Jagnięcy Szczyt – szlak w Tatrach Wysokich, czas wejścia na Jahňací štít

Jagnięcy Szczyt można zdobyć kilkoma drogami, ale tylko jedna z nich jest ogólnodostępna. To żółty szlak spod schroniska przy Zielonym Stawem Kieżmarskim. Jak przebiega trasa, którędy dostać się nad tatrzańskie jezioro? Sprawdź, dlaczego warto tam się wybrać!
jagnięcy szczyt

Jagnięcy Szczyt (słow. Jahňací štít) znajduje się na północno-wschodnim krańcu grani głównej Tatr Wysokich. Od Tatr Bielskich oddzielają go Przełęcz pod Kopą oraz Dolina Zadnich Koperszadów. Sąsiaduje również z Czerwoną Turnią w masywie Kołowego Szczytu – między nimi znajduje się Kołowa Przełęcz. Z wierzchołka Jagnięcego Szczytu roztaczają się wspaniałe panoramy na różne części Tatr Słowackich. W okolice Zielonego Stawu Kieżmarskiego można dostać się wieloma różnymi drogami. Miłośnicy wspinaczki również mają do wyboru kilka trudniejszych tras, jeśli tylko dysponują odpowiednimi uprawnieniami lub zapewnią sobie asystę wykwalifikowanego przewodnika.

Tatrzański Jagnięcy Szczyt (2230 m n.p.m.) i pierwsi zdobywcy

jagnięcy szczyt zielone zbocza
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Niektóre źródła podają 2229 m n.p.m. Jego wybitność szacuje się na 138 metrów. To znaczy, że dość wyraźnie wyróżnia się na tle swojego otoczenia. Wprawdzie stosunkowo blisko Jagnięcego Szczytu leży kilka wyższych wzniesień – np. Modra Turnia (2312 m), Kołowy Szczyt (2418 m) albo Czarny Szczyt (2425) – to opisywaną górę trudno pomylić z innym szczytem Tatr Wysokich lub Bielskich. Jej stoki schodzą do wielu tatrzańskich dolin oraz ich mniejszych odnóg:

W pierwszej odnotowanej wyprawie na Jagnięcy Szczyt uczestniczyli spiski przewodnik Hans Gross i Robert Townson. Wdrapali się na wierzchołek 9.08.1793 r. Zimowymi zdobywcami góry są Gyula Hefty i Lajos Rokfalusy, którzy dokonali tego w grudniu 1911 r. Kilka miesięcy później zakończyło się wytyczanie szlaku na szczyt.

Zobacz też:  Giewont – poznaj słynny szczyt w Tatrach i najlepsze szlaki

Jahňací štít, czyli jeden z najczęściej zdobywanych szczytów w słowackich Tatrach Wysokich

Od Jagnięcego Szczytu na północny-zachód i południowy wschód odchodzą boczne granie. Te górskie grzbiety to odpowiednio Jagnięca Grań oraz Kozia Grań. Wprawdzie na ich szczyty nie prowadzi żaden oznakowany szlak turystyczny, ale można na nie wejść z przewodnikiem (lub uprawnieniami). Każde takie wyjście w Tatry, podobnie jak wyprawę wspinaczkową, trzeba zarejestrować. Szczególnie interesująca może być Jastrzębia Turnia z platformą widokową. Pozostałe góry, wzniesienia, turnie i przełęcze pod Jagnięcym Szczytem to m.in.:

  • Wyżni Jagnięcy Przechód;
  • Wielka Jagnięca Baszta;
  • Zadnia Jagnięca Szczerbina;
  • Zadnie Jagnięce Kopki;
  • Kozia Turnia.

Wysokiej frekwencji turystycznej sprzyjają malownicze pejzaże. Z wierzchołka Jagnięcego Szczytu można dostrzec m.in.:

Żółty szlak na Jagnięcy Szczyt znad Zielonego Stawu Kieżmarskiego ma 2,7 km długości

jagnięcy szczyt widok
Fot.: Kristo via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Na wejście potrzeba ok. 2:30–3:45 h. Stromizny, początkowo pozbawione większych trudności technicznych, zaczynają się tuż za schroniskiem. Najpierw trasa prowadzi do Doliny Jagnięcej, w pobliże Czerwonego Stawu Kieżmarskiego i Modrego Stawku – znacznie mniejszych niż jezioro przy punkcie startowym. W górnej części trasy jest kilka bardziej wymagających odcinków, ale ekspozycje nad przepaściami są ubezpieczone łańcuchami. Zejście przebiega tą samą drogą.

Zdobycie Jagnięcego Szczytu w Tatrach Wysokich spod Schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim (słow. Chata pri Zelenom plese) wymaga pokonania 726 m przewyższeń i podejść na zbocza góry. Do podejścia na szczyt prowadzi wiele tras, w tym:

  • szlak z Matlar – 8,9 km, 3:30–4:30 h. Najpierw przez Dolinę Białej Wody Kieżmarskiej, zejście z niebieskiego szlaku w okolicach Zimnej Studni (słow. Šalviový prameň). Po drugiej stronie potoku żółtą ścieżką przez Niżnią Folwarksą Polanę i Dolinę Zieloną Kieżmarską (słow. dolina Zeleného plesa);
  • droga z Tatrzańskiej Łomnicy przez Rakuską Czubę – 11,6 km, 5–7:30 h. Najpierw pod Schronisko Łomnickie, zielonym szlakiem na pieszo lub kolejką linową. Dalej czerwoną trasą w kierunku Rakuskiej Czuby. Końcowy odcinek szlaku prowadzi już w dół do schroniska i Zielonego Stawu Kieżmarskiego.
Zobacz też:  Chryszczata – mało znany szczyt o dużym potencjale

Zanim znajdziesz się na Jagnięcym Szczycie, musisz przygotować się do wycieczki

Na Słowacji potrzebujesz odpowiedniego ubezpieczenia. W razie wypadku i konieczności wezwania pomocy nie zapłacisz rachunku za akcję TOPR-u. Ryzyko poważnych urazów zmniejszysz, jeżeli na trawersowanie skalnych zboczy zabierzesz odpowiednie wyposażenie. Przed wyjazdem na Jagnięcy Szczyt odwiedź Decathlon, gdzie zaopatrzysz się w wysokiej jakości:

  • buty trekkingowe;
  • odzież turystyczną;
  • pokrowce ochronne na plecaki;
  • kijki trekkingowe;
  • apteczkę turystyczną.

Główny szlak wiedzie zakosami, a strome i skaliste podłoże łatwo robi się śliskie, zwłaszcza powyżej piętra kosodrzewiny. Nie trzeba mieć sprawności i zwinności kozicy, by zdobyć Jagnięcy Szczyt, co nie zmienia faktu, że przez cały czas należy zachowywać ostrożność i koncentrację.

Fot. ilustracji Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts