzienną wyprawę warto mieć suchy prowiant, który szybko dostarczy energii, a także wodę, apteczkę turystyczną oraz mapę. Należy również zadbać o to, by bateria telefonu była w pełni naładowana. Dopiero z takim ekwipunkiem możesz myśleć o wycieczce w Tatry.
Szlak do Starorobociańskiego Wierchu z Doliny Chochołowskiej
Najwięcej szlaków na Wierch Starorobociański rozpoczyna się Siwej Polanie, do której łatwo można dotrzeć z Zakopanego. Jest to początek Doliny Chochołowskiej, gdzie znajduje się kasa biletowa oraz parking. Jeśli zrezygnujesz z transportu publicznego, masz gdzie zaparkować samochód. Trzeba jednak pamiętać, że latem trudno jest o wolne miejsce. W jaki sposób można dojść z Doliny Chochołowskiej na Starorobociański Wierch?
Szlak przez Siwą Przełęcz
Jeżeli masz w planach długą trasę, początkowy odcinek doliny (od Siwej Polany do Polany Huciska) możesz pokonać turystyczną kolejką elektryczną. Oszczędzisz w ten sposób czas, jaki zajęłoby przejście asfaltowej drogi. Jednak od Polany Huciska musisz liczyć już na własne mięśnie.
- Zielonym szlakiem idziesz do Wyżniej Bramy Chochołowskiej, gdzie znajduje się skrzyżowanie.
- Wybierasz czarny szlak, który wskazuje drogę na Siwą Przełęcz (1812 m n.p.m.) i biegnie przez Dolinę Starorobociańską.
- Po drodze mijasz dwie polany – Iwanówkę i Starorobociańską – a kiedy wyjdziesz na otwartą przestrzeń, dostrzeżesz swój cel.
- Jednak z Siwej Przełęczy do Starorobociarskiego Wierchu jest jeszcze godzina drogi. To najbardziej wyczerpujący etap, ponieważ wymaga pokonywania luźnych kamieni.
Szlak przez Trzydniowiański Wierch i Kończysty Wierch
Ten wariant zaczyna się tak samo jak poprzedni – trasa biegnie dnem doliny od Siwej Polany aż do Wyżniej Bramy Chochołowskiej.
- Kiedy dotrzesz do rozstaju szlaków, kontynuujesz wędrówkę zieloną trasą, biegnącą wzdłuż Potoku Chochołowskiego aż do Polany Trzydniówka.
- Tam wybierasz czerwony szlak na Trzydniowiański Wierch (czas przejścia to ponad dwie godziny), który położony jest na północnej grani Kończystego Wierchu (2002 m n.p.m.).
- Dojście na szczyt Kończystego Wierchu to kolejna godzina, ale teraz możesz podziwiać piękne widoki na przełęcze i tatrzańskie wzniesienia (Jarząbczy Wierch, Wołowiec, Raczkową Czubę i inne).
- Stamtąd wybierasz szlak czerwony na Starorobociański Wierch i po jakichś czterdziestu minutach jesteś u celu.
Możesz wrócić trasą przez Siwą Przełęcz, dzięki czemu bardziej urozmaicisz sobie wędrówkę.
Szlak przez Iwaniacką Przełęcz i Ornak
Ta trasa również wymaga przejścia Doliny Chochołowskiej.
- Wędrówkę na Starorobociański Wierch rozpocznij przy Wyżniej Bramie Chochołowskiej, wybierając żółty szlak prowadzący do Iwaniackiej Przełęczy.
- Później należy kierować się zielonymi znakami, trasa prowadzi przez grzbiet Ornaku.
- Kolejne punkty na trasie to Siwa Przełęcz, Gaborowa Przełęcz (nazywana też Liliowym Karbem).
W ten sposób docierasz do celu, jakim jest Starorobociański Wierch. Możesz cieszyć oczy pobliskimi graniami, stromymi zboczami, a także planować powrót – do wyboru masz opisane wyżej warianty.
Opis szlaku na Starorobociański Wierch ze schroniska na Hali Ornak
Na Starorobociański Wierch można dotrzeć także z Doliny Kościeliskiej. Jest ona jedną z największych i najpiękniejszych w Tatrach, a w dodatku znajduje się blisko Zakopanego, więc dojazd nie stanowi żadnego problemu. Szlak z Doliny Kościeliskiej właściwie przez cały rok jest oblegany przez turystów. W ciągu półtorej godziny dojdziesz nim do schroniska na Hali Ornak. Latem spacer może zająć więcej czasu. W dolinie prowadzony jest bowiem kulturowy wypas owiec, więc w bacówkach kupisz prawdziwe oscypki. Kiedy dotrzesz do schroniska, możesz zebrać siły przed następnym odcinkiem szlaku na Starorobociański Wierch.
Jak dojść na Starorobociański Wierch z Hali Ornak?
- Wybierasz żółtą trasę na Iwaniacką Przełęcz, a później zieloną na Ornak.
- Grań ciągnie się dość długo, a na jej odcinku masz Suchy Wierch Ornaczański, Wyżnią Ornaczańską Przełęcz, Ornak, Ornaczańską Przełęcz oraz Zadni Ornak.
- Grzbiet kończy się przy Przełęczy Siwej, a to jest już ostatni etap przed Starorobociańskim Wierchem.
Cała wycieczka będzie naprawdę męcząca i razem z powrotem na pewno zajmie cały dzień. Jednak towarzyszące jej widoki wynagrodzą wszystkie trudy związane z wyprawą.
Starorobociański Wierch to bardzo ciekawy cel całodziennej wycieczki. Chociaż zwłaszcza na początkowych etapach można napotkać wiele grup turystów, to potem jest zdecydowanie luźniej. Wędrówki po Tatrach Zachodnich pokazują, że nawet w tak popularnych miejscach polskich gór można jeszcze znaleźć zakątki, które nie zostały jeszcze zadeptane przez rzesze turystów.
Źródło zdjęcia: Krzysztof Dudzik via wikipedia, CC BY-SA 4.0
Może Cię także zainteresować:
- Siwa Przełęcz – serce Tatr Zachodnich. Szlaki turystyczne, ciekawostki
- Jarząbczy Wierch – szczyt na granicy polsko-słowackiej
- Kończysty Wierch, czyli Tatry Zachodnie dla początkujących
- Iwaniacka Przełęcz w Tatrach Zachodnich – lokalizacja, szlaki turystyczne
- Tatry Grześ – jakie szlaki prowadzą na szczyt? Przeczytaj!