Łomnica w Tatrach, ośrodek narciarski Tatranská Lomnica

Łomnica (słow. Lomnický štít) jest drugim po Gerlachu (2655 m n.p.m.) najwyższym szczytem Tatr. Do 1860 r. uznawano ją za numer jeden. Leży w bocznej grani Tatr Wysokich, w całości na terytorium Słowacji. Sprawdź, jak dostać się na górę do punktu widokowego!
łomnica

Turyści, którzy chcą obejrzeć fantastyczne panoramy Tatr i słowackiego Spiszu, mają dwa wyjścia. Albo wjadą na szczyt kolejką linową, albo zorganizują wyprawę z licencjonowanym przewodnikiem tatrzańskim. Otwarte szlaki turystyczne prowadzą jedynie nad Łomnicki Staw, czyli Skalnaté pleso na wysokości 1752 m. Łomnica ma wysokość 2634 m n.p.m. – jej nazwa pochodzi od Łomnickiego Potoku na jej wschodnich zboczach w Łomnickiej Dolinie. U podnóża góry znajduje się miejscowość Tatrzańska Łomnica (Tatranská Lomnica), gdzie działa popularny ośrodek sportów zimowych. Wytyczono tutaj blisko 7 km tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności.

Łomnica i Łomnicki Staw (Lomnický štít i Skalnaté pleso). Dane o szczycie i jeziorze w Tatrach Wysokich

Łomnica i Łomnicki Staw

Góra znajduje się w grani odchodzącej na południowy wschód od Wyżniego Baraniego Zwornika. Sąsiaduje m.in. z Kieżmarskim Szczytem, Poślednią Turnią, Durnym Szczytem i Łomnicką Kopą, od której oddziela ją Łomnicka Przełęcz. Stoki samego Łomnickiego Szczytu schodzą do:

Pod drugim co do wysokości szczytem w Tatrach znajduje się polodowcowe jezioro. W wyniku zmian klimatycznych i działalności człowieka Łomnicki Staw okresowo wysycha całkowicie. Przy unormowanym stanie wód parametry zbiornika wynoszą około:

  • 1,23 ha powierzchni;
  • 212 m długości;
  • 85 m szerokości;
  • 2 m głębokości.

Nie istnieje żaden turystyczny szlak i otwarta, piesza droga na szczyt Łomnicy

szczyt łomnicy piesza droga

Cztery ogólnodostępne trasy pozwalają dojść w okolice Łomnickiego Stawu, pośredniej stacji kolejki i Schroniska Łomnickiego (Skalnatá chata). Z tego punktu można wjechać nie tylko na Łomnicę, ale też na Łomnicką Przełęcz. Tu wytyczono krótki, zielony szlak na Łomnicką Basztę, z dwoma punktami widokowymi. Spacer w obie strony to ok. 1200 metrów. Nie chcesz wjeżdżać na górę już od dolnej stacji kolei linowej? Poniżej kilka wariantów podejścia do nieco powyżej połowy tatrzańskiego szczytu:

  • zielonym szlakiem z Tatrzańskiej Łomnicy – 6,1 km, 2:55–4:10 h;
  • z Tatrzańskiej Łomnicy przez Wodospady Zimnej Wody, Rainerową Chatkę, Schronisko Zamkovskiego wzdłuż niebieskiego i czerwonego szlaku – 11,3 km, 4–6 h;
  • z Matlar przez Zimną Studnię, Niżnią Polanę Folwarską i wokół Małej Rakuskiej Czubki szlakami niebieskim, żółtym, zielonym i ponownie niebieskim – 9,9 km, 4:30–6:15 h;
  • czerwonym szlakiem ze Schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim przez Rakuski Przechód pod Rakuską Czubą – 5,6 km, 2:45–5 h (trasa zamykana zimą).
Zobacz też:  Zugspitze – najwyższy szczyt Niemiec. Szlaki, schronisko i kolejka

Możliwe jest również wejście na szczyt w towarzystwie przewodnika wysokogórskiego – istnieją trzy główne trasy bezpośrednio na Łomnicę. Różnią się od siebie długością i stopniem trudności. Najłatwiejszą da się pokonać w 90 minut od Łomnickiej Przełęczy, a najdłuższa i najtrudniejsza jest Droga Jordana.

Co zabrać na wycieczkę pod Łomnicę?

wycieczka pod łomnice co zabrać

Nie do zastąpienia są buty i odzież przystosowane do wędrówek ścieżkami przez doliny, przełęcze i szczyty tatrzańskie. Należy wykupić ubezpieczenie – inaczej słowacki TOPR pobierze sporą opłatę za ewentualną akcję ratowniczą. Odpowiedni sprzęt zmniejszy ryzyko urazów na szlakach pod Łomnicą. W Decathlonie możesz kupić również:

  • plecak turystyczny;
  • kijki trekkingowe;
  • środki ochronne do obuwia i ubrań;
  • pokrowce i akcesoria do plecaków;
  • apteczkę turystyczną.

W przypadku wspinania się na Łomnicę z przewodnikiem potrzebne będą linowe uprzęże oraz kaski. Strome odcinki, nawet te z łańcuchami i klamrami, trzeba pokonywać w łączącej wszystkich uczestników wyprawy uprzęży.

Ośrodek narciarski i kolejka linowa to największe atrakcje turystyczne w Tatrzańskiej Łomnicy

Bezpośrednio pod szczytem narciarze mają tutaj do dyspozycji 5 tras. Po uwzględnieniu wszystkich stoków i pomniejszych wyciągów ta liczba zwiększa się do 11 (z wyłączeniem alternatywnych wariantów). Ski pass zakupiony w Tatrzańskiej Łomnicy pozwala korzystać z ponad 12 km terenów narciarskich, ale istnieje również przepustka obejmująca 10 stacji w 4 krajach:

  • 4 na Słowacji;
  • 3 w Austrii;
  • 2 w Czechach;
  • 1 w Polsce.

Ośrodki nad Tatrzańską Łomnicą obsługuje 10 wyciągów – 3 orczykowe, 4 kanapowe (zabierają od 2 do 8 osób) i 3 całoroczne koleje gondolowe. Różnica wysokości podczas wjazdu na Łomnicę wynosi 1731 metrów, a na szczycie można przebywać maksymalnie 50 minut. Aktualny cennik znajdziesz na stronie internetowej stacji narciarskiej. Kupno biletu na kolejkę najlepiej zrealizować według poniższego schematu:

  1. Zarejestrować przez Internet wjazd na konkretny dzień i godzinę.
  2. Pojawić się w Tatrzańskiej Łomnicy możliwie wcześnie rano.
  3. Pobrać kartę chipową (bez niej nie zrealizujesz rezerwacji!).
  4. Ustawić się w kolejce do punktu kasowo-informacyjnego lub automatu przynajmniej 60 minut przed planowanym odjazdem na górę.
Zobacz też:  Szpiglasowy Wierch – opis szlaku z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Szpiglasową Przełęcz

Wszystkie terminy zajęte? Tatranská Lomnica to świetny punkt wypadowy do wyjść w Tatry

Limity czasowe na szczycie wynikają z ogromnego zainteresowania kolejką. Słowacki Tatrzański Park Narodowy kładzie większy akcent na ochronę przyrody niż jego polski odpowiednik i również wprowadza zmienne ograniczenia w liczbie wejść z przewodnikiem. Jeśli podczas planowanego urlopu w górach pechowo nie będziesz mieć możliwości wejścia na Łomnicę, zawsze pozostają ci ogólnodostępne szlaki w Tatrach.

Fot. ilustracji Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts