Wodospad Kamieńczyka. Szlak na Szrenicę

Większość osób, które wybierają się na Wodospad Kamieńczyka, idzie dalej na Szrenicę. Warto jednak zaznaczyć, że już sam najwyższy wodospad w Karkonoszach jest niezwykle malowniczy i może służyć za cel wędrówki. Dowiedz się więcej!
wodospad kamieńczyka

To warto wiedzieć!

  • Wodospad Kamieńczyka jest najwyższą formacją wodną w całych Sudetach.
  • Atrakcja ta wymaga odpowiedniego przygotowania od turystów, którzy na miejscu dostają m.in. kaski bezpieczeństwa.
  • Kaskada leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, co oznacza, że podejście do niej wymaga zakupu biletu wstępu.

Wodospad Kamieńczyka – podstawowe informacje

Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem Sudetów po polskiej stronie Karkonoszy. Ma wysokość 27 metrów. Mieści się w malowniczym wąwozie Kamieńczyka, którego ściany osiągają nawet 35 metrów. Sam wąwóz ciągnie się przez kolejne 100 metrów, zapewniając niezapomniane widoki.

wodospad kamieńczyka - widok na wodospad w słońcu wokół widoczna roślinność
Fot. Nishant S via Wikipedia, CC BY 3.0

Na całej długości wodospadu znajdują się trzy kaskady, tworzone przez progi skalne. Jedynie środkowa tworzy jeden strumień; za nią ukryta jest jaskinia. W najszerszym miejscu woda spływa strumieniem o szerokości 15 metrów, a w najwęższym – około 3 metrów.

Na dnie rzeki znajduje się kocioł eworsyjny, którego głębokość przekracza 4 m. Jest on wypełniony przede wszystkim ostrymi kamieniami. Atrakcja turystyczna leży w obszarze ścisłej ochrony i ma status pomnika przyrody.

Legenda o nazwie wodospadu

Z nazwą Wodospadu Kamieńczyka związana jest legenda powtarzana przez miejscowych. Dotyczy ona historii rusałki mieszkającej na Łabskim Szczycie, która wbrew ostrzeżeniom związała się ze śmiertelnikiem, Kamieńczykiem Broniszem. Podarowała mu swoje klejnoty, które ten miał sprzedać, aby mogli rozpocząć wspólne życie. Gdy mężczyzna nie wracał, rusałka postanowiła go poszukać. Zobaczyła go z daleka w okolicy wodospadu, ale poślizgnęła się i spadła w przepaść wąwozu. Według legendy woda płynąca w tamtym miejscu złożona jest z łez rusałek opłakujących śmierć siostry.

Zobacz też:  Wodogrzmoty Mickiewicza. Wszystko, co musisz wiedzieć

Ciekawostki o wodospadzie Kamieńczyka

Za środkową kaskadą znajduje się tak zwana Złota Jama. Została ona sztucznie wykuta przez walończyków w poszukiwaniu drogocennych kamieni, głównie ametystów. Niegdyś była udostępniona do zwiedzania, ale dziś jest niedostępna z uwagi na ryzyko zawalenia.

Przepiękny wąwóz Kamieńczyka był tłem dla historii filmowej. To tutaj kręcone były sceny z filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. 

Niedaleko wodospadu, przy szlaku prowadzącym przez tę lokalizację, znajdują się dwa zabudowania. Jedno z nich to schronisko „Kamieńczyk”, które zostało wybudowane prawdopodobnie pod koniec XIX wieku. W XX wieku przechodziło renowacje i liczne remonty, w tym zostało rozbudowane. W 1984 roku wybuchł tutaj pożar, który doprowadził całość do ruiny. Obecnie schronisko funkcjonuje razem z położonym obok „Szałasem Sielanka”, dobudowanym pod koniec XX wieku. Wodospad można podziwiać również z tarasu widokowego przy budynku.

Wodospad Kamieńczyka – dojazd i szlaki turystyczne

Na początek warto zaznaczyć, że Wodospad Kamieńczyka jest dostępny w godzinach otwarcia. Wszystko dlatego, że pionowe, uformowane przy niej ściany oraz ryzykowne zejście po stalowych platformach wymagają zabezpieczenia w formie m.in. kasku ochronnego. To z kolei przekłada się na ceny biletów, które trzeba kupić przed wstępem do atrakcji. Zarówno cennik, jak i inne informacje znajdziesz na stronie KPN.

Dojazd do wodospadu

Istnieje kilka sposobów na dotarcie do Wodospadu Kamieńczyka. Dla osób, które nie chcą wędrować szlakiem, dostępny jest dojazd z wiatą i parkingiem niedaleko schroniska Kamieńczyk. Wymaga skręcenia w lewo z Szosy Czeskiej ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc. Dojście do samego wodospadu zajmie dosłownie kilka chwil. 

Głównym Szlakiem Sudeckim do Wodospadu Kamieńczyka

Ze Szklarskiej Poręby możesz wyjść szlakiem czerwonym w stronę Wodospadu Kamieńczyka. Szlak ciągnie się przez całe miasto, jednak z drogi schodzi przy drogowskazie Szklarska Poręba, Huta. Spacer do wąwozu Kamieńczyka zajmie w tym przypadku 40 minut, a droga ma długość 1,6 km. 

Zobacz też:  Łabski Wodospad. Karkonosze po czeskiej stronie

Stąd możesz pójść również na dalszą wędrówkę, zwłaszcza jeśli planujesz noclegi w schroniskach. Przykładowo, 3,5 km dalej znajduje się schronisko na szczycie Szrenicy (1361 m n.p.m.), a żeby do niego dojść, mijasz też na czerwonym szlaku schronisko PTTK na Hali Szrenickiej. Stąd możliwy jest zjazd kolejką linową do obrzeży Szklarskiej Poręby.

wodospad kamieńczyka - zbliżenie na wodospad, widoczna spływająca woda i drzewa
Fot. Dominikosaurus via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Jak przygotować się do wycieczki nad Wodospad Kamieńczyka?

Na pewno nie musisz mieć specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego, bo wszystko, czego potrzebujesz, dostaniesz na miejscu przy Wodospadzie Kamieńczyka. Niemniej przydadzą się pewne elementy wyposażenia, zwłaszcza jeśli wędrujesz czerwonym szlakiem i twoim celem są oddalone nieco schroniska, jak to na Szrenicy. W takiej sytuacji wszystkie niezbędne rzeczy znajdziesz w sieci sklepów Decathlon. Przydadzą ci się:

  • śpiwory, materace, maty;
  • plecaki 50-90 litrów;
  • buty trekkingowe;
  • polary turystyczne.

Wycieczka przez Wodospad Kamieńczyka na Szrenicę jest częstym celem wędrówek. Możesz ją zrobić osobno albo jako element przejścia Głównym Szlakiem Sudeckim. Pamiętaj, aby zawsze zaplanować podróż tak, by czuć się bezpiecznie i nie ryzykować swoim bezpieczeństwem. Warto odwiedzić to miejsce z uwagi na niesamowite widoki.

Fot. główne: Hubert Mazur via Wikipedia, CC BY 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts