Wodospad na Olszance. Uherce Mineralne

Wodospad na Olszance to kaskada wodna znajdująca się na rzece Olszance. Uznawany jest za pomnik przyrody nieożywionej, jednak jest to jedna z mniej znanych atrakcji tego regionu. Sprawdź, dlaczego warto się tam wybrać, będąc w Bieszczadach!
wodospad na olszance

To warto wiedzieć!

  • Wodospad na Olszance uznawany jest za najszerszy w regionie – liczy 38 metrów szerokości.
  • Pomimo zasłużonego miejsca na liście rekordów, wodospad ten jest dość nielicznie odwiedzany przez turystów.
  • Podczas powodzi w 1981 roku wodospad na Olszance został częściowo zniszczony, a woda zalała całą dolinę rzeczną.

Wodospad na Olszance – podstawowe informacje i opis

Wodospad na Olszance leży w zasadzie w miejscowości Uherce Mineralne, ale na dobrą sprawę przy drodze pomiędzy nią a Olszanicą. Odcinek ten znany jest również jako mała pętla bieszczadzka. Po przeciwnej stronie drogi zlokalizowany jest znany bieszczadzki browar. Jest to urokliwy wodospad utworzony na rzece Olszance, która wpada do Sanu. Jest wyjątkowy nie z uwagi na wysokość, bo ta wynosi tylko około 3 metrów. Warto jednak wiedzieć, że uchodzi za najszerszy wodospad w całych Bieszczadach, mając 38 metrów szerokości.

Obok wodospadu na Olszance znajduje się odsłonięty flisz karpacki zlokalizowany na piaskowcu. W wyniku erozyjnej działalności wody dno rzeki tuż przy kaskadzie zostało solidnie wymyte. W efekcie powstał kocioł eworsyjny o głębokości 2 metrów. To w połączeniu z silnym prądem przy samym wodospadzie sprawia, że kąpiele w tamtym miejscu mogą być niebezpieczne.

Historia wodospadu

Warto wiedzieć, że był czas, kiedy wodospad na Olszance był zwyczajnie wyższy – dotyczy to okresu przed 1980 rokiem. Potem przyszła powódź w 1981 roku, która sprawiła, że część struktury została zniszczona przez obryw skalny spowodowany stanem wody. To niejedyna szkoda, której dokonała wielka woda. Cała dolina została zalana przez rzekę, która na co dzień wcale nie wydaje się tam imponująca.

Zobacz też:  Wodospad w Sopotni Wielkiej. Największy wodospad Beskidów

Wodospad na Olszance – jak do niego dotrzeć?

Choć wodospad na Olszance leży niedaleko jednej z głównych dróg przez Bieszczady, dojście do niego jest położone od drugiej strony. Z tego powodu trzeba wjechać do centrum i zatrzymać się w Uhercach Mineralnych. Do samego wodospadu w teorii można dojechać nawet samochodem; pytanie jednak, czy warto. Spacer z centrum miejscowości nie zajmie dłużej niż kilkanaście minut. Jeśli zdecydujesz się wykorzystać dojazd autem, niedaleko zejścia nad wodospad zlokalizowany jest ubity teren, gdzie warto zatrzymać się, aby dalej iść pieszo.

Poniżej wodospadu, tam, gdzie poziom lustra wody wynosi o wiele mniej niż pod samą kaskadą, znajduje się dzika plaża. Miejsce jest często odwiedzane przez turystów, ale i miejscowych, którzy chcą odpocząć. Nurt rzeki jest tutaj spokojny, a woda płytka. Nie dotyczy to jednak momentu po solidnych opadach czy okresu intensywnych roztopów. Wtedy przejście z jednego brzegu na drugi jest wyzwaniem.

Co zabrać ze sobą w podróż?

Bez względu na to, gdzie położony jest wodospad na Olszance i jak łatwo do niego dotrzeć, przyda ci się mapa. Dzięki niej będziesz w stanie poruszać się po okolicy, jeśli zdecydujesz się na dalszą wędrówkę. Jeżeli z kolei zamierzasz pójść na spacer i odpocząć nad wodospadem czy na dzikiej plaży, przydadzą ci się odpowiedniego do tego akcesoria. Wszystkie znajdziesz w sklepach sieci Decathlon. Warto mieć ze sobą:

  • plecaki 10-40 litrów;
  • okulary przeciwsłoneczne turystyczne;
  • sandały trekkingowe i turystyczne;
  • ochrona przed insektami.

Pamiętaj, że nawet mało imponujący nurt wodny może być zagrożeniem np. dla dzieci albo osób, które wcześniej spożyły alkohol. Z tego powodu zachowaj rozsądek oraz ostrożność podczas odpoczynku nad rzeką czy innym zbiornikiem wodnym. Pamiętaj też, że wodospad na Olszance jest prawnie chroniony jako pomnik przyrody. Nie wchodź na niego i nie rób niczego, co mogłoby doprowadzić do jego zniszczenia!

Zobacz też:  Łabski Wodospad. Karkonosze po czeskiej stronie

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts