Wodospad Siklawa. Największy wodospad Tatr

Wodospad Siklawa, który znajduje się w Tatrach Wysokich, jest popularnym celem turystów. Nie powinno to dziwić – wygląda niesamowicie, a dotarcie do niego nie jest trudne. Dowiedz się więcej o tym magicznym miejscu!
Wodospad Siklawa

To warto wiedzieć!

  • Wodospad Siklawa uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w całych Tatrach.
  • Dotarcie do niego nie jest trudne, choć wymaga nieco wysiłku – kluczowa jest dobra kondycja, a także odpowiedni sprzęt.
  • Wodospad Wielka Siklawa ma wysokość 65 metrów i znajduje się w magicznym otoczeniu skał i wysokogórskiej roślinności.

Wodospad Siklawa – najpiękniejszy wodospad w Tatrach

Wodospad Siklawa znajduje się na potoku Roztoka. Spada z progu ściany stawiarskiej. Oddziela on dwie tatrzańskie doliny – Dolinę Pięciu Stawów Polskich oraz Dolinę Roztoki. Ma dwie, trzy, a nawet cztery strugi, a ich liczba zależy od poziomu wody w Wielkim Stawie. Po intensywnych opadach deszczu przez pewien czas utrzymują się aż cztery strugi. Woda spada po ścianie o nachyleniu 35 stopni, a jej wysokość to 65-70 metrów (w zależności od miejsca pomiaru).

Ciekawostką niech będzie fakt, że Wodospad Wielka Siklawa jest największym wodospadem w Tatrach, ale nie najwyższym (tym jest Ciężka Siklawa, która znajduje się w słowackiej Dolinie Białej Wody).

Pierwsze wzmianki o turystycznych wizytach w okolicach wodospadu pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. Szczególnie pięknie prezentuje się on w słoneczne dni, w czasie których rozpylona woda tworzy wielobarwne tęcze. O Siklawie pisali poeci, często była ona również malowana. Obecnie wodospad uznawany jest za jedną z najciekawszych atrakcji całych polskich Tatr.

Jak dotrzeć do Wodospadu Wielka Siklawa?

Dotarcie do Wodospadu Siklawa jest możliwe z wykorzystaniem specjalnie wytyczonego szlaku turystycznego. Pierwszy fragment trasy, który wiedzie asfaltową drogą do Morskiego Oka, określić można mianem łatwego – to kilkadziesiąt minut marszu, które kończą się na poziomie Wodogrzmotów Mickiewicza. W tym momencie trzeba wejść na specjalnie oznaczony szlak, który prowadzi wprost do wodospadów. W tym momencie podejście staje się trudniejsze – asfalt zamieniamy na leśne, a następnie kamieniste podejścia, które niekiedy potrafią być męczące dla niedzielnych turystów.

Zobacz też:  Wodospad w Sopotni Wielkiej. Największy wodospad Beskidów

Opis szlaku turystycznego i czasy przejścia trasy

Na szlak to Wodospadu Siklawa najłatwiej wyruszyć z Palenicy Białczańskiej – z tej samej, z której wyruszają wszystkie wyprawy na Morskie Oko. To sprawiać może pewne trudności logistyczne, ponieważ w sezonie trudno o miejsce parkingowe, które obecnie najlepiej rezerwować drogą elektroniczną. Opłata za parking to 14 zł za dzień za motory, a 25 zł za dzień za samochody osobowe. Wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego kosztuje natomiast 8 zł od osoby dorosłej i 4 w przypadku dzieci i osób, które obejmuje ulga.

W momencie wejścia na szlak czerwony, który rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej, musisz liczyć około 30-40 minut lekkiego podejścia do Wodogrzmotów Mickiewicza. Tam musisz odnaleźć drogowskaz na Wodospad Siklawa i wejść na zielony szlak. Prowadzi on przez długi pas wygładzeń polodowcowych. Dojście co celu zajmie ci około 2 godzin i, jak już zostało wspomniane, trasa ma trudniejsze momenty, choć nadal należy określić ją mianem łatwej. Nie ma bowiem ekspozycji czy łańcuchów oraz drabinek. Zejście do Wodospadów Mickiewicza to koło półtorej godziny, a do parkingu – dodatkowe 30 minut.

Jak przygotować się do wyjścia w góry?

Wejście na Wodospad Wielka Siklawa wymaga nieco samozaparcia, ale również kondycji. Co nie mniej ważne, w czasie takiego (i podobnych) wyjść twoim zadaniem będzie zadbanie o odpowiedni sprzęt. Buty muszą być wygodne i przyczepne, żeby się nie poślizgnąć na kamiennym szlaku, a w plecaku koniecznie musi być miejsce na kurtkę przeciwdeszczową, wodę oraz jedzenie. Odpowiednie przygotowanie do wyprawy górskiej to kluczowa kwestia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

W ofercie sklepów sieci Decathlon znajdziesz wszystko, czego będziesz potrzebował podczas tatrzańskich wypraw. Następujące produkty muszą znaleźć się na twojej liście zakupów:

  • buty trekkingowe;
  • spodnie trekkingowe;
  • bluzka trekkingowa;
  • kurtka przeciwdeszczowa;
  • plecak trekkingowy (minimum 35 litrów);
  • bidon;
  • kijki trekkingowe.
Zobacz też:  Wodospad Magurski i Diabli Kamień. Poznaj atrakcje Beskidu Niskiego

Wodospad Siklawa to miejsce, które warto zobaczyć. Podejście nie jest specjalnie wymagające, a widoki zapierają dech w piersiach. To zdecydowanie jedno z najwspanialszych miejsc polskich Tatr. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich turystów, którzy kochają góry, ale również osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tego typu turystyką. Warto mieć świadomość, że przed wyjściem w góry trzeba zadbać zarówno o kondycję i swoje przygotowanie wydolnościowe, jak i odpowiedni sprzęt.

Autor zdjęcia głównego: Opioła Jerzy via wikipedia CC BY 2.5


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts