Wodospad w Sopotni Wielkiej. Największy wodospad Beskidów

Wodospad w Sopotni Wielkiej leży na terenie Beskidu Żywieckiego. Jest znany z uwagi na swoje rozmiary. Dodatkowo nie trzeba wielu godzin wędrówki, aby do niego dojść – leży w centrum miasta. Co warto o nim wiedzieć?
Wodospad w Sopotni Wielkiej

Beskid Żywiecki jest często odwiedzany przez turystów. To właśnie w nim leży największy z wodospadów w całych Beskidach, czyli wodospad w Sopotni Wielkiej. Co ciekawe, nie jest to jedyna taka formacja wodna na potoku Sopotnia. Sprawdź, co warto wiedzieć!

Potok Sopotnia Wielka i największy wodospad – podstawowe informacje

Jak zostało już powiedziane, wodospad w Sopotni Wielkiej należy do największych wodospadów w Beskidach i województwie śląskim. To wodospad kataklinalny, co oznacza, że są tu skały, z których zbudowany jest próg. Ma on wysokość ok. 10 metrów, a dodatkowo spadek wody pod kątem ok. 30 stopni spowodował, że poniżej lustra utworzył się kocioł eworsyjny o głębokości kolejnych 5 metrów. Z uwagi na wygląd ta formacja w polskich Beskidach została uznana za pomnik przyrody.

Wodospad w Sopotni Wielkiej a szlaki turystyczne 

Wodospad w Sopotni Wielkiej kamienie
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Do wodospadu w Sopotni Wielkiej możesz po prostu… dojechać. Miejscowość Sopotnia Wielka jest dostępna dla samochodów, można też dojechać do niej komunikacją publiczną. Kaskadę obejrzysz po przejściu ok. 2-5 minut od głównej drogi. Możesz do niego zejść albo oglądać go ze specjalnie ustawionego w tym miejscu mostku. Ten typ wodospadu kataklinalnego zbudowany jest z warstwy skał, które opadają stromo w dół. Uważaj przy schodzeniu, bo można się na nich poślizgnąć!

Dojazd do Sopotni Wielkiej autem zajmuje:

  •  z Jeleśni ok. 15 minut (ok. 10 km);
  • z Pilska ok. 20 minut (ok. 17 km).

Od potoku Sopotnia Wielka na Romankę i Rysiankę

Z wodospadu w Sopotni Wielkiej (położonego na wysokości 620 m n.p.m.) możesz dojść na Romankę (1366 m n.p.m.). Droga zajmuje ok. 1:30 h i ciągnie się przez 5,6 km najpierw czarnym, a potem niebieskim szlakiem. Z Romanki możesz dojść na Halę Rysianka, gdzie mieści się schronisko PTTK na Rysiance. Droga do Rysianki z Romanki zajmie kolejną godzinę i 3,4 km. Wiedzie szlakiem żółtym, który potem łączy się z czerwonym, a następnie zielonym.

Zobacz też:  Szczawnica: Wodospad Zaskalnik. Trasa, atrakcje

Od wodospadu na Sopotni Wielkiej do schroniska PTTK na Hali Miziowej

Możesz iść żółtym szlakiem od wodospadu, a następnie skręcić w czarny szlak (rozejście pod Przysłopem) i zielony szlak (Przełęcz Buczynka) i w ten sposób dojść do schroniska PTTK na Hali Miziowej. Trasa zajmie ok. 3 godzin i niecałe 7 km. 

Co zabrać ze sobą w trasę?

Wodospad w Sopotni Wielkiej to ciekawe miejsce, które warto odwiedzić choćby ze względu na wyjątkowe, skośnie ustawione skalne, ostre płyty czy turkusowy kolor wody. Jeśli planujesz wycieczkę tylko tutaj, potrzebujesz podstawowego wyposażenia. Przy wyprawie w dalsze regiony potrzebujesz więcej sprzętu. Wszystko, co będzie potrzebne, znajdziesz w sieci sklepów Decathlon. Zaopatrz się w:

  • buty turystyczne lub buty trekkingowe (przy dłuższych wycieczkach);
  • plecaki 10-40 litrów;
  • polary turystyczne;
  • spodnie turystyczne i trekkingowe.

Pamiętaj też, czego nie zabierać. Silne zawirowania wody sprawiają, że przy wodospadzie w Sopotni Wielkiej nie należy pływać. Bieg wody może bowiem tworzyć wiry, które są niebezpieczne dla kąpiących się.

Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts