Szczawnica: Wodospad Zaskalnik. Trasa, atrakcje

Położony na osiedlu Szczawnicy wodospad Zaskalnik należy do jednej z atrakcji tego regionu. Urokliwe miejsce na potoku Sopotnickim jest szczególnie ciekawe po opadach. Odwiedzają je licznie kuracjusze. Jak się tam dostać?
Wodospad Zaskalnik

To warto wiedzieć!

  • Leżący w Szczawnicy wodospad Zaskalnik to ciekawa atrakcja turystyczna dostępna nawet dla osób niezaawansowanych w wędrówkach.
  • W okolicy wodospadu znajdują się m.in. restauracja czy teren rekreacyjny.
  • Do wodospadu prowadzą droga asfaltowa, a także szlaki piesze, konne i rowerowe.

Szczawnica – wodospad Zaskalnik. Podstawowe informacje

Znajdujący się w Szczawnicy wodospad Zaskalnik położony jest nad, jak mówią lokalnie, Sopotnicką Wodą. Geograficznie należy do Pasma Radziejowej. Leży na wysokości ok. 550 m n.p.m. Mierzy ok. 5 metrów wysokości, przy czym po opadach deszczu strumień jest o wiele gwałtowniejszy. Możliwe jest zejście do wodospadu, jednak nie prowadzi tam szlak, a same kamienie i korzenie mogą być wyzwaniem dla mniej sprawnych osób.

Wbrew obiegowej opinii, wodospad Zaskalnik nie jest zlokalizowany w Pieninach. Te znajdują się po drugiej stronie Dunajca płynącego dnem doliny, przy której znajduje się Szczawnica. Można tutaj dotrzeć na wiele sposobów, również nie mając samochodu. Biegną przy wodospadzie rozmaite szlaki, zarówno piesze, jak i konne czy rowerowe. W upalne dni panuje tutaj duży ruch z uwagi na krystaliczną wodę, która daje ochłodę. 

Jak dojść ze Szczawnicy do wodospadu?

W zasadzie do wyboru masz tylko jedną trasę. Na wysokości wodospadu w Szczawnicy biegnie tam droga asfaltowa, dlatego można swobodnie dojechać autem. Jest to odcinek między Szczawnicą a Sewerynówką. Od drogi głównej między Szczawnicą a Jaworkami jest to dystans ok. 2,3 km, który przejdziesz w 50 minut. Punktem startowym jest wówczas Urząd Miasta. Z przystanku Szczawnica-Sewerynówka możesz dojść do szczawnickiego wodospadu w 37 minut, pokonując dystans 2 km.

Zobacz też:  Wodospad Siklawa. Największy wodospad Tatr

Samo otoczenie wodospadu jest dobrze zagospodarowane. Jest tutaj dobry dojazd, choć drogą pnącą się pod górę. Możesz skorzystać z parkingu, a także urządzić sobie piknik na terenach rekreacyjnych. Znajduje się tutaj również zajazd. Dla dzieci ciekawą atrakcją jest ciuchcia turystyczna, którą można podjechać do wodospadu wprost ze Szczawnicy. To dobra opcja, jeśli dojazd samochodem nie wchodzi w grę. Rozkład jazdy ciuchci można znaleźć w sieci.

Niebieskim szlakiem ze Szczawnicy do wodospadu

Co ważne, biegnie tamtędy również niebieski szlak. Z centrum Szczawnicy Zdrojowej przejdziesz do wodospadu Zaskalnik w mniej więcej 50 minut, pokonując 2,6 km. Niebieski szlak biegnie jednak o wiele dalej. Możesz dojść do wodospadu również ze schroniska PTTK na Przehybie, co zajmie ok. 1:42 h i oznacza dystans 6,4 km. To jeden z najczęściej wybieranych pieszych szlaków turystycznych ze Szczawnicy na Przehybę.

Skąd pójść z wodospadu Zaskalnik?

Warto też pamiętać, że położony w Szczawnicy wodospad może być świetną bazą wypadową do dalszej wycieczki. Część osób decyduje się przejść pętlę, która zaczyna się i kończy przy wodospadzie Zaskalnik. W tym celu należy iść w górę niebieskim szlakiem, a potem w punkcie Sewerynówka skręcić w szlak czarny. Kolejnymi przystankami są punkt pod Bereśnikiem (816 m n.p.m.) i Bacówka Pod Bereśnikiem. Sam Bereśnik jest niedostępny – nie prowadzi na niego żaden szlak. Następnie żółtym szlakiem trzeba zejść do Szczawnicy Zdrój, a stamtąd niebieskim z powrotem do wodospadu. Taka trasa ma 7,3 km długości i zajmuje ok. 2:30 h.

Z położonego w górnej części Szczawnicy wodospadu dojdziesz również do Radziejowej, najwyższego szczytu Beskidu Sądeckiego, który ma 1262 m n.p.m. Trasa szlakiem niebieskim wiedzie przez Przehybę (1136 m n.p.m.), a dalej czerwonym szlakiem na Małą Radziejową aż do Radziejowej i zlokalizowanej na szczycie wieży widokowej. Przejdziesz w ten sposób 11,2 km w 4:11 h, ale pamiętaj, że jeszcze pozostaje powrót!

Zobacz też:  Wodospad Siklawica – jak dojść? Niezbędne informacje

Jak przygotować się do wycieczki?

Wyjście do położonego w Szczawnicy wodospadu Zaskalnik nie wymaga specjalnego przygotowania, o ile nie zamierzasz iść dalej. Na trasę przez miasto przydadzą ci się woda i przekąski. Jeśli planujesz zatrzymać się autem w pobliżu wodospadu, dodatkowe wyposażenie powinno być typowo piknikowe. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chcesz wybrać się na dłuższą wędrówkę. 

Niezależnie od opcji, na którą się zdecydujesz, niezbędny sprzęt kupisz w sklepach sieci Decathlon. Przydadzą ci się:

  • plecaki 10-40 litrów;
  • sandały trekkingowe i turystyczne;
  • ochrona przed insektami;
  • apteczki turystyczne na wypadek zranienia, choćby podczas zejścia nad wodospad.

Położony w Szczawnicy wodospad Zaskalnik znajduje się na liście atrakcji, które warto zobaczyć, będąc w okolicy. Choć nie jest tak imponujący, jak tatrzańskie wodospady, może być ciekawą częścią wycieczki. Warto połączyć jego zwiedzanie z oglądaniem również innych miejsc w okolicy.

Autor zdjęcia głównego: Mach240390 via wikipedia CC BY 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts