Wodospad Czartów Młyn – atrakcja Bieszczad

Wodospad Czartów Młyn to jedna z atrakcji Bieszczad. Sprawdzi się, jeśli chcesz odbyć krótką wycieczkę na niewielką odległość, a jednocześnie zobaczyć nieco dzikiej przyrody. Sprawdź, jak się tam dostać!
wodospad czartów młyn

To warto wiedzieć!

  • Wodospad Czartów Młyn leży w górze potoku, który zasila rzekę Wołkowyjkę – to wzdłuż niej ciągnie się cała trasa turystyczna.
  • Wodospad okresowo wysycha, zwłaszcza przy dłuższym braku opadów, dlatego warto wybrać się do niego po deszczu.
  • Okolice wodospadu są rajem dla dzikich zwierząt – odnotowano tutaj obecność chronionych gatunków płazów i gadów, a także niedźwiedzi czy wilków.

Wodospad Czartów Młyn – podstawowe informacje

Jest to wodospad na potoku Czartów Młyn, będącym jednym z dopływów rzeki Wołkowyjki. Miejsce to jest dość popularne, jednak nie widać tutaj zbyt dużej ingerencji człowieka. Kaskada ma około 6 metrów wysokości, a jej wygląd sprawia, że to niezwykle urokliwy punkt wędrówki w lesie. Jeśli prąd wody jest silny, zanim zobaczysz wodospad, usłyszysz jego szum.

Szczególnie warto wybrać się na ścieżkę do Wodospadu Czartów Młyn po deszczu. W innym przypadku wodospad nie jest wielki, a trakcie suszy może nawet lekko wysychać. Trzeba brać jednak pod uwagę, że opady deszczu sprawiają też, że ten fragment Zakapiorskiego Szlaku jest po prostu śliski i niebezpieczny dla nieostrożnych, głównie z powodu błota.

Przy wodospadzie zorganizowane zostało miejsce do odpoczynku dla turystów. Znajduje się tutaj kilka miejsc siedzących, a także przestrzeń na palenisko. Warto pamiętać, aby nie zostawiać w okolicy śmieci. Wszystko z uwagi na zwierzęta, które tutaj bytują – na przykład przychodzące z okolicznych gawr niedźwiedzie. Prócz tego wiosną można spotkać m.in. żabi skrzek czy młode salamandry.

Jak dojść do Wodospadu Czartów Młyn?

Do Wodospadu Czartów Młyn prowadzi wyłącznie jeden szlak. To właśnie żółtym szlakiem możesz dotrzeć do tej atrakcji regionu. Wejście na odcinek leśny szlaku znajduje się na drodze, którą będziesz jechać z Baligrodu do Wołkowyi, po lewej stronie; przygotowano tam charakterystyczny plac. Ten odcinek mierzy 1,2 km, a czas przejścia wynosi ok. 30 minut. Sam szlak zaczyna się w Górzance, gdzie można wygodnie zostawić samochód na parkingu. Taka trasa zajmie ci 1:24 h i mierzy 4,6 km.

Zobacz też:  Wodospad Kamieńczyka. Szlak na Szrenicę

Droga jest obecnie dobrze oznakowana i stosunkowo przyjemnie się nią idzie w to urokliwe miejsce. Pierwotnie, poza asfaltem od strony wsi, wycieczka prowadziła przez bród. Obecnie znajdują się tam liczne mostki oraz ułatwienia, dlatego to idealne miejsce na wycieczkę nawet z dzieckiem.

Jak przygotować się do wycieczki nad Wodospad Czartów Młyn?

Szum potoku i prosta trasa sprawiają, że wodospad Czartów Młyn może być przyjemnym miejscem na przejście nawet z dziećmi. Aby dotrzeć do wodospadu, nie potrzebujesz jako turysta specjalnego sprzętu. Na pewno jednak musisz mieć odpowiednie obuwie. Pamiętaj też, że chłodny las przy brodzie rzecznym będzie oferował ochłodę, ale może też sprawić, że zrobi się tobie albo twoim dzieciom zwyczajnie zimno. Z tego powodu ważne jest, aby zadbać o wyposażenie. Wszystkie potrzebne rzeczy kupisz w sklepach sieci Decathlon. Będą to:

  • buty turystyczne;
  • koszulki turystyczne;
  • ochrona przed insektami;
  • polary turystyczne.

Do Wodospadu Czartów Młyn najlepiej wybrać się po deszczu, kiedy niewielki potok wzbiera i daje jeszcze ciekawszy efekt wizualny. Droga do wodospadu zajmuje niewiele czasu, a jest malownicza. Można też spotkać na niej ciekawostki przyrodnicze, np. salamandry plamiste. Pamiętaj jednak, aby właściwie przygotować się do podróży.

Zdjęcie główne: Stop klatka YouTube “Bieszczady – Wodospad Czartów Młyn ( 11.04.2021 )”


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts