Kieżmarski Szczyt w Tatrach Wysokich – jak tam wejść? Praktyczne informacje

Kieżmarski Szczyt to jeden z wymagających i malowniczych szczytów w słowackich Tatrach Wysokich. Wejście na niego wymaga odpowiedniego przygotowania, kondycji i doświadczenia górskiego. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki jak zaplanować i zrealizować wycieczkę na ten imponujący wierzchołek.
Kieżmarski Szczyt

Gdzie znajduje się Kieżmarski Szczyt?

Kieżmarski Szczyt o wysokości 2557 m n.p.m. położony jest w południowo-wschodniej grani Wyżniego Baraniego Zwornika w Tatrach Wysokich. Znajduje się on pomiędzy Granią Wideł na południowym zachodzie a Małym Kieżmarskim Szczytem na północnym wschodzie. Administracyjnie leży na terenie Słowacji, w pobliżu znanej turystycznej miejscowości – Tatrzańskiej Łomnicy. Masyw Kieżmarskiego Szczytu tworzy potężną piramidę skalną, która góruje nad dolinami: Zieloną Kieżmarską od zachodu i Huncowską od wschodu. Jego strome, skaliste zbocza i wąskie granie nadają mu alpejskiego charakteru i czynią jednym z najokazalszych obiektów w tej części Tatr.

Warto zaznaczyć, że na wierzchołek Kieżmarskiego Szczytu nie prowadzą znakowane szlaki turystyczne. Na jego zdobycie decydują się osoby, które mają pewne doświadczenie we wspinaczce górskiej. Trudność tras prowadzących do celu jest określana na poziomie 0+. Mimo wszystko początkujące osoby nie powinny przesadnie ufać w swoje umiejętności – na wyprawę warto wybrać się w towarzystwie licencjonowanego przewodnika.

Kieżmarski Szczyt opisy szczytów
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Opis wejścia na Kieżmarski Szczyt

Wejście na Kieżmarski Szczyt wymaga dobrej kondycji, umiejętności wspinaczkowych oraz orientacji w terenie górskim. Jak wspomniano wcześniej, nie prowadzi na niego żaden szlak turystyczny, a jedynie nieoznakowana ścieżka. W okolice tras wspinaczkowych można dostać się na kilka sposobów:

  • z Huncowskiej Doliny;
  • z Łomnickiej Doliny;
  • zboczem Huncowskiego Szczytu;
  • z Rakuskiej Przełęczy.

Trzy pierwsze trasy spotykają się na Hucnowskiej Przełęczy, natomiast czwarta biegnie granią Małego Kieżmarskiego Szczytu. Warto zaznaczyć, że najpopularniejsza trasa wiedzie z Tatrzańskiej Łomnicy przez Dolinę Huncowską. Jej dokładny przebieg opisujemy niżej.

Zobacz też:  Ochodzita – skąd i jak wejść? Co widać z Ochodzitej?

Wejście na Kieżmarski Szczyt z Tatrzańskiej Łomnicy

Wybór Tatrzańskiej Łomnicy oznacza dosyć długą i wyczerpującą wędrówkę (nawet 12 godz.). Ten czas można skrócić, korzystając z kolejki do Łomnickiego Stawu. Początkowo podąża się zielonym szlakiem wzdłuż Huncowskiego Potoku, by po ok. 1,5 godz. dotrzeć do Schroniska Łomnickiego (Skalnatá chata). Stąd należy kierować się Magistralą Tatrzańską w kierunku Doliny Huncowskiej – wyłoni się po obejściu Hucnowskiego Szczytu.

Po osiągnięciu doliny trzeba porzucić oznakowany szlak. Bark jest wyraźnych oznaczeń, które jednoznacznie wskazywałyby cel. Zatem dobra orientacja w terenie – niezbędna. Warto rozglądać się ze wydeptaną ścieżką. Idąc w kierunku Hucnowskiej Przełęczy, trzeba uważać na luźne kamienie. Następnym etapem jest Wyżnia Kieżmarska Przełęcz. W pewnych miejscach usypane są kopczyki wskazujące drogę, co nieco ułatwia wybór szlaku. O osiągnięciu celu poinformuje tabliczka z nazwą szczytu oraz jego wysokością.

Do Tatrzańskiej Łomnicy nie trzeba wracać po śladach. Można wybrać trasę przez Mały Kieżmarski Szczyt i Wyżnią Kieżmarską Przełęcz, a następnie zejść do Doliny Hucnowskiej. Tam biegnie znany już szlak Magistrali Tatrzańskiej.

Wejście zimą – czy to dobry pomysł?

Zimą wejście jest znacznie trudniejsze ze względu na zalegający śnieg i lód. Konieczne jest wtedy użycie sprzętu zimowego (raków, czekana) oraz posiadanie odpowiednich umiejętności. Latem niektórzy wchodzą też trudniejszymi drogami wspinaczkowymi poprowadzonymi w ścianach masywu. Niezależnie od wariantu, wejście zajmuje ok. 3-5h od Schroniska Łomnickiego i należy zarezerwować na nie cały dzień. Wymagana jest dobra widoczność, stabilna pogoda i wczesne wyruszenie z Tatrzańskiej Łomnicy.

Fot.: Melinda Kiss via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Przygotowanie do wyprawy. Ten sprzęt warto mieć ze sobą

Wybierając się na zdobycie imponującego Kieżmarskiego Szczytu, należy zadbać o staranne przygotowanie i skompletowanie niezbędnego ekwipunku. Podstawą są wygodne i wytrzymałe buty górskie za kostkę. Warto postawić na sprawdzone marki i modele, które dobrze trzymają się na skalnym podłożu. Do tego potrzebne będą oddychające i szybkoschnące skarpety trekkingowe, najlepiej z wełny merino.

Zobacz też:  Kronplatz – szczyt Dolomitów w centrum ośrodka narciarskiego

Ubranie też musi być przemyślane i dostosowane do zmiennych warunków pogodowych panujących w wysokich górach. Najlepiej ubierać się „na cebulkę”, co pozwoli regulować temperaturę ciała. Przyda się bielizna termoaktywna, polar, softshell, kurtka oraz membranowa kurtka i spodnie turystyczne. Niezbędny będzie też pojemny i wygodny plecak górski z systemem nośnym dopasowanym do sylwetki. W środku powinny znaleźć się m.in.:

  • kask wspinaczkowy; 
  • uprząż biodrowa;
  • wytrzymałe rękawice;
  • czołówka z zapasowymi bateriami;
  • termos lub butelka z zapasem wody oraz energetyczne przekąski;
  • apteczka pierwszej pomocy i folia NRC;
  • szczegółowa mapa i kompas;
  • telefon komórkowy z naładowaną baterią i powerbank;
  • okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem UV;
  • zapasowe skarpety, czapka, komin lub chusta.

Sprzęt wspinaczkowy może okazać się pomocny na trudniejszych, eksponowanych fragmentach trasy. Warto też rozważyć zabranie czekana i raków, jeśli spodziewamy się zalegającego śniegu. Większość potrzebnych elementów wyposażenia kupisz w sklepie sportowym Decathlon.

Dobrze skompletowany, niezawodny ekwipunek to podstawa udanej i bezpiecznej górskiej przygody. Warto postawić na sprawdzony, markowy sprzęt, nawet jeśli wiąże się to z większym wydatkiem. Jakość i niezawodność sprzętu ma kluczowe znaczenie, gdy jesteśmy zdani tylko na siebie z dala od cywilizacji. Lekceważenie tego może skończyć się nieprzyjemnościami, a nawet tragedią. Trzymajmy się zasady „Lepiej mieć i nie użyć, niż nie mieć i żałować”!

Przed wyjściem w trasę warto jeszcze raz skontrolować kompletność ekwipunku i upewnić się, że niczego nie brakuje. Z takim przygotowaniem i sprzętem możemy śmiało ruszać na szlak i cieszyć się pięknem tatrzańskiej przyrody oraz wyzwaniem, jakie niesie ze sobą zdobycie królewskiego Kieżmarskiego Szczytu.

Czy warto wejść na Kieżmarski Szczyt?

Kieżmarski Szczyt to niezwykle atrakcyjny cel dla zaawansowanych turystów górskich odwiedzających słowackie Tatry Wysokie. Wejście na niego dostarcza niezapomnianych wrażeń i pozwala podziwiać rozległe widoki na całą okolicę. Trzeba jednak pamiętać, że jest to wyprawa, która wymaga odpowiedniego przygotowania kondycyjnego, sprzętowego. Nie należy jej lekceważyć i zawsze dostosować plany do aktualnych warunków oraz własnych umiejętności.

Zobacz też:  Kiczera w Beskidzie Małym – szlak, parking, informacje praktyczne

Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i rozsądku wejście na Kieżmarski Szczyt będzie z pewnością wspaniałą górską przygodą, która na długo zapadnie w pamięć. Tatry oferują prawdziwe wyzwania i niezapomniane przeżycia – warto po nie sięgać, by w pełni docenić piękno i potęgę gór.

Fot. Główne: Kristo via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts