To warto wiedzieć!
- Wodospad Wilczki to drugi, jeśli chodzi o wysokość, wodospad Sudetów po stronie polskiej.
- Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku wodospad był znacznie wyższy, co wynikało z obecności sztucznego progu.
- Zimą Wodospad Wilczki przekształca się, z uwagi na położenie, w efektowny lodospad.
Wodospad Wilczki – co warto o nim wiedzieć?
Wodospad Wilczki liczy 22 metry wysokości. Jest położony w masywie Śnieżnika w Sudetach Wschodnich na Dolnym Śląsku. Spiętrzone wody nazywane są również Wodogrzmotami Żeromskiego. Atrakcja ta znajduje się w okoliczny miejscowości Międzygórze. U podnóża wodospadu znajduje się kocioł eworsyjny, wyżłobiony przez wodę, która tutaj spada. Pierwotnie wysokość wodospadu była większa, dochodziła nawet do 30 m. Jednakże powódź w 1997 roku wraz z napierającą wodą sprawiły, że sztucznie wybudowany uskok, zwiększający próg wodospadu, został wymyty. Jest to najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika i drugi co do wielkości w Sudetach.
Od 1958 roku wokół Wodospadu Wilczki znajduje się rezerwat przyrody, w którym udostępniono dodatkowo dwie ścieżki dydaktyczne. W sumie ma on powierzchnię 2,75 hektara. Na terenie rezerwatu znajduje się m.in. tak zwany kanion amerykański, czyli wąwóz o głębokości 15 metrów i długości 20 metrów, znajdujący się za wodospadem.
Historia wodospadu
Pierwotnie Wodospad Wilczki i jego okolice były o wiele lepiej zagospodarowane. Miejsce to odwiedzano już w XVIII wieku. W XIX wieku ponad progiem wodospadu przygotowany był ogród w stylu romantycznym, stworzony przez rodzeństwo Neglerów. Zorganizowano tutaj m.in. liczne schody, punkty widokowe, tarasy, poręcze. Wodospad i jego okolice były zamknięte i udostępniane za opłatą dla zwiedzających. Dziś nie zostały tam już żadne zabudowania z czasów królewny Marianny Orańskiej.
Wodospad Wilczki – jak się do niego dostać?
Wodospad Wilczki leży niedaleko miejscowości Międzygórze, Perle Sudetów. Jest udostępniony bezpłatnie dla wszystkich, którzy chcą obejrzeć go jako atrakcję turystyczną. Samochód można zostawić na jednym z parkingów zlokalizowanych przy drodze łączącej Międzylesie z Bystrzycą Kłodzką. Do samego wodospadu prowadzi wyznaczona droga, m.in. ze schodami z barierkami. Tuż nad wodospadem i rozpadliskiem skalnym znajduje się stalowy mostek, który umożliwia obejrzenie całości z góry. Dystans do pokonania to 1 km w obie strony.
Wodospad Wilczki z Iglicznej czerwonym szlakiem
Alternatywą jest wybranie się na dłuższą wycieczkę czerwonym szlakiem z Iglicznej do Wodospadu Wilczki. Pod Igliczną znajduje się parking, gdzie możesz zostawić auto. Następnie droga wiedzie przy Sanktuarium Marii Śnieżnej, obok Domu Wśród Róż i niedaleko wodospadu Wilczki, do którego można zejść boczną drogą. Sam szlak przechodzi przez centrum miejscowości Międzygórze. Trasa do tego miejsca zajmuje ok. godziny i ma długość 3,3 km.
Jak przygotować się do wycieczki?
Nawet prosta trasa do Wodospadu Wilczki może stanowić zagrożenie, jeśli nie jesteś odpowiednio przygotowany. Aby dojść do kaskad wodnych, musisz iść przez teren wokół nich, głównie las. Również stalowe elementy mostku zlokalizowanego powyżej wodospadu wraz z kanionem mogą być problematyczne, gdy jest mokro, a przez to – ślisko. Zamiast ryzykować potknięciem czy poślizgnięciem, wybierz takie obuwie, które będzie dobrze trzymało się podłoża i amortyzowało cię podczas chodzenia. To jednak niejedyna rzecz, którą musisz mieć przy sobie prócz mapki. Przydadzą się też woda, przekąski i inne akcesoria, zależnie od pogody.
Wystarczy, że ocenisz, jak zaawansowana będzie twoja wycieczka. Bez względu na wszystko przydadzą ci się:
- buty turystyczne;
- plecaki 10-40 litrów;
- koszulki turystyczne;
- okulary przeciwsłoneczne turystyczne.
Wszystkie te produkty znajdziesz w sieci sklepów Decathlon.
Wodospad Wilczki leży w takiej lokalizacji, że bez większego problemu możesz do niego dotrzeć nawet z dziećmi. Nie musisz nawet wchodzić na szlak! Pamiętaj, aby do takiej wycieczki właściwie się przygotować.
Fot. główne: Mikis78 via Wikipedia, CC BY 3.0
Może Cię także zainteresować:
- Wodospad Szklarki. Trasa, parking, godziny otwarcia
- Wodospad Czartów Młyn – atrakcja Bieszczad
- Wodospad w Sopotni Wielkiej. Największy wodospad Beskidów
- Masyw Śnieżnika zimą i latem – poznaj atrakcje na każdą porę roku
- Łabski Wodospad. Karkonosze po czeskiej stronie