Łabski Wodospad. Karkonosze po czeskiej stronie

Łabski Wodospad, zwany również wodospadem Łaby, znajduje się w Sudetach, w Karkonoszach po czeskiej stronie. Jest znany przede wszystkim z uwagi na wielkość – należy do największych wodospadów w całych czeskich Karkonoszach. Jak do niego dotrzeć?
Łabski Wodospad

Warto wiedzieć!

  • Łabski Wodospad mierzy aż 45 metrów wysokości.
  • Kaskady wodospadu spływają w odległości jedynie 1 km od źródła Łaby.
  • Przy wodospadzie znajduje się schronisko Labská Bouda.

Łabski Wodospad – to musisz wiedzieć!

Łabski Wodospad (Labský Vodopád) znajduje się w Dolinie Łady (Labský důl), na wysokości 1262 m n.p.m. Potok Łaby płynie kaskadami i kamiennymi progami przez 250 metrów, wcześniej odpadając do wąwozu Labská rokle. Swego czasu na górze półki skalnej znajdował się zbiornik wybudowany przez Josefa Šíra, właściciela schroniska. Pobierał on opłaty za to, że ludzie oglądali spiętrzoną tutaj wodę. Obecnie zrezygnowano w tej opcji z uwagi na ochronę środowiska.

Dziś Łabski Wodospad w bardzo ograniczonym zakresie można oglądać ze wspominanego, leżącego na jego górnej części schroniska, a konkretniej przygotowanego przy nim punktu widokowego. Można też podziwiać go w całości ze schroniska Vrbatova Bouda, położonego w pewnej odległości. Z uwagi na przepływ wody kaskada ta zimą tworzy tak zwany lodowy wodospad, jeden z najbardziej imponujących wodospadów w Karkonoszach.

Łabski Wodospad – jak do niego dotrzeć?

Łabski Wodospad

Istnieje kilka różnych tras, którymi można dostać się do wodospadu Łaby. Oto one.

Ze Szpindlerowego Młyna

W mieście tym znajdują się parkingi, ale też dworzec autobusowy – możesz dotrzeć tu komunikacją miejską. Najłatwiej dostać się tam z miejscowości Szpindlerowy Młyn szlakiem niebieskim. Trasa jest stosunkowo prosta, ale długa – w jedną stronę mierzy 9,1 km, a przejście nią zajmuje 3:17 h.

Zobacz też:  Wodospad Wilczki w Międzygórzu. Atrakcja Sudetów

Z Vrbatowej boudy

Drugi szlak z Vrbatowej boudy, gdzie dojedziesz autobusem, zajmie jedynie 40 minut i ciągnie się przez 2,5 km. Ten czerwony szlak to dobry wybór, jeśli chcesz zobaczyć wyłącznie wodospad.

Z Harrachova

Tutaj niebieski szlak wiedzie przez Mumlavské Vodopády i Krakonošova Snídaně do U čtyřech pánů, gdzie znajduje się rozejście. Szlakiem dotrzesz na miejsce w 3:39 h, pokonując 10,4 km – w jedną stronę.

Ze Szklarskiej Poręby

Szlak do Łabskiego Wodospadu od polskiej strony wiedzie żółtym szlakiem przez schronisko pod Łabskim Szczytem i Mały Śnieżny Kocioł. Obszar, który mijasz, znany jest pod nazwą Łabskiego Kotła. Rozciąga się stąd piękny widok. Trasa ma długość ok. 10 km i trwa 3:57 h w jedną stronę.

Jak przygotować się do wędrówki?

Łabski Wodospad leży na takiej wysokości, że wymaga odpowiedniego przygotowania do wędrówki. Cały niezbędny sprzęt znajdziesz w sklepie sieci Decathlon. Przydadzą ci się:

  • buty trekkingowe;
  • polary turystyczne;
  • czapki, kapelusze, bandany turystyczne,
  • plecaki 10-40 litrów. 

Formacji wodnych w formie kaskad i dużych wodospadów nie brakuje w żadnych górach. Zawsze istnieją jednak takie, które szczególnie się wyróżniają. Należy do nich również Łabski Wodospad. Warto go odwiedzić przynajmniej raz w życiu.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts