To warto wiedzieć!
- Według ekspertów już w okolicach XVII wieku przy wodospadzie powstała karczma lub inne zabudowania.
- Z parkingu do Wodospadu Szklarki mogą dotrzeć również osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach albo rodzice z małymi dziećmi.
- Malowniczo położony wodospad słynie ze skręcającej spiralnie wody, co stanowi nie lada atrakcję dla turystów.
- Wodospad Szklarki widoczny jest nawet na rycinach ze średniowiecza.
Wodospad Szklarki – co warto o nim wiedzieć?
Położony w Karkonoskim Parku Narodowym Wodospad Szklarki (520 m n.p.m.) jest drugą co do wielkości formacją tego rodzaju w całych Karkonoszach. Leży w granicach Piechowic, jednak niedaleko Szklarskiej Poręby. Został utworzony na potoku Szklarka w malowniczym wąwozie. Woda spada tutaj z wysokości 13,3 metrów. Charakterystyczne usytuowanie ścian skalnych i obecność wyrobionych wodą marmitów sprawiają, że wodospad ten ma bardzo charakterystyczny wygląd, a woda spływa po nim spiralnie. U podnóża kaskady znajduje się kocioł eworsyjny, czyli znaczne wgłębienie w dnie rzeki.
Historia wodospadu i jego okolic
W drodze do Wodospadu Szklarki od strony parkingu, czyli najkrótszą drogą, znajduje się schronisko PTTK Kochanówka. Warto wiedzieć, że pierwotnie było ono po prostu gospodą wybudowaną w 1868 roku. Pierwsze informacje o zabudowaniach w tym miejscu pochodzą jednak z jeszcze wcześniejszych czasów, bo XVII wieku.
Pod koniec XIX wieku gospodarze obecnego schroniska celowo spiętrzali wody Szklarki, aby następnie efektownie je zwolnić, co powodowało powstanie gwałtownej kaskady. Wszystko to goście podziwiali z tarasu widokowego. Takiego spuszczania wody wodospadu zaprzestano później w obawie o stan środowiska.
Jak dotrzeć do Wodospadu Szklarki?
Na początek warto wiedzieć, że Wodospad Szklarki znajduje się w graniach parku narodowego. Z tego powodu obowiązuje tam bilet wstępu. Cennik turystyczny można znaleźć na stronie internetowej parku oraz bezpośrednio w budkach znajdujących się przy szlaku.
Z Michałowic do Wodospadu Szklarki
Pierwszy ze szlaków, którymi możesz się udać, to szlak zielony z Michałowic. Odbija on w Szklarce w szlak niebieski i czarny, który wiedzie przez schronisko PTTK Kochanówka, a zaraz potem do Wodospadu Szklarki w środkowej części wąwozu. Dojście tutaj zajmuje ok. godzinę i ciągnie się przez 3,3 km. Dalej możesz iść do Szklarskiej Poręby.
Ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Szklarki
W tę stronę możesz iść dwoma szlakami:
- czarny szlak prowadzi częściowo przez miasto i dopiero w Szklarce schodzi na drogę uczęszczaną głównie przez turystów; droga zajmuje 50 minut i ciągnie się przez 3 km;
- zielony szlak prowadzi mniej uczęszczaną drogą, którą nie jeżdżą auta, przecina jednak również drogi asfaltowe. Wymaga skręcenia ze szlaku zielonego na niebieski przy parkingu Szklarka. Trasa ma długość 3,2 km i przejdziesz ją w 50 minut.
Najkrótsza trasa do Wodospadu Szklarki
Mowa oczywiście o drodze prowadzącej z parkingu wprost do wodospadu. Tutaj też dojeżdża komunikacja miejsca oraz lokalna. Do samego wodospadu dojdziesz w niecałe 10 minut, pokonując 400 metrów. Z tej strony Wodospad Szklarki jest dostępny również dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich. Czas podróży sprawia, że to też ciekawa atrakcja turystyczna dla dzieci, zwłaszcza w połączeniu z platformą widokową czy odpoczynkiem w schronisku Kochanówka.
Jak przygotować się do wycieczki?
Jeśli planujesz przyjechać tylko na parking i z niego pójść na wodospad, nie musisz czynić wielkich przygotowań. Z parkingu prowadzi prosta droga, która jest w dobrym stanie nawet po opadach. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chcesz dojść do wodospadu jednym ze szlaków. Na szczęście wszystkie potrzebne akcesoria kupisz w sklepach sieci Decathlon. Przydadzą ci się:
- buty trekkingowe;
- plecaki 10-40 litrów;
- kijki trekkingowe;
- koszulki turystyczne.
Wodospad Szklarki jest jedną z bardziej znanych atrakcji Karkonoszy. Co roku zachwyca wielu turystów, a dodatkowo jest łatwo dostępny, co stanowi jego dodatkową zaletę. Pamiętaj jednak, że możesz go zdobyć również po dłuższym spacerze. Polecamy to rozwiązanie, jeśli masz kwaterę w jednej z pobliskich miejscowości, np. Piechowicach czy Szklarskiej Porębie.
Fot. główne: Drozdp via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Może Cię także zainteresować:
- Wodospad Podgórnej – jak dotrzeć? Czas wejścia
- Łabski Wodospad. Karkonosze po czeskiej stronie
- Wodospad Wilczki w Międzygórzu. Atrakcja Sudetów
- Wodospad Czartów Młyn – atrakcja Bieszczad
- Szczawnica: Wodospad Zaskalnik. Trasa, atrakcje